Nowe artykuły

czwartek, 9 marca 2017

Dąb - opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo

Dąb (Quercus robur L.)
Jedno z najstarszych znanych drzew .Przed tysiącami lat żołędzie były pokarmem ludów Północy, a Pliniusz podaje,że służyły za pożywienie wcześniej jeszcze niż pszenica. I współcześnie żołędzie służą za pokarm w okresie nieurodzajów- ze względu na wysoką zawartość węglowodanów – stanowią uzupełniający składnik pokarmowy.

Dąb wyrasta do kilkudziesięciu metrów wysokości.
Korę zbiera się wiosną z młodych drzew wycinanych podczas przerzedzania lasu.
Aby zdjąć korę w tym celu należy naciąć poprzecznie w odstępach 20 – 30 centymetrów,a następnie połączyć cięcie podłużnym – łatwo się wówczas oddziela.
Surowcem jest kora z pni i gałęzi młodych drzew.

Dąb skład i działanie :

W korze występują garbniki (pochodne katechiny i kwasu elagowego), pseudo garbniki -kwas galusowy, flawonoidy (kwercetyna), trójterpeny,związki żywicowe. Dzięki dużej zawartości surowcu garbników, przetwory z kory mają przede wszystkim działanie ściągające.

Dąb w leczeniu domowym :

W dawnej medycynie ludowej odwarem z kory leczono świerzb, odmrożenia i liszaje.
Obecnie jest stosowany w schorzeniach przewodu pokarmowego; jak nieżyty żołądka i jelit oraz w uporczywych biegunkach - zmniejsza stany zapalne uszkodzonych błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Dąb postać leku :

Odwar : Łyżkę stołową kory zalać szklanka zimnej wody, gotować 10 minut i odcedzić. Pić 1 -3 razy dziennie po ½ szklanki odwaru.

Odwar : 2 łyżki stołowe kory zalać szklanką zimnej wody gotować 10 minut i odcedzić. Stosować do płukania gardła i dziąseł oraz do przemywania w odmrożeniach i oparzeniach oraz zewnętrznych krwotokach.

Odwar do kąpieli : Z 5 łyżek kory dębowej przygotować 0,5 litra odwary na 1 kąpiel (szczególnie polecany w przewlekłych schorzeniach skóry,w żylakach odbytu).
Wskazany dodatek kwiatu rumianku do sporządzenia odwaru.

Płyn na odmrożenia - 0,5 g taniny rozpuścić w 50 g spirytusu kamforowego.
Płynem smarować odmrożone i zaczerwienione miejsca, dodatkowo można nagrzewać lub naświetlać odmrożone miejsca.

Nalewka z dębinek – Tinctura Gallae Herbapolu – nalewkę stosować do pędzlowania miejsc oparzonych na skórze, przed stosowaniem należy rozcieńczyć na 1 część nalewki, 5 częściami wody przegotowanej i ostudzonej. Jeżeli nalewkę stosujemy do płukania jamy ustnej to do ½ szklanki wody dodać 1 łyżeczkę nalewki.


Mieszanka przeciwbiegunkowa
30 g kory dębowej 
30 g rozdrobnionych kłączy pięciornika lub rozdrobnionych kłączy wężownika
20 g rumianku lub kwiatów krwawnika
20 g liści maliny lub liści czarnej porzeczki

 Zioła wymieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 2/3 szklanki wody gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 10 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić małymi łykami w ciągu dnia przy biegunce bakteryjnej lub przy biegunce spowodowanej zatruciem pokarmowym, a także gdy krew jest w kale, lub w czerwonce.

Hemostin – Herbapolu – jest to aerozlo w skład którego wchodzą 3 zioła, można go stosować na oparzenia, otarcia na niewielkie rany, na uszkodzenia naskórka a także w grzybicy stóp.

Sanofil – Herbapolu – jest to emulsja w aerozolu w skład jej wchodzi 7 ziół, ma działanie przeciwalergiczne. Zaleca się do stosowania w wypryskach alergicznych i w pokrzywce szczególnie u dzieci, należy, spryskać chore miejsce i rozprowadzić cienką warstwą, 2 – 3 razy dziennie.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.