Nowe artykuły

niedziela, 5 marca 2017

Łuszczyca - Kąpiele, kompresy, maści ziołowe na łuszczycę

Leczenie łuszczycy możemy wspomóc kąpielami ziołowymi, kompresami lub maściami ziołowymi, które mogą zmniejszyć stan zapalny ognisk chorobowych na skórze. Dzięki czemu zmniejszy się suchość skóry lub świąd.
Kąpiele ziołowe wspomagające leczenie łuszczycy:

Kąpiel sosnowo – gorczycowa
pączki sosny  - 5 łyżek
nasiona gorczycy białej - 3 łyżki
otręby pszenne - 2 szklanki
słoma owsiana lub sieczka - 3 garści

Przygotowanie i stosowanie: Składniki te należy wymieszać i wsypać do naczynia z 4 -5 litrami zimnej wody, wolno podgrzewać aż do wrzenia, które należy utrzymywać przez 10 minut, następnie pod przykryciem odstawić na 30 minut, odcedzić i wlać do kąpieli  o temperaturze 36 – 38 C, czas kąpieli 15 -25 minut.
Po kąpieli ciało osuszyć, a ogniska łuszczycy delikatnie natłuścić olejem słonecznikowym, zmieszanym w równych częściach z olejem lnianym. Zabieg należy stosować co drugi dzień - łącznie 10 zabiegów. W dniach przerwy między zabiegami ogniska łuszczycy smarować jedną z podanych maści: Tormentiol, Limonag lub maścią żywokostową.


Rp.
Kąpiel żywokostowo – skrzypowa
ziele skrzypu - 50 g
ziele żywokostu -  50 g
liść brzozy - 50 g
kora kaliny koralowej  - 50 g
korzeń wilżyny - 50 g

Przygotowanie i stosowanie: Zioła zalać 4 litrami wody i gotować 15 minut, po czym odstawić pod przykryciem na 30 minut, odcedzić i dolać do kąpieli o temperaturze 36 – 38 C, czas kąpieli 15 -20 minut. Kąpiel powtarzać co drugi dzień – łącznie 10 kąpieli. Po kąpieli ciało osuszyć, a ogniska łuszczycy delikatnie natłuścić olejem słonecznikowym zmieszanym z olejem lnianym.
W dniach przerwy między zabiegami ogniska łuszczycy smarować jedną z podanych maści Tormentiol, Limonag lub maścią żywokostową.

Kąpiel krochmalowa 
Bardzo korzystne jest stosowanie kąpieli krochmalowej;

Mąkę ziemniaczaną w ilości 0.5 -0.7 kg – uprzednio zagotowaną i rozcieńczoną – wlewa się do wody o temperaturze 33 – 37 C, czas trwania kąpieli 10 – 15 minut.
Po kąpieli ogniska łuszczycy należy posmarować cienką warstwą jedną z wymienionych maści; Limonag, Tormentiol bądź maść żywokostowa. Zabieg najlepiej stosować co drugi dzień przed snem.


Rp.
Mieszanka na kompresy:
kłącze pięciornika - 100 g (kurze ziele)
kora wierzby - 100 g
kora dębu  - 100 g
koszyczek arniki - 100 g
koszyczek rumianku -  100 g

Przygotowanie i stosowanie: Zioła dokładnie zmieszać. 4 łyżki stołowe mieszanki zalać ¾ szklanki wody, gotować 5 minut, naparzać 30 minut pod przykryciem. Czystą gazę nasączać odwarem i kłaść na ogniska łuszczycy.

Maść z woskiem pszczelim na łuszczycę 
Czysty wosk pszczeli i żywicę ze świerka lub sosny każdego po 30 g stopić. Po stopieniu dodać 30 g świeżego masła. Wymieszać i maścią tak uzyskaną smarować wieczorem miejsca zaatakowane łuszczycą. Lekko owinąć bandażem. Rano zmyć spirytusem salicylowym, rozcieńczonym pół na pół z przegotowaną wodą. Stosować przez kilka dni codziennie.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.