Nowe artykuły

niedziela, 23 kwietnia 2017

Goździkowiec korzenny - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Goździkowiec korzenny - ( Eugenia caryophyllata )

Goździkowiec korzenny nazywany często goździkowcem lub goździkowym drzewem należy do gatunku roślin z rodziny mirtowatych.

Rośnie dziko na Wyspach Maluckich ( Indonezja) i w południowej części Filipin. Obecnie goździkowiec uprawia się na wielu wyspach leżących w strefie klimatu gorącego m.in., na Jawie, Półwyspie Malajskim, Madagaskarze, Sumatrze, Cejlonie. Największe uprawy goździkowca znajdują się w Tanzanii ( Wyspy Zanzibar i Pemba).
Najlepsze goździki są z upraw azjatyckich ( amboina maluckie).

Goździkowiec korzenny jest to drzewo dorastające do 12 metrów wysokości.
Liście ma eliptycznolancetowate na górnej stronie ciemnozielone a od dołu jaśniejsze.
Kwiaty zebrane są w kwiatostany baldachokształtne, kwiaty składają się z czerwonego kielicha i z różowo – białej korony.
Owocem jest eliptyczna jagoda koloru purpurowego, składa się z 1 lub 2 nasion.

Surowcem leczniczym i przyprawowym są jeszcze nierozwinięte pączki kwiatowe, które się ścina a następnie suszy w cieniu na rozłożonych matach . Zdarza się także, że niekiedy zbiera się również niezupełnie dojrzałe podobne do jagód owoce goździkowca i suszy podobnie jak pączki.

Pierwsze wzmianki o używaniu goździków pochodzą z około III wieku p.n.e. z Chin. Goździki były bardzo cenne często je ofiarowywano ówczesnym władcom. Goździki były używane nie tylko jako przyprawa ale zalecano je także jako skuteczny lek przeciwko dżumie.

Były też przedmiotem handlu w którym rywalizowała między sobą Hiszpania z Portugalią. Stały się bodźcem do wielu niebezpiecznych wypraw w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii, i do innych krajów gdzie rosły drzewa goździkowca korzennego.

Co zawiera Goździkowiec korzenny :

Suszone pączki kwiatowe goździki – Flos Caryophylli zawierają olejek eteryczny, w skład którego wchodzą duże ilości eugenolu, a także związki śluzowe, garbniki, żywice, tłuszcze, woski i inne substancje.

Goździkowiec korzenny działanie lecznicze :

Olejek ma działanie przeciwbiegunkowe i antyseptyczne,dzięki tym działaniom używany jest także w przemyśle farmaceutycznym, do poprawienia smaku leków.
Olejek goździkowy działa odkażająco, rozkurczowo, pobudzająco, przeciwbólowo, a także stosowany jest jako środek zwiększający wydzielanie soków żołądkowych, używany jest do kąpieli, masaży w aromaterapii.


Goździkowiec korzenny postać leku:

Główna postacią do leczniczą jest olejek goździkowy, występuje też w postaci płynów i past do zębów oraz innych specyfików leczniczych.

Goździkowiec korzenny w domowym leczeniu :

Olejek goździkowy stosowany jest do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła w postaci płynów do płukania. Oraz używany jest do produkcji past do zębów, i preparatów do dezynfekcji rąk.

Natomiast wyizolowany z olejku czysty eugenol używany jest w stomatologii jako lek dezynfekujący leczone zęby oraz jako środek przeciwbólowy.

Olejek jest stosowany w leczeniu dolegliwości reumatycznych, artretycznych, nerwobóli, a także leczy się nim bronchit, przeziębienie, zaburzenia w trawieniu i zatrucia pokarmowe.

Olejkiem goździkowym można smarować skórę aby odstraszyć komary.

Olejek goździkowy ma szerokie zastosowanie jest używany w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.