Nowe artykuły

sobota, 11 marca 2017

ŁOPIAN - opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo

Łopian opis, dzialanie i zastosowanie w leczeniu - ziololecznictwo
Łopian – Łopian lekarski, dziady, łopuch, kostropacz, rzep (Arctium lappa L.)

Łopian występuje w całej Europie i Azji z wyłączeniem krajów arktycznych i tropikalnych. Zawleczony został do Ameryki Północnej i Południowej.
W Polsce jest pospolitym chwastem. Występuje głównie na przydrożach w ogrodach i na rumowiskach,w zaroślach, rowach, pod płotami, na gruzach i usypiskach raz miedzach.
Jest to roślina dwuletnia w pierwszym roku ukazują się duże liście, od spodu szare, tworząc przyziemną rozetę. W drugim roku roślina wypuszcza sztywną, silnie rozgałęzioną łodygę wysoką do 2 metrów, z mniejszymi liśćmi.
Na szczytach rozgałęzień tworzą się kwiatostany w kształcie okrągłych koszyczków barwy różowo czerwonej. Są one zakończone haczykowatymi szczecinkami,łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt i ubrań ludzkich.
Korzenie łopianu należy zbierać wczesną wiosną z roślin 2-letnich. Po oczyszczeniu,od korzenia odcina się części łodygowe i przecina korzenie wzdłuż i suszy. Surowcem jest korzeń roślin dwuletnich rzadziej nasiona.

Łopian skład i działanie :

Korzeń łopianu zawiera wielocukry (inulinę), olejek eteryczny, śluzy, fitosterole, kwasy organiczne, sole mineralne (siarczki i fosforany), białka gorycze, garbniki, żywicę, witaminę C.
Owoce zawierają tłusty olej i lignany. Cała roślina zawiera cenne mikroelementy (w dużych ilościach cynk i miedź, a w mniejszych, kobalt, mangan i żelazo).
Oraz związki poliacetylenowe którym przepisuje się działanie bakteriobójcze, i grzybostatyczne. Surowiec stosowany jest przede wszystkim z racji swych właściwości moczopędnych,napotnych i zółciopędnych, a także i dlatego, że „czyści”krew.

Łopian w leczeniu domowym :

Korzeń łopianu stosuje się w nieżytach przewodu pokarmowego,złej przemianie materii, dla zwiększenia wydzielania soków trawiennych i śluzu, pobudza czynności wydzielania pęcherzyka żółciowego, przy chronicznych zaparciach, jak tez przy przewlekłych chorobach skóry takich jak łojotok,trądzik młodzieńczy, egzemy, wysypki, czyraki, rany, oparzenia, liszaje i łuszczyca.


Łopian postać leku :

Sok ze świeżych korzeni: Otrzymuje się przez utarcie 10 dag korzenia uprzednio starannie umytego gorącą wodą. Wyciska się przez płótno. Pić 3 razy dziennie po łyżeczce soku po jedzeniu.

Odwar z korzeni suchych : 1 łyżkę korzeni łopianu zalać szklanką wrzątku. Zostawić pod przykryciem na 3 godziny, zagotować i odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance płynu.

Odwar z dodatkiem tataraku do użytku zewnętrznego : 1 łyżkę korzenia łopianu i 1 łyżkę kłącza tataraku zalać 2 szklankami wrzątku,gdy napęcznieje zagotować. Do okładów przygotowuje się odwary mocno stężone.

Nastój do przemywania: 1 łyżkę korzenia rozdrobnić zalać przegotowana zimną wodą odstawić na 6 - 8 godzin odcedzić. Nastój można używać do przemywania.

Na lekkie oparzenia stosuje się okłady ze zmiażdżonych świeżych liści łopianu.

Mazidło na wszelkiego rodzaju wysypki według prof. Muszyńskiego sporządza się z 1 łyżki korzenia łopianu zalanego ½ szklanki wody,gdy napęcznieje,miażdży się go a następnie uciera z 3 łyżkami oleju lnianego.

Korzeń łopianu wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych,granulatu Betagran,i płynu Betasol o działaniu przeciw łuszczycowym.

Młode liście łopianu ,a także korzenie wykorzystywane są w niektórych krajach jako warzywo. W Chinach i Japonii gotowane i marynowane korzenie łopianu są popularna potrawą.

Mieszanka ziołowa na kamicę moczową :
50 g rozdrobnionego korzenia łopianu
50 g ziela macierzanki wonnej
50 g ziela skrzypu
25 g liści pokrzywy
25 g kwiatów bzu czarnego
25 owoców bzu czarnego

Zioła zmieszać i 2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić po ½ - 2/3 szklanki odwaru, 2 – 3 razy dziennie między posiłkami. Odwar działa jako środek moczopędny, czyszczący krew i uszczelniający naczynia włosowate.
Natomiast przy kamicy szczawianowej i fosforanowej korzystnie jest przyjmować dodatkowo węglan, lub tlenek magnezu na koniec noża i popić naparem z powyższych ziół jak podano wyżej.

Betagran – Herbapolu – jest to granulat zawierający korzeń łopianu, strąki fasoli, korzeń wilżyny, korzeń rzewienia, ziele gryki, ziele skrzypu, owoc bzu, liście brzozy. Zalecane dawkowanie dla dorosłych 1 – 1 ½ łyżeczki granulatu popitego ½ szklanki wody. Stosować jako lek wspomagający przy leczeniu łuszczycy zwłaszcza u osób starszych.

Betasol – Herbapolu- jest to płyn zawierający te same środki roślinne co Betagran. Zalecane dawkowanie dla dorosłych po 1 łyżeczce w 1/3 szklanki wody, 2 – 3 razy dziennie, jako preparat wspomagający w leczeniu łuszczycy, zwłaszcza u osób starszych. Dzieciom można podawać ale odpowiednio mniejsze dawki.

Seboren – Herbapol – jest to płyn do stosowania zewnętrznego, zawierający wyciągi płynne z korzenia łopianu, korzenia pokrzywy, kłącza tataraku, owoców pasternaku. Płyn do stosowania zewnętrznego przy łysieniu plackowatym i łysieniu, łuszczycy, oraz przy łojotokowym zapaleniu skóry owłosionej części głowy.
Płyn należy wcierać w skórę głowy, przy łojotoku i łupieżu 1 raz dziennie przez 10 – 15 dni, a następnie 1 raz dziennie co 3 dni. Natomiast w przypadku łysienia plackowatego i łysienia stosować 2 razy dziennie przez 6 miesięcy a potem rzadziej. Należy unikać kontaktu Seborenu ze zdrową skórą ponieważ zwiększa jej wrażliwość na promienie słoneczne.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.