Nowe artykuły

czwartek, 11 maja 2017

Biedrzeniec mniejszy - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Biedrzeniec mniejszy
Biedrzeniec mniejszy (Pimpinella saxifraga L.)

Biedrzeniec mniejszy ma około 50 cm wysokości,o charakterystycznym zapachu, przypominającym pietruszkę.

Wyglądem swym przypomina kminek.

Kwiaty drobne, białe, czasem różowe, zebrane w duże baldachy.
W Polsce występuje dość powszechnie rośnie w rowach,na nasypach kolejowych,przydrożach,miedzach,polach i w zaroślach. Kwitnie od czerwca do września.

Korzenie zbiera się jesienią lub wczesną wiosną (są podobne do pietruszki). Po wykopaniu korzeń oczyszczamy go i suszymy.


Co zawiera Biedrzeniec mniejszy :

Olejek lotny, pochodne kumarynowe (pimpinelina, umbeliferon, bergapten), także garbnik, substancje żywicowe i białkowe, węglowodany i skrobia.

Biedrzeniec mniejszy właściwości lecznicze :

Działa wykrztuśnie, rozkurczowo oraz sekretolitycznie.

Biedrzeniec mniejszy zastosowanie w leczeniu  domowym :

Biedrzeniec ma działanie głównie przeciwkaszlowe i moczopędne. Stosowany w przewlekłych schorzeniach górnych dróg oddechowych -gardła i krtani,w nieżytach oskrzeli,w kaszlu,astmie,a także w schorzeniach przewodu pokarmowego, jak przewlekłe nieżyty żołądka i jelit,dolegliwości wątrobowe. Znajduje również zastosowanie w schorzeniach pęcherza i dróg moczowych oraz w kamicy nerkowej.


Biedrzeniec mniejszy postać leku :

Odwar z korzeni :
Łyżkę stołową pokruszonych korzeni zalać 2 szklankami zimnej wody i gotować przez 20 minut. Odcedzić. Pić 3 razy po szklance odwaru.

Napar z dodatkiem podbiału :
1 łyżkę stołową korzenie biedrzeńca, 1 łyżeczkę liści podbiału,zalać szklanką wrzątku. Pić 3-5 razy dziennie po ½ szklanki naparu. Działa wykrztuśnie.

Odwar :
1 łyżeczkę ziela biedrzeńca zalać szklanką ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 2 minuty, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Odwar pic 1 – 2 łyżki po jedzeniu, 2 – 5 razy, w schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Odwar z rozdrobnionego korzenia jaki i z liści można stosować do płukania gardła i jamy ustnej.

Mieszanka wykrztuśna :
50 g rozdrobnionego korzenia biedrzeńca
50 g liści podbiału
25 g liści babki
25 g kwiatów maku polnego

Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać szklanką ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić. Stosować po 1 – 3 łyżki odwaru, 3 – 5 razy dziennie po jedzeniu jako środek wykrztuśny.

Krople Astmin – Herbapolu – dla dorosłych zalecane stosowanie to 30 – 40 kropli, od 3 – 6 razy w ciągu dnia, przy dychawicy oskrzelowej, natomiast podczas ataku astmatycznego do 60 kropli jednorazowo w kieliszku wody.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.