Nowe artykuły

niedziela, 23 kwietnia 2017

Leuzea krokoszowata - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Leuzea krokoszowata  opis działanie zioło
Leuzea krokoszowata – szczodrak krokoszowaty ( Leuzea carthamoides )

Leuzea krokoszowata nazywana szczodrakiem krokoszowatym to gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Rośnie głównie w rejonach górskich na Syberii, w Środkowej Azji i w Mongolii, na wysokości powyżej 1 700 m.n.p.m, Najczęściej można ją spotkać na łąkach górskich lasów, gdzie tworzy rozległe kępy.

Leuzea dorasta do 1,80 wysokości łodygę ma nierozgałęzioną, owłosioną, zakończona kulistym kwiatostanem. Kwiatostan to duży koszyczek, podobny do kuli.
Liście ma ułożone skrętolegle, głęboko wcinane w kształcie eliptycznym lub podługowato – jajowatym. Kwiaty ma w kolorze purpurowolilowym z 5 pręcikami i 1 słupkiem. Zakwita dopiero w drugim roku i kwitnie od czerwca do sierpnia.
Owocem jest niełupka w kolorze brunatnym zakończona pierzastymi szczecinkami. Kłącze ma zgrubiałe, zdrewniałe do 3 centymetrów grubości zapachem przypominają żywicę.

Szczodraka krokoszowatego mieszkańcy tych regionów gdzie występuje nazywają go także „korzeniem marala „ od nazwy jelenia którego jest przysmakiem.

Ze względu na właściwości leuzea jest uprawiana w wielu krajach , a także i w Polsce.

Właściwości lecznicze znane były mieszkańcom regionu od wieków. Na Syberii i w Mongolii, stosowano ją jako roślinę dodającą sił i przywracającą młodość.

W XIX wieku syberyjski podróżnik Grigorij Potanin, potwierdził właściwości lecznicze leuzei. Pierwsze badania farmakologiczne były przeprowadzone dopiero po II wojnie światowej. Natomiast pierwsze preparaty w formie nalewki ukazały się w aptekach dopiero w roku 1955.

Surowcem leczniczym leuzei są korzenie i kłącza.

Co zawiera Leuzea krokoszowata  :

Korzenie i kłącza zawierają : kwas askorbinowy, garbniki, flawonoidy, glikozydy, fitosterole, olejek eteryczny, karoten, inulinę, szczawian wapnia. Ekstrakty i wyciągi maja działanie pobudzające, wzmacniające szczególnie w zaburzeniach układu nerwowego, w przemęczeniu fizycznym i umysłowym.

Właściwości lecznicze Leuzea krokoszowata  :

Nalewka i wyciąg z leuzei zalecane są do stosowania przy stanach wyczerpania fizycznego, umysłowego i przy ogólnym wyczerpaniu organizmu.

Preparatami z leuzei leczy się nerwice, stany depresyjne, a nawet przewlekły alkoholizm. W przeciwieństwie do leków syntetycznych te preparaty nie wywołują żadnych skutków ubocznych.

Ponadto te preparaty wpływają korzystnie na potencję i płodność kobiet.

Leuzea krokoszowata oprócz właściwości leczniczych jest też cenną paszą. Dodaje się ją do kiszonek dla zwierząt gospodarskich.


Leuzea krokoszowata  postać leku :

Nalewka z leuzei krokoszowatej

Składniki:
1 część wagowo wysuszonych korzeni
2 części spirytusu 70 %

Wykonanie:
Do słoja włożyć jedną część( wagowo )wysuszonych i rozdrobnionych korzeni leuzei, zalać 2 częściami spirytusu 70 % zrobionego ze spirytusu i przegotowanej wody. Słój szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na 6 tygodni. Po tyn czasie przefiltrować i zlać do butelki zakorkować.

Działanie:
Nalewka z leuzei ma działanie pobudzające, wzmacniające. Należy ją stosować w zaburzeniach czynnościowych układu nerwowego, w stanach przemęczenia fizycznego u umysłowego.

Dawkowanie:
Nalewkę stosuje się 2 do 3 razy dziennie przez okres 2 – 3 tygodni. Po tym czasie należy zrobić przerwę 12 dniową i po przerwie można ponownie stosować.

Jest także produkowany wzmacniający napój Sajany na bazie soku mandarynkowego z domieszką wyciągu z leuzei.

Można także spotkać wyciąg płynny Extractum Leuzeae fluidum, oraz gotowy preparat Leuzea.

2 komentarze :

  1. W jakiej ilości dawkować nalewkę z lauzei?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy Rhaponticum scariosum ma podobne właściwości do carthamoides? Widzę, że w necie ludzie sprzedają sadzonki szczodraka krokoszowatego, a na zdjęciach jakby scariosum. Trudno je odróżnić, jednak krokoszowaty ma liście takie ząbkowane, a nie lancetowate. Dokładnie takie, jak na Twoim zdjęciu. Stąd mniemam, że tamten sprzedawca ma scariosum.
    Żadnych konkretnych wiadomości dotąd nie znalazłam na temat różnic obydwu szczodraków, zwłaszcza we właściwościach.

    OdpowiedzUsuń

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.