Nowe artykuły

wtorek, 7 marca 2017

Agawa amerykańska

Agawa amerykańska właściwości lecznicze
Agawa amerykańska ( agave americana )

Agawa amerykańska pomimo swojej nazwy najprawdopodobniej pochodzi z Meksyku. W stanie dzikim spotkać ją można także w basenie Morza Śródziemnego, Afryce, w Indiach i Indonezji.
U nas jest znaną rośliną doniczkową.
Aga od wieków jest używana w medycynie ludowej. Aztekowie używali wyciągów alkoholowych z liści agawy do nacierania stawów w stanach zapalnych, a świeżego soku do nacierania zreumatyzowanych miejsc, a także na zmęczone mięśnie.
Leczono nią zapalenie nerwu kulszowego i ischiasu. Natomiast na źle gojące rany, i na wrzody przykładano sok lub przekrojone liście agawy.
W Meksyku z soku agawy wytwarzany jest napój alkoholowy – zwany tequila, a z wierzchołków pędów słynna wódka meskal.

Agawa amerykańska skład i działanie :

Liście agawy amerykańskiej zawierają dużo cukrów, gumy roślinne, związki goryczowe, liczne kwasy organiczne, specyficzne saponiny sterydowe, enzymy i inne związki które mają działanie przeciw bólowe. W związku z tym używana jest jako środek przeciw bólowy, a także na przeziębienia. Stosowana jest przy zatruciach pokarmowych.

Zastosowanie agawy w lecznictwie domowym :

Najczęściej używana jest w postaci nalewki łagodzącej bóle reumatyczne i na bóle spowodowane stanem zapalnym korzonków nerwowych. Nalewka łagodzi wszelkie bóle spowodowane stanami przemęczenia kręgosłupa, mięśni nóg, barków i ramion. Stosowana jest też na objawy przeziębienia.. Do wewnątrz jest stosowana jako środek łagodnie przeczyszczający, pomocna jest w zatruciach pokarmowych.Agawa amerykańska postać leku :

Nalewka – przyrządzana jest ze zdrowych liści, które należy dokładnie umyć, oczyścić z kolców. Następnie uciera się je na tarce o dużych oczkach.
Utartą miazgę ułożyć w słoju luźno i zalać spirytusem. Jest gotowa zaraz po przygotowaniu, można jej używać przez dwa lata.
Nalewkę pić kilkanaście kropli na cukier lub wodę. Przy zatruciach i jako środek przeczyszczający. W innych przypadkach stosowana jest do nacierania.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.