Kąpiele ziołowe wspomagające leczenie łuszczycy:
Kąpiel sosnowo – gorczycowa
pączki sosny - 5 łyżek
nasiona gorczycy białej - 3 łyżki
otręby pszenne - 2 szklanki
słoma owsiana lub sieczka - 3 garści
Przygotowanie i stosowanie: Składniki te należy wymieszać i wsypać do naczynia z 4 -5 litrami zimnej wody, wolno podgrzewać aż do wrzenia, które należy utrzymywać przez 10 minut, następnie pod przykryciem odstawić na 30 minut, odcedzić i wlać do kąpieli o temperaturze 36 – 38 C, czas kąpieli 15 -25 minut.
Po kąpieli ciało osuszyć, a ogniska łuszczycy delikatnie natłuścić olejem słonecznikowym, zmieszanym w równych częściach z olejem lnianym. Zabieg należy stosować co drugi dzień - łącznie 10 zabiegów. W dniach przerwy między zabiegami ogniska łuszczycy smarować jedną z podanych maści: Tormentiol, Limonag lub maścią żywokostową.
Rp.
Kąpiel żywokostowo – skrzypowa
ziele skrzypu - 50 g
ziele żywokostu - 50 g
liść brzozy - 50 g
kora kaliny koralowej - 50 g
korzeń wilżyny - 50 g
Przygotowanie i stosowanie: Zioła zalać 4 litrami wody i gotować 15 minut, po czym odstawić pod przykryciem na 30 minut, odcedzić i dolać do kąpieli o temperaturze 36 – 38 C, czas kąpieli 15 -20 minut. Kąpiel powtarzać co drugi dzień – łącznie 10 kąpieli. Po kąpieli ciało osuszyć, a ogniska łuszczycy delikatnie natłuścić olejem słonecznikowym zmieszanym z olejem lnianym.
W dniach przerwy między zabiegami ogniska łuszczycy smarować jedną z podanych maści Tormentiol, Limonag lub maścią żywokostową.
Kąpiel krochmalowa
Bardzo korzystne jest stosowanie kąpieli krochmalowej;
Mąkę ziemniaczaną w ilości 0.5 -0.7 kg – uprzednio zagotowaną i rozcieńczoną – wlewa się do wody o temperaturze 33 – 37 C, czas trwania kąpieli 10 – 15 minut.
Po kąpieli ogniska łuszczycy należy posmarować cienką warstwą jedną z wymienionych maści; Limonag, Tormentiol bądź maść żywokostowa. Zabieg najlepiej stosować co drugi dzień przed snem.
Rp.
Mieszanka na kompresy:
kłącze pięciornika - 100 g (kurze ziele)
kora wierzby - 100 g
kora dębu - 100 g
koszyczek arniki - 100 g
koszyczek rumianku - 100 g
Przygotowanie i stosowanie: Zioła dokładnie zmieszać. 4 łyżki stołowe mieszanki zalać ¾ szklanki wody, gotować 5 minut, naparzać 30 minut pod przykryciem. Czystą gazę nasączać odwarem i kłaść na ogniska łuszczycy.
Maść z woskiem pszczelim na łuszczycę
Czysty wosk pszczeli i żywicę ze świerka lub sosny każdego po 30 g stopić. Po stopieniu dodać 30 g świeżego masła. Wymieszać i maścią tak uzyskaną smarować wieczorem miejsca zaatakowane łuszczycą. Lekko owinąć bandażem. Rano zmyć spirytusem salicylowym, rozcieńczonym pół na pół z przegotowaną wodą. Stosować przez kilka dni codziennie.
Prześlij komentarz