Nowe artykuły

sobota, 11 marca 2017

LAWENDA - opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo

Lawenda – Lawenda prawdziwa, lawenda lekarska, lawenda wąskolistna (Lavandula Vera D.C.L.officinalis)

Lawenda pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie do dziś występuje masowo w stanie dzikim,na glebach wapiennych, zarastając wzgórza i polany, szczególnie na Korsyce.

Uprawiana jest prawie we wszystkich krajach Europy o warunkach klimatycznych niezbyt ostrych, również w Polsce, gdzie niekiedy w mroźne i bezśnieżne zimy wmarza.

Jest to krzewina, w naszych warunkach dorastająca do 60 cm. Pędy ma wzniesione, w dolnych partiach drewniejące.
Liście bezogonkowe ułożone są na łodydze gęsto,naprzeciwlegle.

Kwiaty ma o barwie od niebieskiej do fioletowej znajdują się w nibyokółkach na szczytach pędów,tworząc kwiatostany w formie kłosa. Lawenda kwitnie w lipcu i sierpniu.

Zbiór przeprowadza się w okresie pełnego kwitnienia,ścinając całe kwiatostany i suszy. Surowcem jest kwiat.

Lawenda skład i działanie :

Kwiaty lawendy zawierają olejek eteryczny,a w nim linalol i geraniol, kwasy organiczne izowalerianowy, propionowy, kapronowy, masłowy), fitosterol, garbniki, kumarynę i sole mineralne.

Zewnętrznie działa lekko drażniąco i odkażająco, wewnętrznie przeciwskurczowo, uspokajająco i wiatropędnie.

Lawenda  w leczeniu domowym :

Lawenda bywa czasem używana wewnątrz przy bólach brzucha,i wzdęciach,gdyż hamuje rozwój flory bakteryjnej,zmniejsza fermentację oraz wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Działa też kojąco i uspokajająco przy bezsenności zażywana tak do wewnątrz jak i zewnętrznie w formie dodatku do kąpieli.

Napar lub olejek może być używany do inhalacji przy schorzeniach dróg oddechowych, a także jako środek odkażający i gojący przy schorzeniach skórnych.

Zewnętrznie najlepiej stosować olejek lub spirytus lawendowy jako środek odkażający i przeciwbólowy do wcierań przy nerwobólach, i gośćcu mięśniowym lub stawowy, a także przy stłuczeniach i kontuzjach.

Olejek dodany do maści, działa przeciwgrzybiczo i stosowany bywa przy egzemie.


Lawenda postać leku :

Napar : 2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Trzymać pod przykryciem 10 -15 minut,po czym odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.

Mieszanka na trawienie :
50 g kwiatów lawendy
25 g rozdrobnionego korzenia omanu
25 g liści orzecha włoskiego
25 g ziela serdecznika
25 g znamion kukurydzy

Zioła zmieszać i  1 ½ łyżki mieszanki ziół, wsypać do termosu, zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na jedną godzinę.
Pić po ½ szklanki naparu, 3 razy dziennie przed jedzeniem, jako środek zwiększający apetyt i regulujący procesy trawienia, natomiast stosowany między posiłkami działa jako środek moczopędny.

Mieszanka na wzdęcia :
20 g kwiatów lawendy
20 g liści mięty pieprzowej
30 g kwiatów wiązówki
40 g rozdrobnionego kłącza pięciornika

Zioła zmieszać i  2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 3 minuty, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Pić po ½ szklanki odwaru, 3 – 4 razy dziennie miedzy posiłkami, przy nadmiernej fermentacji jelitowej, przy wzdęciach i bólach brzucha.

Mieszanka do kąpieli uspokajającej : 
50 g kwiatów lawendy
50 g kwiatów lipy
50 g ziela macierzanki

Mieszankę ziół zalać 3 litrami wrzącej wody, przykryć i naparzać 15 minut, przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 – 38 stopni, zioła wsypać do woreczka płóciennego, zawiązać i włożyć do wanny.
Kąpiel powinna trwać około 15 – 25 minut, po kąpieli należy się położyć i odpocząć. Kąpiel można stosować jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie.

Balsam wykrztuśny do wcierania :
20 g olejki lawendowego
10 g salicylanu metylu
5 g olejku eukaliptusowego
5 g olejku tatarakowego
5 g olejku kosodrzewinowego lub sosnowego
5 g olejku rycynowego lub oliwy

Wszystkie składniki balsamu dokładnie zmieszać. Stosować do rozprowadzania palcami na górnej części mostka nie wcierać. Najlepiej stosować przed snem, dla niemowlaków 1 – 2 kropelki, małym dzieciom 2 – 4 krople, młodzieży 5 – 10 kropli, dorosłym do 15 kropli, w zależności od potrzeby 1 – 3 razy dziennie.
Balsam można stosować w niedrożności przewodów nosowych, spowodowanej nieżytem, obfitej wydzielinie z nosa, chrypce, w początkach zapalenia oskrzeli.
Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu balsamu u dzieci, ponieważ niektóre składniki mogą powodować uczulenie, i reagować wysypka alergiczną, należy przerwać stosowanie balsamu. Balsam przygotowują apteki na podstawie recepty lekarskiej.

Uwaga!
Lawendy nie wolno przedawkować,ponieważ może działać drażniąco na błony śluzowe.
Nie wolno olejku stosować doustnie przy współistniejącym zaostrzeniu choroby wrzodowej, schorzeń wątroby i nerek.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.