Nowe artykuły

sobota, 11 marca 2017

Bratek - Fiołek trójbarwny - opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo

Bratek - Fiołek trójbarwny opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo
Bratek - Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.)

Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Europie, Ameryce Północnej,Azji. Pospolity jest w całej Polsce rośnie na miedzach, ścierniskach w zaroślach leśnych, polnych i na przydrożach.
Roślina o wysokości 10-20 cm. Kwiaty przypominają z wyglądu bratki uprawiane w ogrodach, są jednak mniejsze a barwa ich żółta i fioletowa nie jest tak intensywna.
Surowcem leczniczym są kwitnące pędy fiołka, które kwitną od maja do września. Zbiera się je przez cały okres kwitnienia.

Bratek - Fiołek trójbarwny skład i działanie :

Ziele bratka zawiera flawonoidy (między innymi rutynę), saponiny (najwięcej w korzeniu), garbniki, śluzy, sole mineralne (magnez), witaminę C, karoten, cukry i niewielkie ilości olejku eterycznego oraz kwasy organiczne (salicylowy)


Bratek - Fiołek trójbarwny w leczeniu domowym :

Jest moczopędny oraz ogólnie oczyszczający i odtruwający organizm, używany przy złej przemianie materii, kamicy nerkowej.
W dermatologii przy wypryskach, trądziku młodzieńczym, wysypkach wywołanych uczuleniem na leki i pokarmy.
Ziele ma działanie napotne i wykrztuśne, stosowane jest w chorobach dróg oddechowych, jak nieżyty oskrzeli, suchy kaszel.
Działa również moczopędnie,co znalazło zastosowanie w leczeniu niektórych chorób serca, przebiegających z obrzękami i skąpomoczem. Jako lek uzupełniający w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.
Wskazany w miażdżycy (sklerozie), osłabieniu mięśnia sercowego i podwyższonym ciśnieniu krwi.

Bratek - Fiołek trójbarwny postać leku :

Napar:  1 łyżkę bratka zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować 10 minut,odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu. Można dodać łyżkę miodu lub syropu.

Napar z dodatkiem bzu czarnego : 1 łyżkę ziela bratka, 1 łyżeczkę kwiatów bzu zalać 2 szklankami wrzątku.
Po 10 minutach odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu jest napotny.

Dzieciom przy złej przemianie materii można także dawać zmielone ziele w postaci proszku z cukrem, 2-4 razy dziennie po 0,2 g - 0,5 g.


Bratek można łączyć z innymi ziołami o podobnym „czyszczącym krew” działaniu lub roślinami bogatymi w witaminy (owoce dzikiej róży, berberysu, jarzębiny, żurawiny, maliny).

Bratek wchodzi w skład mieszanki ziołowej Degrosan, która przyśpiesza przemianę materii.

Mieszanka napotna - zmieszać w równych ilościach; ziele fiołka trójbarwnego, kwiat bzu czarnego, kwiat lipy.
2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić po 2/3 – 1 szklanki odwaru 2 – 3 razy dziennie między posiłkami, odwar ma działanie napotne, można dodać 2 łyżki soku malinowego.

Mieszanka przeciw wypryskom alergicznym :
20 g ziela fiołka trójbarwnego
20 g ziela dziurawca
20 g rozdrobnionego korzenia łopianu
20 g rozdrobnionych owoców dzikiej róży

Zioła wymieszać i  1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić do termosu. Pić po ½ - 2/3 szklanki naparu, 3 – 4 razy dziennie, napar można stosować przy egzemie, trądziku, świądzie skóry, przy skłonnościach do czyraków.

Mieszanka przy skazie limfatycznej :
20 g ziela bratka
20 g rozdrobnionego korzenia łopianu
20 g rozdrobnionego korzenia mniszka
10 g liści orzecha włoskiego
10 g rozdrobnionego korzenia mydlnicy
10 g rozdrobnionych kłączy perzu
10 g ziela skrzypu

Zioła zmieszać i  2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami ciepłej wody, odstawić na 3 godziny aby zioła spęczniały. Po tym czasie gotować pod przykryciem na wolnym ogniu 5 minut, odstawić na 5 minut, przecedzić do termosu.
Pic po ½ szklanki 3 razy dziennie między posiłkami. Odwar można podawać dzieciom ze zmianami zapalnymi skóry, wątłym i bladym, ze zmianami zapalnymi węzłów chłonnych, oraz w nieżytach błon śluzowych i obrzękach.

Uwaga!
Nie stosujemy bratka w zaawansowanej miażdżycy w podeszłym wieku.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.