Nowe artykuły

wtorek, 7 marca 2017

Arnika górska - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu - ziołolecznictwo

Arnika górska opis, działanie i zastosowanie w leczeniu - ziołolecznictwo
Arnika górska (Arnica montana L.)

Arnika górska występuje dziko w Europie. U nas sporadycznie spotyka się arnikę w Sudetach i Bieszczadach i z tej racji objęto ją ochroną. Jest byliną o grubym walcowatym kłączu i odchodzących od niego licznych korzeniach.
Liście odziomkowe są ułożone w różyczce, eliptycznie,na ogół krótko owłosione, stosunkowo grube i mięsiste. Wysoka do 30 cm.
Kwiatostanem jest koszyczek o średnicy do 8 cm.
Kwiaty odznaczają się intensywnym,miłym aromatem.

Arnika górska skład i działanie : 

Koszyczki kwiatowe zawierają olejki eteryczne,flawonoidy, gorycze, cholinę,garbniki, saponiny, inulinę, śluzy,terpeny, kwasy organiczne (kawowy, chlorogenowy) ,tłuszcze, węglowodany,fitosterole i karotenoidy.

Arnika górska zastosowanie w leczeniu domowym :

Kwiaty działają wzmacniająco na ścianki naczyń włosowatych, zapobiegają przekrwieniom i tworzeniem się zakrzepów żylnych, zmniejszają obrzęki i wysięki. Arnika podnosi ciśnienie krwi i poprawia krążenie. Ma też pewne właściwości żółciopędne,lekko moczopędne, przeciwzapalne i przeciw obrzękowe .

Arnika górska postać leku :

Wchodzi w skład maści Arcalen która jest stosowana przy urazach, siniakach i krwiakach.
Stosowana też bywa w homeopatii.

W warunkach domowych arniki używa się jedynie zewnętrznie w postaci naparu i nalewki spirytusowej Tinctura arnicae, sprzedawanej w aptekach i sklepach zielarskich.
Robi się z nich okłady lub kompresy przy stłuczeniach, krwiakach, obrzękach, oparzeniach I i II stopnia,wylewach podskórnych i uszkodzeniach skóry, przy reumatyzmie, a także przy ukąszeniach owadów i egzemach.Odwar z kwiatów: 1 łyżeczkę rozdrobnionych koszyczków kwiatowych zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy przez kilka minut, a następnie pozostawiamy na 15 minut do naciągnięcia.

Nalewka spirytusowa: zalewamy kwiaty arnik spirytusem w stosunku 1:10 lub na 100 koszyczków arniki górskiej 1 litr wódki.
Do okładów i kompresów używa się 1 łyżeczki nalewki rozpuszczonej w przegotowanej zimnej wodzie ( na pół szklanki).

Według Czarnowskiego przy reumatyzmie można stosować nalewkę ze sproszkowanych kłączy arniki na spirytusie ( 1 część kłączy na 20 części spirytusu 70%). Nalewkę taką należy trzymać co najmniej przez tydzień przed użyciem w ciemnym i chłodnym miejscu.

Mieszanka ziołowa z arniką:
20 g kwiatów arniki górskiej
50 g kwiatów kasztanowca
50 g kwiatów jarzębiny
50 g kwiatów głogu

Zioła należy wymieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zakręcić, odstawić na 1 godzinę po tym czasie przecedzić.
Napar pic w ciągu dnia małymi porcjami przy stanach zapalnych i zakrzepowych naczyń krwionośnych w kończynach dolnych.

Nalewka arnikowa – Tinctura Arnicae – Herbapol - nalewkę przyjmować można bardzo rzadko, przy spadku ciśnienia , obniżeniu czynności serca i duszności.
Stosujemy po 5 – 15 kropli nalewki w kieliszku wody, 1 – 2 razy dziennie po jedzeniu.
Bardzo dobre działanie ma połączenie nalewki z arniki z nalewka z głogu lub z intraktem z głogu.

Do stosowania zewnętrznego połączyć:
20 g nalewki arnikowej
50 g gliceryny
60 g wody 
½ łyżeczki octu
wszystkie składniki dokładnie wymieszać stosować do kompresów i okładów.

Odwar z arniki: ½ łyżki kwiatów arniki zalać 2 szklankami letniej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Do odwaru dodać 50 g gliceryny oraz 1 łyżeczkę octu, dokładnie wymieszać. Stosować do okładów i kompresów.

Napar arnikowo – rumiankowy: zmieszać 30 g kwiatów arniki i 30 g rumianku. 2 łyżki mieszanki ziołowej zalać ½ litrem wrzącej wody przykryć do naparzania, po przestudzeniu, przecedzić.
Napar stosować do przemywań w egzemie alergicznej, przymoczek i do okładów, oraz do płukania jamy ustnej i gardła, i do zmywania owłosionej skóry głowy.

Uwaga. 
Stosowanie arniki wewnętrznie bez zgody lekarza jest niebezpieczne.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.