Babka płesznik, nazywana także płesznikiem lub pchlicą, należy do gatunku roślin jednorocznych z rodziny babkowatej, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.
Rośnie dziko w krajach śródziemnomorskich od Hiszpanii do Azji Mniejszej, oraz w północnej Afryce, została zawleczona do Ameryki Południowej i południowej części Australii. Uprawia się ją w wielu krajach południowej Europy, głównie na południu Francji, w Polsce nie rośnie dziko, jest rzadko uprawiana.
Babka płesznik jest rośliną jednoroczną o słabo rozgałęzionej łodydze w górnej części krótko gruczołkowato owłosiona, dorasta do 30 cm.
Łodyga pokryta jest małymi równowąskimi, owłosionymi naprzeciwlegle ułożonymi listkami. Z kątów liści wyrastają jasnobrunatne drobne kwiaty, zebrane w nieduże kłosy. Owocem są jasnobrązowe, pękające torebki, zawierające dwa małe nasiona, owalno-łódkowate, błyszczące, ciemnobrązowe, które po zetknięciu z wodą pokrywają się śluzem. Łatwo przylegają do skóry.
Wyglądem przypominają pchły i prawdopodobnie stąd pochodzi polska nazwa rośliny – pchlica.
Surowcem leczniczym są nasiona babki płesznika, które zbiera się całkowicie dojrzała, ścinając całe kwiatostany, które następnie suszy się w zaciemnionych i przewiewnych miejscach lub w specjalnych suszarniach, po czym omłaca i doczyszcza.
Nasiona są barwy jasnobrunatnej do bardzo ciemnobrunatnej ale nie czarnej, są gładkie i połyskujące podłużne eliptyczne o długości 2 – 3 mm i 0,8 – 1 mm szerokie, w jednym końcu szersze niż w drugim. Po jednej stronie znajduje się liniowa jasna bruzda, ograniczona zgrubiałym brzegiem.
Babka płesznik skład i działanie :
Nasiona babki płesznika ( Semen Psyllii ) zawierają duże ilości substancji śluzowych które znajdują się w łupinie nasiona. Ponadto nasiona zwierają trisacharydy, białko, fitosterole, aukubiny, olej tłusty, sterole i triterpeny.
Nasiona babki płesznika dzięki dużej zawartości błonnika działają oczyszczająco, wspomagająco na pracę jelit, i przeczyszczająco.
Babka płesznik w leczeniu domowym :
W medycynie naturalnej najczęściej nasion babki płesznika używa się jako środka przeczyszczającego, szczególnie przydatnego przy zaparciach, zwłaszcza u osób cierpiących na hemoroidy. Wyraźnie łagodzi wtedy ból w czasie wypróżnień.
Stosowanie w diecie nasion babki płesznika łagodzi podrażnienia ścian jelit, przełyku, odbytu, dzięki swym właściwościom śluzowatym. Jest też stosowana jako środek zapobiegający chorobom układu krążenia, pomaga w usunięciu złego cholesterolu z organizmu.
Babka płesznik postać leku :
Nasiona babki płesznika podaje się do picia w zależności od wieku dorośli od 10 – 30 gram tj około 7,5 łyżeczki. W tym celu najlepiej namoczyć nasiona w letniej wodzie przegotowanej, herbacie lub w kompocie na około 10 - 15 minut, tak aby powstała zawiesina galaretowata i wypijać 2 do 3 razy dziennie.
Podczas stosowania należy w ciągu dnia wypijać dodatkowo przynajmniej 6 - 8 szklanek wody.
Jako środek przeczyszczający można podawać nasiona niemowlakom i małym dzieciom w ilości 5 – 15 gram tj. od 1 – 2 łyżeczek według wieku. .Należy dla niemowląt przygotować kleik w naprze z rumianku, kleik podawać rano i wieczorem.
Nasiona babki płesznika polecane są kobietom w ciąży gdyż skutecznie zastępują inne nieraz gwałtowne i silnie działające środki przeczyszczające. Działanie następuje po 12 – 24 godzinach lub nawet później.
W starożytności nasionami babki płesznika leczono płuc i febrę. W dawnej Polsce gotowano z nasion leczniczy kleik, który słodzono miodem i podawano przy suchym kaszlu. Leczono nim również stany zapalne oczu.
Uwaga
Nie stosować nasion babki płesznika przy niedrożności jelit, nudnościach, wymiotach i bólach brzucha z nieznanej przyczyn. Gdy w tym samym czasie przyjmowane są inne leki należy zachować odstęp co najmniej godzinny, gdyż mogą opóźniać wchłanianie leków.
Komentarz Pani Elżbiety skopiowany ze starej strony:
OdpowiedzUsuńŚwietne zioło i bardzo dobrze, że je zakupiłam,dzięk i pani zielarce ze sklepu w Gryfinie dowiedziałam się jak działa płesznik.Dzięki niemu skończyły się moje problemy z zaparciami,pole cam wszystkim i pamiętajcie kochani, że zioła i jeszcze raz zioła!!!żadnych pigułek bo to one niszczą nasze narządy,zioła nie zaszkodzą a wręcz zawsze pomogą,trzeba tylko dotrzeć do mądrych informacji na temat ich działania a najlepiej do sprawdzonego zielarza, który jest jest skarbnicą wiedzy zielarskiej,poz drawiam.
Komentarz Pana Krzysztofa skopiowany ze starej strony:
OdpowiedzUsuńWitam
Zajmuję się medycyną naturalną zawodowo (refleksologia, zielarstwo)i muszę powiedzieć, że zauważyłem u kilku swoich klientów podobne oznaki. Ból brzucha, ciężkość podbrzusza, zaparcia.
