Nowe artykuły

sobota, 11 marca 2017

KRWAWNIK - Krwawnik pospolity - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Krwawnik -Krwawnik pospolity, Stolist, tysiąclist, renisz (Achillea millefolium L.)

Występuje na półkuli północnej i południowej w strefie klimatu umiarkowanego.

W Polsce krwawnik jest rośliną pospolicie spotykaną na nasłonecznionych miedzach, poboczach dróg, suchych łąkach i pastwiskach gdzie tworzy silne zadarnienie.

Kwiaty mają barwę z odcieniem różowym, są drobne, zebrane w kwiatostany na szczytach pędów,liście są długie, mocno wcinane.

Roślina wydziela silny charakterystyczny zapach.
Surowcem jest ziele - ulistnione wierzchołki pędów z kwiatami lub same kwiatostany w początkowym okresie kwitnienia.

Rzadziej zbiera się same liście jeszcze przed okresem kwitnienia. Okres zbioru jest długi; od czerwca do sierpnia. Pędy ścina się sukcesywnie w miarę zakwitania i suszy. Surowcem jest ziele krwawnika.

Krwawnik skład i działanie :


Ziele krwawnika zawiera olejek eteryczny( najwięcej w kwiatach), a w nim głównie- cineol i azulen. Olejek ma zabarwienie niebieskie, a zawartość w nim azulenu jest uwarunkowana gatunkiem, formą botaniczną i warunkami rozwoju rośliny.
Poza tym ziele zawiera gorczyce (achilleinę),zwiększające krzepliwość krwi, garbniki, flawony, karoteny, witaminy A, C i K, kwasy organiczne, sole mineralne (kobalt, molibden, miedź, żelazo, siarkę i dużo manganu), żywice, śluzy i fitoncydy.
Ziele wykazuje działanie tamujące krwawienia, przeciwskurczowe, wiatropędne oraz przeciwzapalne.

Krwawnik w leczeniu domowym :

Napary podawane doustnie tamują niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego.
Pobudzają apetyt, gdy jego brak spowodowany jest osłabionym wydzielaniem soku żołądkowego.
Krwawnik przynosi ulgę przy wzdęciach, odbijaniu.
Polecany jest jako lek „czyszczący krew”, ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, przeciw działa powstawaniu kamieni nerkowych.

Przeciw skurczowe jego działanie wykorzystywane jest szczególnie w stanach skurczowych dróg moczowych, w przewlekłych często powtarzających się zaparciach stolca, bólach jelita grubego.

Zewnętrznie zimny wyciąg bardzo polecany jest w stanach zapalnych skóry,na trudno gojące się rany (okłady, kompresy, dodatek do kąpieli). Także do płukania jamy ustnej i gardła.


Krwawnik postać leku :

Napar : 1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzącej wody,trzymać pod przykryciem 15 minut, a następnie odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.

Macerat zimny wyciąg z ziela : 1 łyżkę ziela krwawnika zalać szklanką letniej wody ,odstawić na 6 godzin,następnie odcedzić. Pić 2 -4 razy dziennie po ½ szklanki wyciągu.

Napar z kwiatów z dodatkiem mięty : 1 łyżkę kwiatów krwawnika i 1 łyżeczkę liści mięty zalać szklanką wrzątku,trzymać pod przykryciem 15 minut nie dopuszczać do wrzenia,następnie odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.

Sok świeżo wyciśnięty z ziela. Pić kilka razy dziennie po 2 łyżeczki z wodą.

Krwawnik wchodzi w skład mieszanek ziołowych; "Cholagoga II”, ”Rectosan”, Sclerosan”, ”Nevosan”, ”Digestosan”, ”Degrosan”.

Sok z krwawnika - 500 g świeżego ziela krwawnika wycisnąć sok w sokowirówce lub zmiksować . Otrzymany sok można utrwalić spirytusem , na 1 część spirytusu, 4 części soku.
Tak przygotowany sok przechowywać w lodówce. Pić sok po 1 łyżce, 2 – 4 razy dziennie w ¼ szklanki wody. Sok z krwawnika ma wszystkie działania takie jak krwawnik.

Sanofil – Herbapolu – aerozolem spryskiwać chore miejsca na skórze z odległości kilku centymetrów, a wytworzona pianę rozprowadzać cienką warstwą. Stosować 2 – 3 razy dziennie, przy leczeniu pokrzywki, w wypryskach alergicznych, świerzbiączce, i kontaktowym zapaleniu skóry.

Uwaga!
Krwawnik może działać toksycznie,jeśli jest używany w nadmiernych ilościach. Objawami zatrucia są bóle głowy i oszołomienie.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.