Nowe artykuły

środa, 19 kwietnia 2017

Balsamowiec mirra - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwo

Balsamowiec mirra
Balsamowiec mirra - ( Commiphora abyssinica )

Balsamowiec jest to niewielkie drzewo lub krzew z rodziny osoczynowatych.
Ojczyzną jego jest Półwysep Arabski. Na kontynencie Afrykańskim i na Bliskim Wschodzie rozpowszechnionych jest około 150 gatunków, a znanych i rozpoznanych z których większość rośnie na kontynencie Afrykańskim jest 190 gatunków.

Balsamowiec można spotkać w północnych Indiach i w Jemenie. Uprawiany jest w wielu krajach Bliskiego Wschodu.

Krzew balsamowca ma gałązki cierniste, pokryte małymi listkami, owocem jego jest pestkowiec. Doskonale jest przystosowany do suchych i trudnych warunków, oraz braku wody.
Po nacięciu gałęzi lub pnia wydziela on złotożółtą żywicę zwaną mirrą.
Wyciekająca mirra po nacięciu bardzo szybko tężeje w wyniku czego tworzą się ziarna w kształcie łez.

Od tysięcy lat mirrę uważano za jeden ze „skarbów Wschodu „. Według Biblii, wysoko cenili ją królowie Dawid i Salomon, a Mojżesz stosował ją w rytualnym obrządku żydowskim. Cieszyła się tak wielkim poważaniem, że według Pisma Świętego była jednym z darów, który Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus.

Hebrajczycy używali mirry jako środka oczyszczającego duszę i ciało. Dla ciała wykorzystywali jej właściwości antyseptyczne, a w celach duchowych palili ją w kadzidłach.

W Egipcie mirry używano do balsamowania mumii, ceniono ją także ze względu na piękny zapach jako perfum. Na południe od Morza Martwego znajdowało się miasto Petra, które było wykute w skale, w mieście tym odbywał się handel mirrą. Starożytne Egipcjanki paliły mirrę w celu pozbycia się pcheł w swoich domostwach. W czasach starożytnych żywica z balsamowca była ceniona jako środek leczniczy i zapachowy.

Mirra była znana także starożytnym Grekom, którą otaczali czcią. W jednym ze słynnych mitów greckich kobieta imieniem Myrrha, matka pięknego Adonisa, została zamieniona w drzewo balsamowe.


Właściwości mirry były także znane Chińczykom, którzy stosowali ją w leczeniu: hemoroidów, w stanach zapalnych gardła, różnego rodzaju krwawień, w zaburzeniach menstruacyjnych.
W hinduskiej Ajurwedzie mirrę uważano za środek przywracający młodość ciała i umysłu, opóźniający proces starzenia i chroniący przed chorobami

Surowcem leczniczym jest wonna mirra, którą otrzymuje się po nacięciu gałęzi lub pnia. Wyciekający sok – żywica po pewnym czasie twardnieje, zasychające bryłki gumożywicy to mirra, może być koloru od żółtego do brunatnego.

Co zawiera balsamowiec i jego zastosowanie w leczeniu:

Bryłki gumożywicy balsamowca zawierają dużo olejku eterycznego, którego składnikami są m.in. eugenol, aldehyd cynamonowy, pinen i limonen oraz związki śluzowe.

Mirra ma działanie stymulujące i rozgrzewające, przeciwbólowe, wykrztuśne i udrażniające, przeciwalergiczne, przeciwzapalne,przeciwgrzybicze, antydepresyjne, pobudzające krążenie, zwalczające przeziębienie i osłabienie, oraz przyspieszające gojenie się ran.

Balsamowiec w leczeniu domowym : 

W medycynie ludowej mirra ze względu na swoje działanie jest wykorzystywana w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy i gruźlicy.
Stosowane leki z balsamowca poprawiają apetyt, ułatwiają trawienie, likwidują gazy i oczyszczają jelita z toksyn i pasożytów

Rozgrzewające właściwości mirry są szczególnie cenne dla układu rozrodczego u kobiet, ponieważ, zwiększają ukrwienie macicy, przywracają zanikającą miesiączkę i likwidują bóle. Stosuje się ją także tuż przed rozpoczęciem porodu, co pomaga wywołać silniejsze skurcze macicy.

Rozcieńczona nalewka z mirry jest stosowana do irygacji pochwy, zaatakowanej pleśniawkami lub rzęsistkowicą, drożdżycą, grzybicą.

Rozcieńczoną nalewką z mirry płucze się chore gardło, migdałki, krtań. Jest ona także znakomitym środkiem przeciw zapaleniu dziąseł i innych infekcji jamy ustnej.

Balsamowiec mirra postać leku :

Z mirry balsamowca sporządza się nalewkę na spirytusie.
Mirra używana jest także w formie proszku i olejku – Oleum Myrrhae.

Balsamowiec zastosowanie w kosmetyce :

Gumożywica balsamowca ma szerokie zastosowanie w kosmetyce stosuje się ją do produkcji past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej o działaniu dezynfekującym.
Do produkcji kosmetyków o działaniu pielęgnującym do cery tłustej i trądzikowej.
Mirra bardzo dobrze utrwala zapach i jest stosowana do perfumowania mydeł, szminek, past do zębów, pudrów.

Uwaga:
Duże dawki leków z mirry, stosowane przez dłuższy czas, mogą być niebezpieczne. Nie należy więc ich przyjmować bez konsultacji lekarskiej, w czasie ciąży lub w przypadku choroby nerek.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.