Mimo iż suplement dawkowany był z należytą starannością nie przynosił efektów.
Wracam więc do starych, skutecznych, polskich sposobów.
Zdrowia Życzę Wszystkim
Ps.
Jeśli kogoś zainteresują te metody to będę tutaj zaglądał i w razie co pomogę
Komentarz Pani Ewy skopiowany ze starej strony:
UsuńAby babka pomogla nalezy przez caly dzien popijac czysta wode w ilosci 6-8 szklanek.Inacze j blonnik zatyka jelita.Tylko blonnik plus duzo wody daje fantastyczne rezultaty.To uwaga dla tych ktorzy twierdza,ze sie zle po babce plesznik czuja.A jeszcze lepsze sa luski z nasion babki plesznik.Zycze zdrowka.
Cytować
Odpowiedź Pana Krzysztofa
UsuńMasz rację Ewa'. Podstawa to woda. Zawsze o tym przypominam, ale trudno jest kogoś zmusić.
Cytuję Ewa:
A jeszcze lepsze sa luski z nasion babki plesznik
Jeśli miałbym pozostać przy płeszniku - to tak łuska płesznika. Ja jednak osłonowo zalecam Naturalny Olej Lniany tłoczony na zimno + otręby pszenne jako źródło błonnika.
http://raz23.pl/blonnik-witalny-alternatywa/
Może jest to mniej wygodne, ale też nie występują problemy np. w razie niedostarczenia odpowiedniej ilości płynów.
Cytować
Komentarz Pana Karola skopiowany ze starej strony:
OdpowiedzUsuńdo Krzysztofa!
czy łupiny babki jajowatej w połączeniu z babką płesznik (to skład błonnika witalnego) naprawdę pomaga na wypróżnianie?
W jakiej proporcji stosować? Jeśli możesz to napisz. Moja mama starsza osoba na bardzo duże problemy z wypróżnianiem już wszystkiego próbowałam.
Odpowiedź Pana Krzysztofa
UsuńJeśli istnieje potrzeba sprowokowania łagodnego wypróżnienia polecam korę kruszyny - działa niegwałtownie i zawsze skutecznie.(Kup isz w sklepie zielarskim lub aptece)
Niepełną łyżeczkę kory wrzucić do małej (200ml) szklanki zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10-15 minut na wolnym ogniu, po ostygnięciu wypić. Najlepiej zrobić to wieczorem, a rano z przyjemnością usiąść na kibelku.
Ważne!!! Tego sposobu nie można stosować zbyt często.
Błonnikiem tzw."witalnym" nie wiele tu zdziałasz zwłaszcza jeśli Twoja mama niema zbyt wiele ruchu.
Musisz dokładnie przypilnować mamę, aby 3 razy dziennie (przed śniadaniem, obiadem, kolacją) piła dwie duże łyżki oleju lnianego tłoczonego na zimno, najlepiej nie oczyszczanego mechanicznie (niektóre oleje tzw. "budwig" są niestety oczyszczane, aby wydłużyć przydatność).
Jeśli chcesz mieszać płesznik z łuską b. jajowatej proporcja wynosi 1:1 objętości.
Zdrowia dla Mamy życzę!
Komentarz Pani Marty ze starej strony:
OdpowiedzUsuńjesli chodzi o starsze osoby,polecam jedno kiwi dziennie przed sniadaniem,jesl i jest jedzone regularnie-codz iennie na czczo daje rewelacyjne rezultaty, moja mama 90latka miala ogromne klopoty z zaparciani,srod ki wspomagające wyjałowiły jej caty system trawienny, siemie lniane i plesznik nie pomagaly natomiast kiwi , ktore spozywa jak tylko wstanie od 4lat robi cuda i jak mowi sama -'było łatwo, lekko i przyjemnie
Cytuję karola:
do Krzysztofa!
czy łupiny babki jajowatej w połączeniu z babką płesznik (to skład błonnika witalnego) naprawdę pomaga na wypróżnianie?
W jakiej proporcji stosować? Jeśli możesz to napisz. Moja mama starsza osoba na bardzo duże problemy z wypróżnianiem już wszystkiego próbowałam.
Komentarz Pani Malwiny ze starej strony:
OdpowiedzUsuńja używam babki płesznik i babki jajowatej od tygodnia 200g babki płesznik zmieszałam z 200g babki jajowatej i tak piję 3 razy dziennie po 3 łyżeczki, ale warunek jest jeden-dużo wody bo inaczej skutek jest odwrotny, wzdecia i bolący brzuch, ale efekt jest wspaniały, wszystko co zalega wylatuje bez problemu:-)
Komentarz Pani Mari ze starej strony:
OdpowiedzUsuńPnie krzysiu ja mam taki problem mianowicie ciągle mam ochotę na słodycze ale robiłam badania i nie mam pasożytów, ale okropne wzdęcia i strasznie tyje.Jak oczyszczam organizm z pasożytów to jest ich sporo.(nicienie )co mam robić?
ciągle mam ochotę na słodycze ale robiłam badania i nie mam pasożytów, ale okropne wzdęcia i strasznie tyje.Jak oczyszczam organizm z pasożytów to jest ich sporo.(nicienie)co mam robić?
UsuńCóż, nie do końca rozumię pytanie, ale tak:
1.ochota na słodycze - polecam drożdze, zawierają dużą ilość chromu.
2. pasożyty - czosnek, pieprz, może być również imbir.
3. wzdęcia - zmiana diety, oczyszczenie jelita grubego z fermentujących pozostałości pokarmowych i toksyn. Uwaga! - obrzęki mogą mieć również źródło w chorobie wątroby. Na dolegliwości wątrobowe najlepszy jest ostropest plamisty, lub dla leniwych: Sylimarol
Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam!!