Nowe artykuły

niedziela, 23 kwietnia 2017

Męczennica cielista - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Męczennica cielista opis działanie zioło
Męczennica cielista - ( Passiflora incarnata )

Męczennica cielista należy do gatunku roślin z rodziny męczennicowatych, nazywana jest także męczennicą Pańską, lub kwiatem Męki Pańskiej.
Występuje w południowych stanach USA oraz w Meksyku i w cieplejszych rejonach Ameryki Południowej. W wielu krajach Europy a także i w Polsce uprawia się ją w szklarniach jako roślinę ozdobną.

Tę piękną roślinę nazwali Hiszpanie w czasie podboju Ameryki męczennicą, ponieważ w budowie kwiatów można wyróżnić części przypominające koronę ciernistą i gwoździe ukrzyżowanego Chrystusa.
Rysunki kwiatu „ Męki Pańskiej „ przywieźli z Ameryki do Europy jezuici i dominikanie, którzy przedstawiali tę roślinę jako przykład cudownego znaku odkrytego w przyrodzie, nakazującego im nawracanie Indian.

Męczennica cielista jest pnączem wieloletnim, pędy osiągają do 10 metrów długości w swoich naturalnych warunkach. Liście ma piękne trójklapowe o kształcie serca, naprzemianległe.
Z katów liści wyrastają wąsy czepne, które umożliwiają się wspinać i opierać na innych krzewach, drzewach, czy podporach.
Kwiaty są pachnące, białe lub łososioworóżowe, wielkości do 9 centymetrów , często zabarwione są pasmami w innym kolorze. Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3 – listkową okrywą.
Owocem jest jagoda, wielkości kurzego jaja.

Męczennica została zastosowana w medycynie dopiero w 1867 roku w USA przez I. Lindsaya.

Surowcem zielarskim jest ziele męczennicy, zbierane w czasie kwitnienia i szybko suszone w warunkach naturalnych, w zaciemnionym i przewiewnym miejscu.

Co zawiera Męczennica cielista :

Ziele męczennicy zawiera alkaloidy indolowe ( harminę, harmol i harmalinę ), flawonoidy m, in, kwercetynę, glikozyd cyjanogenny, fitosterole, sterole roślinne, sole mineralne, pasiflorynę, gumy i inne związki.

Męczennica cielista działanie lecznicze :

Związki zawarte w zielu obniżają wrażliwość ośrodków podkorowych, działają one uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy.
Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń na zwierzętach stwierdzono, że męczennica znosi pobudzający wpływ amfetaminy, jest stosowana w leczeniu narkomanii i alkoholizmu.
Posiada niewielki działanie przeciw skurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczyń.


Męczennica cielista właściwości lecznicze :

Ziele męczennicy stosowane jest w stanach pobudzenia nerwowego, przy zaburzeniach czynności serca na tle nerwicowym, a także przy bólach głowy i bezsenności pochodzenia nerwowego, w stanach depresyjnych i przy dolegliwościach okresu przekwitania. Jest dobrym środkiem uspokajającym.
Pomocniczo jest stosowana w leczeniu padaczki. A także w histerii u dzieci.

Męczennica cielista postać leku :

Ziele męczennicy jest używane do produkcji syropu Passispasmin i tabletek Naturest, stosowanych w leczeniu zaburzeń snu i w trudnościach w zasypianiu.
Przed stosowaniem preparatów z męczennicy należy się skonsultować z lekarzem lub bardzo dokładnie przeczytać zalecenia zawarte w ulotce.

Uwaga :
Męczennicy nie wolno stosować w ciąży, ani kobietom karmiącym. Nie należy też stosować kierowcom i osobom obsługującym urządzenia mechaniczne, ponieważ u niektórych osób powodują uczucie senności. Natomiast duże dawki powodują silny ból głowy, a niekiedy zaburzenia wzroku.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.