Nowe artykuły

czwartek, 9 marca 2017

Bluszczyk kurdybanek - opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo

Bluszczyk kurdybanek opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo
Bluszczyk kurdybanek ( Glechoma hederacea L )

Nazywany także kurdybankiem, kurdybanem lub bluszczem zimowym. Jest to roślina wieloletnia z rodziny Wargowych ( Labiatae ).
Spotkać go można na obszarze całej Europy. Bardzo pospolita jest w Polsce, rośnie najczęściej w wilgotnych zaroślach, przy drogach, na brzegach wód, oraz jako pospolity chwast w ogrodach.
Bluszczyk kurdybanek ma łodygi pnące po ziemi lub wspinające się, z długimi mocno ulistnionymi rozłogami, gęsto naprzeciwlegle ulistnione, długość łodyg dochodzi do 40 centymetrów.
Bluszczyk ma kwiaty drobne koloru niebieskofioletowego, o koronie dwuwargowej.

Od najdawniejszych czasów ziele bluszczyku w gospodarstwie domowym stosowano tak jak natkę pietruszki do posypywania potraw, lub do gotowania wiosennych zup wzmacniających.

Surowcem leczniczym jest ziele bluszczyku . Zbiera się górne części pędów w okresie kwitnienia od kwietnia do czerwca i suszy w zaciemnionych i przewiewnych miejscach.

Bluszczyk kurdybanek skład i działanie :

Ziele bluszczyk zawiera specyficzną substancję goryczową (glechominę), dużo garbników, saponiny, cholinę, niewielkie ilości olejku eterycznego, kwasy organiczne i sole mineralne.

Bluszczyk kurdybanek w leczeniu domowym :

W medycynie ludowej stosowano sok z ziela bluszczyk w leczeniu chorób płucnych, a także jako środek poprawiający trawienie i pobudzający apetyt. Zewnętrznie był stosowany do gojenia ran i kąpieli leczniczych .

Natomiast ksiądz Kneppi zalecał herbatę z suszonego albo świeżego ziela bluszczyk , przy schorzeniach dróg moczowych.

We współczesnym lecznictwie przetwory z ziela bluszczyka stosowane są w leczeniu stanów zapalnych dróg żółciowych i kamicy żółciowej, zwiększają wydzielanie żółci, zapobiegają zastojom w pęcherzyku żółciowym i zmniejszają ryzyko powstawania kamieni żółciowych.
Żółć podczas przyjmowania preparatów z bluszczyka zawiera więcej kwasu chenodezoksycholowego, który bardzo skutecznie hamuje powstawanie kamieni cholesterolowych, a także ułatwia ich rozpuszczanie.


Ziele bluszczyku ma także działanie przeciwzapalnie i regenerujące, na błony śluzowe przewodu pokarmowego, dróg moczowych i dróg oddechowych. Zwiększa ich odporność, a także wiąże toksyczne produkty przemiany materii. W medycynie ludowej jest uważany za lek bardzo skuteczny przy zatruciu ołowiem.

Preparaty z ziela bluszczyku  stosowane wewnętrznie działają łagodnie ściągająco i przeciwbiegunkowo. Dzięki zawartości garbników ziele stosowane zewnętrznie działa przeciwzapalnie, ściągająco oraz bakteriobójczo i grzybobójczo. Można je stosować do okładów i przemywań, przy świądzie skóry, trądziku pospolitym, przy zapaleniu, i oparzeniach, a także do płukania jamy ustnej i gardła oraz do kąpieli przy chorobach reumatycznych.

Bluszczyk kurdybanek postać leku :

Odwar - Jedną łyżkę ziela bluszczyk zalać 1,1/2 szklanki ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić przed jedzeniem jako środek żółciopędny i poprawiający trawienie. Po 1/2 szklanki odwaru 2 – 3 razy dziennie, 30 minut przed jedzeniem.
Ten sam odwar można stosować zewnętrznie do przemywań, okładów w chorobach skórnych a także do płukania jamy ustnej i gardła.

Mieszanka ziołowa na kaszel –
20 g ziela bluszczyk
20 g liści szałwii
20 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla

Zioła dokładnie wymieszać. 1 łyżkę mieszanki ziół wsypać do termosu, zalać 1 1/2 szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić do naparzania na 1 godzinę.
Napar przecedzić pić po 1/3 – 1/2 szklanki 3 razy dziennie, jako środek przeciwkaszlowy. Tak przygotowany napar można używać do płukania gardła, jamy ustnej a także nos w nieżycie.

Mieszanka ziołowa na ból ucha:
20 g ziela bluszczyku
20 g ziela krwawnika
10 g liści szałwii
10 g rozdrobnionych owoców anyżu lub kopru włoskiego

Zioła dokładnie wymieszać. 1/2 łyżki mieszanki ziół zalać 2/3 szklanki wrzącej wody, przykryć i odstawić do naparzania na 30 minut, przecedzić.
Napar stosować do płukania ucha zewnętrznego i błony bębenkowej w stanach zapalnych ucha.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.