Nowe artykuły

sobota, 22 kwietnia 2017

Eleuterokok kolczasty - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Eleuterokok kolczasty zioło skład działanie
Eleuterokok kolczasty – (Eleutherococcus senticosus )

Eleuterokok kolczasty należy do rodziny Araliowatych ( Araliaceae ), rośnie w dalekowschodniej tajdze i w mieszanych lasach nad Amurem, występuje również na porębach, obrzeżach i przy skałach. Spotyka się go także w rejonach Władywostoku i Chabarowska, w północnych Chinach, na Sachalinie, w Japonii i w Korei.

Eleuterokok kolczasty jest krzewem dorastającym do 2,5 metra wysokości, z silnie rozgałęzionymi prostymi gałęziami pokrytymi jasnoszarą korą, na gałęziach znajdują się liczne kolce skierowane w dół.

Liście są kształtu eliptycznego na długich do 10 cm. ogonkach, palczastopięciodzielne. Brzegi liści są ostro podwójnie piłkowane, od dołu na nerwach pokryte ryżowatymi włoskami. Trzy listki środkowe są większe od dwóch bocznych.

Kwiaty wyrastają na szczytach pędów, zebrane są w kuliste baldachy, są małe z długimi szypułkami. Kwiaty są w dwóch kolorach- bladofioletowe pręcikowate to męskie, a żółte słupkowate to żeńskie, kwitnie w czerwcu.

Owocem jest czarny kulisty, błyszczący pestkowiec. Kłącze eleuterokoka kolczastego znajdują się płytko pod ziemią, z nich wyrastają drobne korzenie, i liczne rozłogi które dorastają do 5 metrów długości.

Eleuterokok kolczasty od niedawna jest znaną i cenioną rośliną leczniczą, nie był nawet znany w medycynie Dalekiego Wschodu.
Jego niezwykłe właściwości dopiero odkryli badacze rosyjscy, którzy poszukiwali roślin, które mogły by zastąpić drogi i trudny do pozyskania żeń -szeń.
Surowcem leczniczym są kłącze eleuterokoka (Rhizoma Eleutherococci ), wykopuje się je wraz z rozłogami późną jesienią. Po oczyszczeniu i obmyciu ich z ziemi , usunięciu części zbutwiałych, tnie się je na małe kawałki i suszy w temperaturze 70 – 80 C w suszarniach.

Co zawiera Eleuterokok kolczasty :

Eleuterokok kolczasty zawiera glikozydy zwane eleuterozydami.
Najcenniejsze właściwości lecznicze posiada eleuterozyd A , który jest złożony z beta – sistostrerolu i glukozy.
Kłącze zawierają trójterpeny, kumaryny, lignany, olejek eteryczny, skrobie i żywicę, oraz polisacharydy, substancje mineralne.

Właściwości lecznicze Eleuterokok kolczasty :

Zawarte substancje w kłączach eleuterokoka pod względem leczniczym mogą w pełni zastąpić żeń -szeń.
Mają one działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, na ośrodki wegetatywne i czynności gruczołów dokrewnych.
Działają wspomagająco na mechanizm odpornościowy organizmu, oraz poprawiają sprawność fizyczną i umysłową.

Eleuterokok kolczasty w leczeniu domowym :

Preparat w postaci proszku, naparu, odwaru czy nalewki z kłączy eleuterokoka kolczastego stosowane są do poprawienia sprawności fizycznej i umysłowej organizmu.

Systematyczne przyjmowanie leków poprawia samopoczucie, zwiększa zdolność do pracy fizycznej, jak i umysłowej na bardzo długi okres.

Stosować też można przy dolegliwościach przewodu pokarmowego, oraz przy przegrzaniu lub dużym ochłodzeniu ciała.

Szczególnie preparaty zalecane są w przemęczeniu fizycznym i psychicznym, neurastenii oraz dla rekonwalescentów po przebytych ciężkich chorobach i przy zwiększonej senności.
Pomocniczo można stosować w zaburzeniach krążenia oraz przy osłabieniu popędu płciowego, w nadciśnieniu tętniczym i przy cukrzycy.

Eleuterokok kolczasty postać leku :

Najbardziej znanym preparatem z eleuterokoka kolczastego jest wyciąg płynny z kłącza – Extractum Eleutherococci fluidum który stosuje się po 20 – 40 kropli na 30 ml wody, 2 – 3 razy dziennie przed jedzeniem przez 25 dni, po tym okresie należy zrobić przerwę w kuracji na 1 – 2 tygodnie.

Innymi znanymi preparatami i dostępnymi z eleuterokoka kolczastego są : Syberian ( Siberian), Eleuterosol.

W warunkach domowych można przygotować nalewkę.

Nalewka z eleuterokoka kolczastego.

Składniki:
2 części ( wagowe ) spirytusu 96 %
1 część suszonego kłącza eleuterokoka

Wykonanie:
Do słoja włożyć 1 część ususzonego i rozkruszonego kłącza eleuterokoka zalać 2 częściami spirytusu, słój szczelnie zamknąć i odstawić na 4 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek z ciemnego szkła zakorkować.

Działanie:
Nalewka zalecana jest w przemęczeniu fizycznym i psychicznym, neurastenii oraz dla rekonwalescentów, po przebytych ciężkich chorobach i zwiększonej senności.

Dawkowanie:
Nalewkę stosować 2 razy dziennie po 15 – 20 kropli, na wodę lub cukier, przez 7 – 10 dni. Po tym czasie należy zrobić przerwę kilkunastodniową i po przerwie można powtórzyć kurację.

Uwaga:
Eleuterokoka kolczastego nie powinny stosować osoby cierpiące na bezsenność, kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki hormonalne.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.