Nowe artykuły

czwartek, 11 maja 2017

Czosnek pospolity - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Czosnek pospolity
Czosnek pospolity (Allium sativum L.)

Czosnek pospolity pochodzi prawdopodobnie ze stepowej części Azji Środkowej, skąd rozprzestrzenił się na całą Azję i basen Morza Śródziemnego.

Należy obok cebuli do najbardziej popularnych i najwcześniej znanych przypraw. Egipcjanie podawali czosnek robotnikom przy budowie piramid, dla ochrony przed chorobami.

Arabowie używali czosnku do leczenia ran i owrzodzeń. Aż do XIX wieku do momentu wprowadzenia szczepionek w lecznictwie czosnek należał do podstawowych środków przeciwko chorobom infekcyjnym. Późniejsze badania naukowe potwierdziły jego przeciwbakteryjne działanie.

Czosnek jest rośliną uprawianą w ogrodach i używaną jako przyprawa. Obok zastosowania kulinarnego stosowany jest powszechnie jako lek.

Do sporządzania nalewek czy soku czosnkowego używa się świeżego czosnku najlepiej jesienią ponieważ są one mocniejsze i skuteczniejsze w działaniu, niż otrzymywane z surowca długo przechowywanego.
W medycynie ludowej jest używany czosnek rosnący dziko np. czosnek niedźwiedzi (Aallium ursinum L.)

Co zawiera Czosnek :

Czosnek zawiera białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, składniki mineralne; wapń, fosfor, magnez, żelazo, siarkę, cynk, jod oraz liczne witaminy; A, B1, B2, PP i C.
Olejek lotny który zawiera związki siarkowe, lotne związki bakteriobójcze.

Czosnek właściwości lecznicze :

Działa odkażająco, obniża ciśnienie krwi, pobudza wydzielanie soków trawiennych

Czosnek zastosowanie w leczeniu domowym :

Najczęściej jest stosowany w zaburzeniach przewodu pokarmowego, jak biegunki , wzdęcia, przewlekłe nieżyty żołądka i jelit.
W chorobach dróg oddechowych; nieżyty oskrzeli i gardła, astma, działa bardzo dobrze w miażdżycy (sklerozie) i nadciśnieniu; opóźnia proces starzenia się tkanek organizmu.
Zewnętrznie stosowany jest do okładów na trudno gojące się i zakażone rany, oparzenia, owrzodzenia i grzybice skór, w postaci okładów z wody czosnkowej.

U dzieci zalecany jest w postaci lewatyw jako środek przeciw owsikom.

Nalewka spirytusowa z czosnku łagodzi bóle reumatyczne. Przetwory z czosnku są szczególnie polecane u dzieci i osób starszych


Czosnek postać leku :

Nalewka z czosnkiem :
100 gramów świeżego czosnku utrzeć na miazgę i zalać szklanką spirytusu.
Odstawić na tydzień, następnie wycisnąć przez płótno. Do uzyskanej nalewki można dodać kilka kropli miętowych (2 części nalewki, 1 część kropli miętowych). Pić 3 -5 razy dziennie po 20 kropli.

Napar z czosnkiem : 
2 - 4 ząbki czosnku posiekać drobno, zalać szklanką gorącego mleka, Pić codziennie na noc przez 3 - 4 tygodnie w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych lub stosować jako kurację wzmacniającą.

Miazga z czosnku do chleba:
1 - 3 ząbki świeżego czosnku utrzeć na miazgę, dodać pietruszki lub selera, łyżkę masła i wymieszać. Smarować tą masą chleb.

Miazga do użytku zewnętrznego :
10 dag świeżego czosnku utrzeć. Przykładać na chore miejsca.

Lewatywa. Nalewki czosnkowej łyżeczkę do herbaty zalać szklanką letniej wody. Robić lewatywy wieczorem przez 3 -4 kolejne dni (przeciw robakom jelitowym).

Syrop czosnkowy :
Wyciśnięty sok z 40 gramów zmiażdżonego czosnku zmieszać z 80 g wody i 80 g cukru (zamiast syropu z cukru można użyć gotowy syrop prawoślazowy). Stosuje się go przy infekcyjnych chorobach dróg oddechowych i grypie.

Olej czosnkowy :
Kilka zmiażdżonych „ząbków” czosnku zawija się w gazę i umieszcza w ok 15 ml oleju jadalnego (najlepszy słonecznikowy), następnie lekko podgrzewa. Uzyskany wyciąg stosuje się przy bólu uszu – nacieranie okolic ucha i tamponowanie wacikiem (olej rozpuszcza woszczynę).

Winko z czosnku :
Wiele osób uważa " winko z czosnku" za niemal cudowny lek. Rzeczywiście w niektórych dolegliwościach bywa skuteczne.
A ci, którzy je piją, uważają, że w ogóle nie pozostawia przykrego zapachu. Słusznie! Choć.... przed randką lepiej nie ryzykować.
24 ząbki czosnku średniej wielkości rozgnieść, zalać sokiem z 3 dużych cytryn i litrem przegotowanej ciepłej wody. Potrzymać w cieple, pod przykryciem, 24 godziny.
Następnie odcedzić i przechowywać jak wino w zakorkowanej butelce. Pić rano i wieczorem po kieliszku.
Dodaje sił i witalności, daje dobre samopoczucie i chęć do pracy. Leczy katar, zaziębienie, miażdżycę, a nawet niektóre alergie.

Wyciąg glicerynowy z czosnku :
 50 g czosnku i 100 ml gliceryny zmiksować albo bardzo dokładnie utrzeć. Miazgę włożyć do słoika zamknąć i odstawić na tydzień. Po tym czasie odcedzić.
Otrzymany płyn używać do nasączania tamponów i umieszczania w pochwie 1 -2 razy dziennie przy zakażeniu rzęsistkiem, drożdżami lub grzybami patogennymi.

Lewatywa przeciw owsikom – 3 ząbki czosnku zmiksować z jedną szklanką letniej wody, płyn wprowadzić do odbytnicy i utrzymać przez kilka minut. Zabieg powtarzać 2 – 4 razy, jest bardzo skuteczny, nietoksyczny i może być zalecany małym dzieciom. Dorośli mogą stosować w zapaleniu odbytnicy.

Mieszanka bakteriobójcza :
W równych częściach zmieszać ziele dziurawca, miętę pieprzową, liść szałwii, rozdrobnione kłącze tataraku. ½ łyżki mieszanki ziół zalać jedną szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 20 minut, przecedzić do ostudzonego naparu dodać utarty ząbek czosnku i 5 kropli Propolanu. Pić po ½ szklanki rano i wieczorem przed snem.
Kurację stosować przez 3 tygodnie, potem zrobić przerwę na jeden tydzień. Kuracja jest pomocna w wielu dolegliwościach żołądkowo – jelitowych i dróg oddechowych, zarówno bakteryjnych jak i wirusowych.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.