Nowe artykuły

niedziela, 23 kwietnia 2017

Kulczyba wronie oko - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Kulczyba wronie oko opis działanie zioła
Kulczyba wronie oko ( Strychnos nux – vomica )

Kulczyba wronie oko jest wiecznie zielonym drzewem lub krzewem, z rodziny Połatowatowatych.
Występuje na Półwyspie Indyjskim, na Cejlonie, Półwyspie Malajskim i w północnej Australii. Uprawiana jest w środkowej Afryce, również w Pakistanie i w Kamerunie.

Kulczyba wronie oko jest krzewem a czasem drzewem dorastającym do 13 metrów.
Liście ma okrągławe, jajowate które zrzuca okresowo. Kwiaty ma zebrane w dwuramienne wierzchołki na szczycie pędów. Kwiaty maja pięciodzielny kielich , biało-zielonkawą rurkowatą pięcio-ząbkowaną koronę, jeden słupek i pięć pręcików osadzonych u wylotu gardzieli kielich.
Owocem jest żółta jagoda zawierając od 2 do 8 dużych krążkowatych nasion.

Kulczyba jest rośliną silnie trującą.


Właściwości lecznicze kulczyby znane już były w starożytności. Ale dopiero w średniowieczu dzięki arabskim lekarzom znalazła zastosowanie w lecznictwie w Europie. W XVI wieku stała się popularnym lekiem sprzedawanym w aptekach.

W krajach tropikalnych od starożytności po dzisiejsze czasy jest jednym z najczęściej używanych środków do trucia ryb, szkodliwych gryzoni i innych szkodników. A także w leczeniu ludzi pokąsanych przez jadowite węże.

Surowcem leczniczym są nasiona kulczyby.

Co zawiera Kulczyba wronie oko :

Nasiona kulczyby zawierają duże ilości silnie działających alkaidów m, in, strychninę, brucynę i womicynę i pseudostrychninę, oraz glikozyd loganinę, garbniki, ponadto związki białkowe,olej tłusty, kwasy organiczne, m. In, kwas chlorogenowy, kwas loganinowy.

Kulczyba wronie oko właściwości lecznicze :

Wyciągi alkoholowe z nasion kulczyby działają zarówno ośrodkowo, jak i obwodowo. Ze względu na bardzo gorzki smak, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają trawienie.
Ze względu na zawartą w kulczybie strychninę związki czynne bardzo szybo się wchłaniają w przewodzie pokarmowym i przenikają do krwi.
Strychnina w dawkach leczniczych pobudza ośrodki wegetatywne w rdzeniu przedłużonym, dzięki czemu następuje nieznaczne przyspieszenie i pogłębienie oddechu, zwiększenie zdolności odbierania wrażeń wzrokowych i słuchowych oraz zaostrzenie wrażliwości zakończeń nerwów powonienia i smakowych.
Obserwuje się poprawę samopoczucia, przyrost sił i energii.

Po dawkach większych niż dozwolone leczniczo następuje zmniejszenie oporów w zwojach dla bodźców, wskutek częściowej depolaryzacji błony postsynaptycznej, zwłaszcza w synapsach rdzeniowych.
Dochodzi do reakcji odruchowych ze wzrostem napięcia mięśni prążkowanych, a po dawkach większych – toksycznych, skurczowi ulegają wszystkie mięśnie szkieletowe.


Kulczyba wronie oko w leczeniu domowym :

W dzisiejszych czasach nalewkę z kulczyby stosuje się w bardzo małych dawkach, jedynie w celu pobudzenia trawienia i wzmacniająco.

Strychnina jest niekiedy stosowana pozajelitowo, jako środek poprawiający samopoczucie, o szybko przemijającym działaniu.

Kiedyś stosowano preparaty z kulczyby w wielu innych przypadkach np, w szokach pooperacyjnych, zatruciach barbituranami, zapaści i w innych przypadkach ale wtedy trzeba podawać większe dawki co jest niebezpieczne dla chorego.

W homeopatii preparaty z kulczyby są zalecane przy silnych drgawkach o charakterze tężcowym, przy kurczach żołądka , jeżeli i pęcherza z retroperystaltyką które są przyczyna zaparć.
Przy częstych skurczach zwieracza pęcherza i przerw w oddawaniu moczu.
Przy niestrawności po obfitych posiłkach.
Pobudza wydzielanie soków trawiennych i zwiększa łaknienie. Stosowanie kulczyby powoduje poprawienie samopoczucia oraz przyrost energii i sił. Nalewkę stosuje się w nerwicach.

Podczas przyjmowania nalewki i preparatów z kulczyby należy przestrzegać zalecanych dawek. Obecnie strychnina i preparaty z kulczyby ze względu na właściwości toksyczne są coraz rzadziej j stosowane.

Uwaga:
Po przyjęciu dużej dawki nalewki z kulczyby lub strychniny występują skurcze, zaburzenia oddechu i krążenia, a w końcowym przypadku sinica, trwały skurcz mięśni klatki piersiowej i śmierć wskutek zatrzymania oddechu.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.