Nowe artykuły

poniedziałek, 8 maja 2017

Chmiel - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Chmiel
Chmiel (Humulus lupulus L. Chmiel zwyczajny)

Wstępuje w stanie dzikim w wilgotnych zaroślach i wilgotnych lasach w Europie, na Syberii i w Ameryce Północnej.

Najczęściej uprawiany jest ogrodach lub też na skalę przemysłową do wyrobu piwa.

Chmiel jest rośliną pnącą i zwisającą dookoła drzew i krzewów. Jego pędy mają nieraz po kilkanaście metrów długości.
Kwitnie od lipca do września.
Owocami są jasnozielone szyszki, żółknące i brunatniejące w miarę dojrzewania. Na łuskach szyszek widoczne są małe,żółtoczerwone gruczoły.
Zbiera się dojrzałe szyszki. Surowcem są dojrzałe szyszki chmielu -Strobili Lupuli i gruczoły wydzielnicze ( Lupulinum),otarte z powierzchni szyszek.

Co zawiera Chmiel :

Szyszki zawierają olejek lotny (humulen, myrcen, farnezan), mieszaninę żywic (humulon, lupulon), flawonoidy, garbniki, cholinę, pochodne purynowe. W gruczołach występuje olejek lotny, żywica, woski i związki tłuszczowe.

Chmiel właściwości lecznicze :

Chmiel działa uspokajająco, antyseptycznie,łagodzi zaburzenia trawienia.

Chmiel w leczeniu domowym :

Zalecany jest głównie jako środek uspakajający w stanach wyczerpania nerwowego, w nadmiernej pobudliwości nerwowej, w bezsenności, ogólnym osłabieniu, nadmiernej pobudliwości płciowej.

W wielu przypadkach lupulina jest skuteczniejszy od waleriany. Jej działanie określa się często jako hipnotyczne. Po podaniu doustny lupulina wzmaga wydzielanie soku żołądkowego.
Ważne jest jej działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.


Chmiel postać leku :

Napój na nadpobudliwość płciową 
Do butelki z piwem jasnym wsypać 1 łyżeczkę rozdrobnionych szyszek chmielowych, 1 łyżeczkę liści melisy, 1 łyżeczkę mięty pieprzowej, odstawić na 12 godzin, przecedzić.
Pić napój od ½ szklanki do całej butelki w zależności od wieku i stopnia nasilenia nadpobudliwości seksualnej u mężczyzn / erotomania/ i kobiet / nimfomania/ , również w zmazach nocnych / polucje/, skłonności do onanizmu i bezsenności na tle erotycznym.

Mieszanka na bezsenności 
30 g rozdrobnionych szyszek chmielowych
30 g ziela dziurawca
30 g rozdrobnionych korzeni kozłka lekarskiego
20 g mięty pieprzowej
20 ziela serdecznika lub melisy

Zioła wymieszać i  2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 ½ szklanki wrzącej wody naparzać pod przykryciem 30 minut, przecedzić do termosu.
Pić po 2/3 szklanki naparu, 2 – 3 razy dziennie po jedzeniu, przy bezsenności wywołanej przez nerwice narządowe, oraz w ogólnym pobudzeniu nerwowym i uczuciu niepokoju.

Mieszanka ziołowa do mycia głowy
30 g szyszek chmielowych
30 g rozdrobnionego korzenia łopianu
30 ziela skrzypu polnego
80 g rozdrobnionego korzenia mydlnicy
20 g rumianku

Zioła wymieszać i  2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 30 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Pozostałe zioła zalać ponownie 2 szklankami wody i zagotować , odstawić do przestudzenia, przecedzić do płynu dodać 2 szklanki ciepłej wody.
Pierwszym płynem zmoczyć włosy i masować, skórę głowy wcierając, trzymać przez 5 minut, następnie umyć wodą otrzymaną z drugiego zaparzania ziół rozcieńczoną wcześniej woda.
Taki zabieg jest wzmacniający przy wypadaniu włosów, łojotoku, łupieżu, a nawet przy grzybicy.

Syrop Passispasmin – Herbapolu – dawkowanie zalecane dla dorosłych po 1 łyżeczce syrop, 3 – 6 razy dziennie po jedzeniu w zaburzeniach nerwowych i przy niepokoju.
 A w bezsenności zalecane dawkowanie 1 łyżkę stołową przed snem. Dzieciom można podawać po ½ łyżeczki 2 – 3 razy dziennie, a przed snem 1 łyżeczkę.

Napar z szyszek chmielowych. Łyżeczkę do herbaty szyszek chmielowych zalać szklanką wrzątku,pozostawić 10 minut pod przykryciem,odcedzić.
Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.

Napar z dodatkiem kozłka
1 łyżeczkę szyszek chmielowych i 1 łyżeczkę kozłka zalać szklanką wrzątku.
Zagotować,a następnie odcedzić. Pić 1 -2 razy dziennie po szklance naparu.

Bardzo dobre działanie uspokajające mają kąpiel z dodatkiem szyszek chmielowych.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.