Nowe artykuły

środa, 8 marca 2017

Babka lancetowata - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu - ziołolecznictwo

Babka lancetowata - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu - ziołolecznictwo
Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.)

Babka lancetowata ma liście wąskie, gładkie, ciemnozielone, zebrane w różyczkę.
Kwiaty drobne, różowo brunatne, z długimi, żółtymi pręcikami zebrane są w kłos osadzony na długiej, sztywnej łodyżce.
Zbieramy zazwyczaj liście w okresie kwitnienia, tj. od maja do sierpnia.

Babka lancetowata skład i działanie :
Liście zawierają glikozydy (aukubina) o działaniu antybiotycznym, śluzy, sole mineralne (wapno, krzem, sód, żelazo, mangan, miedź, molibden, glin oraz dużo potasu, fosforu, cynku i boru), witaminy A ,C i K ( o działaniu przeciwkrwotocznym), pektyny, garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy i nikotynowy), flawonoidy, karoteny i enzymy. Działają wykrztuśnie, na przewód pokarmowy, a zewnętrznie przeciwzapalnie i bakteriostatycznie.Babka lancetowata  w leczeniu domowym :

Babkę stosuje się jako lek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy.
W stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego, jako łagodny środek wykrztuśny w nieżytach górnych dróg oddechowych (szczególnie u dzieci) z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odkrztuszaniem.
Zewnętrznie używa się babkę do okładów na trudno gojące się rany, oparzenia, owrzodzenia, do obmywania w stanach zapalnych sromu oraz na miejsca ukąszeń owadów, czyraki. Odwar do przemywania oczu w zapaleniu spojówek.
A w kuchni możemy przygotować sałatki wiosenne z młodych świeżych liści babki.

Babka lancetowata postać leku :

Napar: Łyżkę stołową liści babki zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem około 15 minut i odcedzić . Pić przed jedzeniem 3 razy dziennie, osłodzone miodem.

Napar z dodatkiem biedrzeńca: Łyżkę liści babki i korzenia biedrzeńca zalać szklanką wrzątku, po 15 minutach odcedzić, osłodzić miodem. Pić 3 razy dziennie po łyżce (działa wykrztuśnie)

Napar z dodatkiem bobrka trójlistnego: Łyżkę liści babki i łyżkę liści bobrka trójlistnego zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach odcedzić; pić 3 razy dziennie przed jedzeniem po pół szklanki.

Sok ze świeżych liści babki: Świeże części roślin starannie umyć, wysuszyć, zmiażdżyć i wycisnąć sok.
Pić z dodatkiem miodu ( na 5 części soku 1 część miodu) lub w płynnych ciepłych potrawach, jak np. mleko, rosół, zupy. Można sok przechować przez dłuższy czas: należy wówczas zmieszać go z miodem w proporcjach 1:1 i gotować przez 20 minut. Przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach w chłodnym miejscu.


Okłady z liści :  Liście babki umyć i przykładać na chore miejsca. Można również używać liści zmiażdżonych.

Odwar z babki lancetowatej na biegunkę - 1 łyżkę liści babki lancetowatej zalać 1 ½ szklanki letniej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pic po ½ szklanki odwaru , 2 – 3 razy dziennie, w nieżycie jelit i biegunce. Odwar ten można stosować zewnętrznie do okładów i przemywań oraz do płukania. Odwar rozcieńczony w stosunku 1;1 letnią wodą można stosować do oczu.

Mieszanka przeciwbiegunkowa :
15 g liści babki
15 g rumianku
15 g kory dębowej
15 g owoców borówki czarnej
15 g ziela rdestu ptasiego
10 g rozdrobnionego kłącza pięciornika
10 g porostu islandzkiego

Zioła wymieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po 1 szklance odwaru, 2 – 3 razy dziennie przed jedzeniem, jako środek przeciwzapalny, osłaniający, przeciwbiegunkowy oraz przeciwbólowy.

Mieszanka do okładów na oczy :
20 g liści babki lancetowatej lub babki zwyczajnej
20 g kwiatów malwy czarnej
10 g kwiatów jasnoty białej
10 g rumianku

Zioła wymieszać i ½ łyżki mieszanki ziołowej zalać 2/3 szklanki wrzącej wody przykryć i naparzać 20 minut, przecedzić. Napar stosować do okładów na oczy jako środek bakteriobójczy, przeciwzapalny i osłaniający.
Syrop wykrztuśny – 100 g świeżych liści babki lancetowatej posiekać dodać 100 ml przegotowanej i ostudzonej wody, wszystko dokładnie zmiksować z powstałej miazgi wycisnąć sok. Do soku dodać 100 g cukru, gdy się rozpuści gotować na wolnym ogniu do wrzenia. Syrop rozlać do butelek i przechowywać w lodówce. Podawać po 1 łyżeczce do ½ łyżki stołowej kilka razy dziennie jako środek wykrztuśny i przeciwkaszlowy dla dzieci i młodzieży.

Mieszanka ziołowa na hemoroidy
25 g liści babki lancetowatej
25 g liści maliny
100 g mieszanki ziołowej Vagosan

6 łyżek mieszanki ziołowej zalać 2 litrami letniej wody, ogrzewać na wolnym ogniu pod przykryciem do wrzenia, odstawić na 10 minut, przecedzić do miski i użyć do nasiadówki przez 15 minut w temperaturze do 38 stopni. Po nasiadówce należy odbyt osuszyć i posmarować maścią nagietkową, lub maścią Termentiol.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.