Nowe artykuły

sobota, 22 kwietnia 2017

Doględa wielka - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Doględa wielka zioło opis działanie
Doględa wielka ( Grindelia robusta )

Doględa wielka, nazywana jest także grindelią, bylina z rodziny astrowatych.
Pochodzi z zachodnich regionów Ameryki Północnej. U nas jest uprawiana na plantacjach zielarskich i w ogródkach jako roślina ozdobna.

Roślina dorasta do 1 metra, jest rozgałęziona, łodygi i liście pokryte ma mlecznobiałą żywicą, liście mięsiste naprzemianległe u nasady obejmują łodygę kształtu podłużnie sercowatego na brzegu ząbkowane.
Kwiaty zebrane w koszyczki żółte na szczytach pędów.

Surowcem leczniczym jest ziele doględy wielkiej. Zbiera się je w lipcu i w sierpniu rozkwitające wierzchołki pędów, o długości do 25 cm. I suszy w miejscach przewiewnych i zaciemnionych. Surowiec leczniczy otrzymuje się nie tylko z doględy wielkiej ale także z pokrewnych gatunków – Grindelia squarrosa i Grindelia comporum.

Co zawiera Doględa wielka :

Ziele doględy wielkiej zawiera bardzo dużo substancji żywicowych, a wśród nich kwas grindeliowy, olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest – borneol i inne terpeny.
Poza tym w zielu stwierdzono flawonoidy, garbniki i nieco saponin, fitosterol, grindelol , związki goryczowe i sole mineralne.

Właściwości lecznicze Doględy wielkiej :

Substancje zawarte w zielu doględy wielkiej, powodują działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie oskrzeli oraz przewodu pokarmowego.

Ułatwiają odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, niszcząc jednocześnie drobnoustroje wywołujące nieżyty oskrzeli i gardła.
Działanie rozkurczowe na przewód pokarmowy powoduje z kolei ustąpienie bólów brzucha. Natomiast stosowanie zewnętrznie na skórę wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne.

Doględa wielka w leczeniu domowym :

Preparaty z ziela doględy wielkiej są stosowane w leczeniu zapalenia gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, zwłaszcza u osób starszych i dzieci z utrudnionym odkrztuszaniem i nagromadzonym śluzem w górnych drogach oddechowych.

Pomocniczo stosuje się je również w rozedmie i pylicy płuc, a także przy uciążliwym kaszlu gruźlików

Doględa wielka postać leku :

Wyciąg alkoholowy z ziela doględy wielkiej wchodzi w skład kropli Astmin i Kelastmin.

Napar z doględy :
1 łyżeczkę rozdrobnionego ziela doględy wielkiej zalać jedną szklanką wrzącej wody przykryć i odstawić na 15 minut. Odcedzić. Pic 3 razy dziennie.

Nalewka z doględy wielkiej:

Składniki:
100 g wysuszonego i rozdrobnionego ziela doględy wielkiej
0,5 l alkoholu 70 % zrobionego ze spirytusu i przegotowanej wody

Wykonanie:
Do słoja włożyć 100 g wysuszonego i rozdrobnionego ziela doględy wielkiej zalać alkoholem 70%. Słój szczelnie zamknąć i odstawić na 14 dni, często słojem potrząsać.
Po tym czasie nalewkę przefiltrować dokładnie i zlać do butelki, zakorkować.

Działanie:
Nalewkę można stosować przy nieżycie gardła, oskrzeli, kokluszu, w przewlekłej astmie, a także w bólach brzucha spowodowanych skurczami jelit. Nalewkę można stosować zewnętrznie w chorobach skórnych, zwłaszcza na tle alergicznym.

Dawkowanie:
Nalewkę pić od 40 kropli do 1/2 łyżeczki w kieliszku wody, 2 do 4 razy dziennie. Nie wolno przekraczać dawki 10 g dziennie przy bólach brzucha.

Uwaga:
Nie stosować w ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego i jelit
Zbyt wysokie dawki doględy mogą wywołać stany narkotyczne, obniżenie ciśnienia krwi, zwolnienie oddechu i podrażnienie przewodu moczowego.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.