Nowe artykuły

wtorek, 28 marca 2017

Bańki szklane - sposób użycia

Przystawia się je do skóry, rozszerzając w nich powietrze przez ogrzanie wnętrza bańki płomieniem spirytusowym (od zapalonego kwacza).
Zależnie od zlecenia lekarza przystawia się je na plecach ( tylko wyjątkowo z przodu klatki piersiowej).
Przy stawianiu na plecach omija się kręgosłup, a u ludzi bardzo wychudzonych – także okolicę łopatek.

Z przodu omija się obojczyk, mostek, brodawki piersiowe, okolice koniuszka serca i żołądek. Należy je przystawiać równymi rzędami, w odległości 1 cm. jedną od drugiej.

Przystawiając bańki na plecach należy objąć nimi boki i przestrzeń od barków do pasa ( do granicy dolnych żeber). U ludzi bardzo szczupłych bezpośrednio przed stawianiem baniek smaruje się skórę wazeliną lub stawia bańki wprost z ciepłej wody.

Nie wolno stawiać baniek bez zlecenia lekarza, ponieważ zabieg ten nie jest obojętny dla organizmu.
Posługiwanie się ogniem i spirytusem stwarza niebezpieczeństwo poparzenia chorego i wywołania pożaru.
Należy więc bardzo uważać. Przed rozpoczęciem zabiegu przygotowuje się około 40 baniek ( umytych i osuszonych), szklankę ze skażonym spirytusem, waciki, wazelinę, naczynie na odpadki, lampkę spirytusową ( lub świeczkę), kwacz i zapałki.

Chorego zsuwa się w dół i podsuwa koszulę spod pośladków ku górze. Wyjmuje się poduszkę ( jeżeli są dwie) i kładzie na dodatkowe krzesło obok łóżka. Drugą poduszkę zsuwa się nisko pod plecy chorego, odwraca go na brzuch i ręce podkłada płasko pod poduszkę. Osłania się włosy chorego i fałduje wierzchnie przykrycie do pasa.


Bańki przystawia się najpierw na dalszej połowie pleców, a następnie bliżej i sprawdza ich przyssanie. Chorego dobrze się otula wierzchnim przykryciem, gasi palnik i zdejmuje chustkę z głowy. Po 20 minutach ( u dzieci po 10 minutach) zdejmuje się bańki, wpuszczając pod nie powietrze uciskiem kciuka.

Plecy chorego lekko się wyciera i odwraca go na wznak. Podsuwa się poduszkę ku górze, kładzie drugą poduszkę pod głowę chorego, zakłada mu koszulę i wygodnie układa. W przypadku wystąpienia pęcherzy, miejsca po bańkach należy przypudrować pudrem antyseptycznym. Chorym u których wystąpiła taka reakcja, nie powinno się ponownie wykonywać tego zabiegu.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.