Wstępuje w stanie dzikim w wilgotnych zaroślach i wilgotnych lasach w Europie, na Syberii i w Ameryce Północnej.
Najczęściej uprawiany jest ogrodach lub też na skalę przemysłową do wyrobu piwa.
Chmiel jest rośliną pnącą i zwisającą dookoła drzew i krzewów. Jego pędy mają nieraz po kilkanaście metrów długości.
Kwitnie od lipca do września.
Owocami są jasnozielone szyszki, żółknące i brunatniejące w miarę dojrzewania. Na łuskach szyszek widoczne są małe,żółtoczerwone gruczoły.
Zbiera się dojrzałe szyszki. Surowcem są dojrzałe szyszki chmielu -Strobili Lupuli i gruczoły wydzielnicze ( Lupulinum),otarte z powierzchni szyszek.
Co zawiera Chmiel :
Szyszki zawierają olejek lotny (humulen, myrcen, farnezan), mieszaninę żywic (humulon, lupulon), flawonoidy, garbniki, cholinę, pochodne purynowe. W gruczołach występuje olejek lotny, żywica, woski i związki tłuszczowe.
Chmiel właściwości lecznicze :
Chmiel działa uspokajająco, antyseptycznie,łagodzi zaburzenia trawienia.
Chmiel w leczeniu domowym :
Zalecany jest głównie jako środek uspakajający w stanach wyczerpania nerwowego, w nadmiernej pobudliwości nerwowej, w bezsenności, ogólnym osłabieniu, nadmiernej pobudliwości płciowej.
W wielu przypadkach lupulina jest skuteczniejszy od waleriany. Jej działanie określa się często jako hipnotyczne. Po podaniu doustny lupulina wzmaga wydzielanie soku żołądkowego.
Ważne jest jej działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Chmiel postać leku :
Napój na nadpobudliwość płciową
Do butelki z piwem jasnym wsypać 1 łyżeczkę rozdrobnionych szyszek chmielowych, 1 łyżeczkę liści melisy, 1 łyżeczkę mięty pieprzowej, odstawić na 12 godzin, przecedzić.
Pić napój od ½ szklanki do całej butelki w zależności od wieku i stopnia nasilenia nadpobudliwości seksualnej u mężczyzn / erotomania/ i kobiet / nimfomania/ , również w zmazach nocnych / polucje/, skłonności do onanizmu i bezsenności na tle erotycznym.
Mieszanka na bezsenności
30 g rozdrobnionych szyszek chmielowych
30 g ziela dziurawca
30 g rozdrobnionych korzeni kozłka lekarskiego
20 g mięty pieprzowej
20 ziela serdecznika lub melisy
Zioła wymieszać i 2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 ½ szklanki wrzącej wody naparzać pod przykryciem 30 minut, przecedzić do termosu.
Pić po 2/3 szklanki naparu, 2 – 3 razy dziennie po jedzeniu, przy bezsenności wywołanej przez nerwice narządowe, oraz w ogólnym pobudzeniu nerwowym i uczuciu niepokoju.
Mieszanka ziołowa do mycia głowy
30 g szyszek chmielowych
30 g rozdrobnionego korzenia łopianu
30 ziela skrzypu polnego
80 g rozdrobnionego korzenia mydlnicy
20 g rumianku
Zioła wymieszać i 2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 30 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Pozostałe zioła zalać ponownie 2 szklankami wody i zagotować , odstawić do przestudzenia, przecedzić do płynu dodać 2 szklanki ciepłej wody.
Pierwszym płynem zmoczyć włosy i masować, skórę głowy wcierając, trzymać przez 5 minut, następnie umyć wodą otrzymaną z drugiego zaparzania ziół rozcieńczoną wcześniej woda.
Taki zabieg jest wzmacniający przy wypadaniu włosów, łojotoku, łupieżu, a nawet przy grzybicy.
Syrop Passispasmin – Herbapolu – dawkowanie zalecane dla dorosłych po 1 łyżeczce syrop, 3 – 6 razy dziennie po jedzeniu w zaburzeniach nerwowych i przy niepokoju.
A w bezsenności zalecane dawkowanie 1 łyżkę stołową przed snem. Dzieciom można podawać po ½ łyżeczki 2 – 3 razy dziennie, a przed snem 1 łyżeczkę.
Napar z szyszek chmielowych. Łyżeczkę do herbaty szyszek chmielowych zalać szklanką wrzątku,pozostawić 10 minut pod przykryciem,odcedzić.
Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.
Napar z dodatkiem kozłka
1 łyżeczkę szyszek chmielowych i 1 łyżeczkę kozłka zalać szklanką wrzątku.
Zagotować,a następnie odcedzić. Pić 1 -2 razy dziennie po szklance naparu.
Bardzo dobre działanie uspokajające mają kąpiel z dodatkiem szyszek chmielowych.
Prześlij komentarz