Nowe artykuły

wtorek, 21 marca 2017

Zioła na trądzik

Zioła na trądzik
Oto kilka ziół i mieszanek ziołowych, które wspomagają leczenie trądziku :

Jeżeli mamy trądzik to w diecie powinniśmy ograniczyć spożywanie cukru, tłuszczy, używek, oraz ostrych przypraw.

Zioła do kąpieli przy trądziku :
75 g ziela lnicy
75 g babki lancetowatej
50 g ziela nostrzyka

Mieszankę ziół zalać 5 litrami gorącej wody gotować na małym ogniu do wrzenia, odstawić pod przykryciem na 15 minut.
Przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 stopni. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Po kąpieli nie należy się wycierać tylko owinąć prześcieradłem kąpielowym i położyć do łóżka.


Napary do przemywania twarzy: 
Napar z rumianku – po umyciu należy przemyć skórę naparem z rumianku, który oczyszcza,
Napar z krwawnika który ułatwia usunięcie toksyn
Napar z kocimiętki która jest antyseptykiem
Napar z lawendy która łagodzi i odkaża
Napar z tymianku który ma działanie bakteriobójcze

Sok z cytryny – sokiem możemy przecierać wypryski, który łagodzi stan zapalny, poprawia krążenie, zabija zarazki.

Nagietek – maść nagietkowa jest bardzo dobra na miejscowe stany zapalne.

Babka lancetowata – przygotować maść na trądzik – połączyć w wodnej kąpieli, wodny wyciąg z babki lancetowatej z 5 g lanoliny i 10 g białej wazeliny oraz z 1 kroplą olejku różanego. Wszystkie składniki wymieszać tak aby powstała jednolita zawiesina , ostudzić, stosować do smarowania.

Brzoza brodawkowata – odwar – 1 łyżkę suszonych liści zalać szklanką wody, gotować 5 minut, przecedzić pić 2 – 3 razy w ciągu dnia, przy trądziku.

Dziurawiec zwyczajny – wyciąg olejowy – 50 g świeżych kwiatów dziurawca zalać 50 g spirytusu, dodać 250 g oleju słonecznikowego, podgrzewać powoli w kąpieli wodnej przez około 3 godziny, aż kwiaty staną się kruche, przecedzić, wlać do buteleczki. Stosować do przemywania w chorobach skórnych i przy trądziku.

Jasnota biała – napar – 1 łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzątku, przykryć na 15 minut, przecedzić pić 2- 3 razy w ciągu dnia. Napar usuwa szkodliwe związki przemiany materii z organizmu jest pomocny w leczeniu trądziku .

Pokrzywa zwyczajna – napar – 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanką wrzątku, przykryć na 20 minut, przecedzić , stosować do pielęgnacji skóry.

Mieszanka na trądzik – zmieszać w równych częściach ; rozdrobniony korzeń pokrzywy, rumianek, nagietek, kasztanowiec, 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku przykryć na 20 minut, przecedzić stosować do pielęgnacji skóry.


Cebula – miazga z cebuli – do przygotowania miazgi cebula powinna być upieczona lub ugotowana w łupinach, gotową już cebule obrać i ugnieść na miazgę. Miazgę zawinąć w gazę i przykładać na miejsca z trądzikiem lub na czyraki zmieniać okład co 6 godzin.

Bluszcz pospolity – napar – zmieszać zioła w równych częściach ; ziele bluszczu, krwawnik, ziele przywrotnika, kwiaty słonecznika. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, przykryć na 20 minut, przecedzić , stosować do okładów i przemywania w trądziku pospolitym.

Bratek trójbarwny – zmieszać zioła ; 2 łyżki ziela bratka, 2 łyżki kwiatów tarniny, 1 łyżkę kory kruszyny, 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia wilżyny, 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia lukrecji, 1 łyżkę skrzypu. 2 łyżki mieszanki ziołowej wsypać do termosu zalać 2 ,5 szklankami wrzątku termos zamknąć i odstawić na godzinę. Pić 3 – 4 razy w ciągu dnia po ¾ szklanki naparu przy trądziku.

Napar z bratka 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku przykryć na 15 minut, przecedzić pić 3 razy dziennie po jednej szklance naparu. Naparem z bratka można przemywać twarz rano i wieczorem.

Świetlik – napar – 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku przykryć na 10 minut, przecedzić . Naparem przemywać twarz rano i wieczorem przy trądziku.

Mieszanka na trądzik
1 łyżkę ziela bratka
1 łyżkę ziela świetlika
2 łyżki słomy owsianej rozdrobnionej

Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką zimnej wody gotowanej odstawić 2 godziny. Po tym czasie przecedzić dodać 1 łyżkę miodu, dokładnie wymieszać, płynem przemywać miejsca chore rano i wieczorem. Wyciąg z mieszanki można pić 2 razy dziennie.

Maseczka miodowa – 2 łyżki miodu wymieszać z 2 łyżkami mleka, dodać sok z połowy cytryny , jeszcze raz wymieszać aby powstała jednolita masa. Maseczkę nakładać przy trądziku wieczorem, rano zmywać letnią wodą, przy regularnym stosowaniu, przynosi ulgę i widać efekty.

Truskawki – mogą stosować osoby z trądzikiem które nie są uczulone na owoce . Zmieszać w równych częściach rozgniecione świeże truskawki, miód, słodką śmietankę. Taką maseczkę nakładać na twarz przez 5 dni, po 30 minutach zmywać letnią wodą . W tym czasie kiedy stosujemy maseczkę truskawkową należy zjadać około 5 dużych truskawek każdego dnia.

Lnica pospolita – napar – 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, przykryć na 15 minut, przecedzić. Napar stosować do obmywania przy trądziku.

Łopian większy – sok ze świeżego korzenia łopianu, należy przyjmować po 30 – 60 kropli w kieliszku wody 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu. Jest pomocny w leczeniu trądziku młodzieńczego.

Nagietek lekarski – ocet z nagietka – świeże kwitnące ziele drobno posiekać , na 100 g ziela dodać 25 ml spirytusu i 135 ml ostu 10 – procentowego, wszystkie składniki włożyć do słoika, szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni, często wstrząsając słoikiem. Po tym czasie dokładnie przefiltrować, zlać do buteleczki i stosować do smarowania przy trądziku.

Ogórecznik lekarski – przygotować miazgę ze świeżego ziela ogórecznika, przy pomocy blendera lub miksera, tak przygotowaną miazgę stosować w formie okładów przy trądziku młodzieńczym.

Słonecznik zwyczajny – 1 łyżkę kwiatów słonecznika zalać szklanka wody, gotować na małym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 15. Stosować odwar a także ciepłe kwiaty do okładów przy zapaleniu skóry i trądziku.

Uczep trójlistkowy kąpiel z mieszanki ziół – 100 g ziela uczepu, 20 g rumianku, 20 g liści szałwii. Mieszankę ziół zalać 3 litrami wody, i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 15 minut.
Przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 stopni. Zioła wsypać do woreczka płóciennego zawiązać i włożyć do wanny, kąpiel powinna trwać około 15 minut. Kąpiel zalecana jest przy trądziku.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.