Nowe artykuły

środa, 19 kwietnia 2017

Chleb świętojański - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwo

Chleb świętojański
Chleb świętojański ( Ceratonia siliqua)

Chleb świętojański znany jest również pod nazwą szarańczynem, ceratonią lub różkowiec strąkowy, pochodzi ze wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego.
Z biegiem czasu był już uprawiany w całej południowej Europie. W połowie XVIII znany już był nawet w południowych stanach USA.
Z chlebem świętojańskim łączy się wiele opowieści, legend i wierzeń religijnych.

Z ewangelii św. Marka możemy dowiedzieć się że św. Jan Chrzciciel żywił się na pustyni „miodem dzikich pszczół i szarańczą „. Św. Marek pisząc o szarańczy nie chodziło mu o owady lecz o strąki chleba świętojańskiego, czyli szarańczynu.
Natomiast inna opowieść religijna o synu marnotrawnym który roztrwonił swój majątek, po powrocie do domu ukrył się ze wstydu w chlewie, żywił się tym czym karmiono świnie czyli strąkami chleba świętojańskiego – szarańczynem.

Dawniej na Malcie strąkami szarańczynu karmiono konie. Natomiast w Egipcie w latach nieurodzajów suszono strąki i mielono je na mąkę którą używano do przygotowania potraw.
A w czasie II wojny światowej po napaści Niemiec na Grecję , która została spustoszona z żywności, strąki chleba świętojańskiego chroniły ludność Grecji przed głodem.

Jako ciekawostka nazwa karat określająca jednostkę masy złota, i innych szlachetnych kruszców pochodzi od nazwy chleba świętojańskiego. Ponieważ w strąkach szarańczynu znajdujące się nasiona są prawie wszystkie jednakowej wielkości i wagi. Dawniej używano ich jako drobnych odważników i nazywano „karatami” stąd nazwa jednostki.

Obecnie w wielu artykułach spożywczych zagranicą w składzie produkcji można spotkać strąki szarańczynu.
Natomiast wyciśnięty sok ze świeżych strąków chleba świętojańskiego, używany jest jako syrop do konserwowania owoców, a także do wyrobu napojów alkoholowych.


Co zawiera chleb świętojański :

Chleb świętojański jest cennym źródłem węglowodanów, białka, pektyn, a także substancji śluzowych, garbników i kwasu masłowego.

Działanie lecznicze chleba świętojańskiego :

Stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit.

Chleb świętojański w leczeniu domowym :

Od wieków ze strąków chleba świętojańskiego sporządza się odwar i stosuje w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit.
A także sporządza się mieszankę z marchią suszoną i stosuje jako środek dietetyczny. Natomiast przemysł farmaceutyczny wytwarza gotowe preparaty z chlebem świętojańskim.
Zmielone nasiona oczyszczone z łupin stosowane są jako lek przeciwbiegunkowy.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.