Nowe artykuły

sobota, 11 marca 2017

MACIERZANKA - opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo

Macierzanka opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo
Macierzanka – Macierzanka piaskowa, czomberek (Thymus serpyllum L.)

Roślina występuje w stanie naturalnym w całej nieomal Europie,Ameryce Północnej,na północy Azji i Afryki.
W Polsce występuje całymi skupiskami w lasach oraz miejscach silnie nasłonecznionych,piaszczystych i suchych.

Macierzanka jest niską częściowo płożącą się wieloletnią półkrzewinką, o małych różowofioletowych kwiatkach. Kwitnie od czerwca do września,wydzielając charakterystyczny zapach.
Macierzanka można uprawiać w ogrodach,wymaga ziemi piaszczystej,średnio wilgotnej i dużo słońca.
Na wiosnę dzieli się dziko rosnące krzaczki i sadzi do ugniecionej ziemi.

Surowcem są ulistnione,kwitnące pędy macierzanki,które zbiera się na początku kwitnienia, ścinając szczytowe części łodyg i suszy. Surowcem jest ziele.Macierzanka skład i działanie :

Głównym składnikiem macierzanki jest olejek lotny zawierający linalol, tymol, karwakrol.
Poza tym występują garbniki,substancja gorzka; serpyllina, trójterpeny, związki flawonoidowe, kwasy organiczne, jak chlorogenowy, kawowy i chinowy, witamina C, karoten, składniki mineralne.

Działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, wiatropędnie, przeciwskurczowo, ściągająco i odkażająco.

Macierzanka w leczeniu domowym :

Macierzanka polecana jest w nieżytach górnych dróg oddechowych,przy uporczywym kaszlu, pobudza wydzielanie błon śluzowych gardła i oskrzeli oraz wyzwala odruch wykrztuśny, oraz jako słaby środek przeciwskurczowy, w zaburzeniach przewodu pokarmowego-upośledzone trawienie,wzdęcia,kurcze żołądkowe.
Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła,w postaci okładów w bólach reumatycznych, nerwobólach i na stłuczenia, do irygacji.


Macierzanka postać leku :

Napar : 1 łyżkę ziela macierzanki zalać szklanką wrzątku,trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 1 -2 dziennie po ½ naparu,około 30 minut przed posiłkiem jako lek żołądkowy lub po posiłku jako środek wiatropędny lub wykrztuśny.

Napar do użytku zewnętrznego : 5 łyżek ziela macierzanki zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po 10 minutach rozparzone ziele zawinąć w płótno i przykładać na chore miejsce.

Odwar do użytku zewnętrznego : 1 łyżkę ziela zalać szklanką wody gotować pod przykryciem 2 minuty. Korzystne jest dodanie innych ziół o działaniu przeciwbakteryjnym, np. rumianku lub liści szałwii.

Ziela macierzanki wchodzi w skład różnych mieszanek ziołowych i gotowych preparatów, jak Septosan, Pectosol.

Kąpiel z macierzanką : 200 g ziela macierzanki zalać 3 litrami wrzącej wody naparzać pod przykryciem 30 minut, przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 – 38 stopni.
Kąpiel powinna trwać 15 – 20 minut, po kąpieli nie wycierać się tylko zawinąć w duży ręcznik kąpielowy i położyć do łóżka. Kąpiel ma działanie dezynfekujące oraz wzmacniające i regenerujące.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.