Nowe artykuły

czwartek, 11 maja 2017

Dymnica pospolita - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Dymnica pospolita
Dymnica pospolita - Fumaria officinalis 

Nazywana jest także ptasią rutką, dymówką. Dymnica jest rośliną jednoroczną z rodziny Makowatych.
Rośnie w Azji w Europie, a także została zawleczona do Ameryki. U nas rośnie jako chwast na polach i w ogrodach, spotkać ja można najczęściej na ugorach i nieużytkach.

Dymnica jest to roślina rosnąca do 10 – 40 centymetrów wysokości.
Łodygę ma rozgałęzioną, nagą i bruzdowatą, gęsto ulistnioną.
Liście ma koloru niebieskozielonego, ogonkowe, podwójnie pierzaste, końcowe listki równo wąsko lancetowate o szerokości 2 – 3 milimetrów.

Kwiaty dymnicy są koloru purpurowo czerwonego z ciemno czerwonym wierzchołkiem i zielonym grzbietem zebrane po 20 do 40 w gęste groniaste kwiatostany.
Owocem jest niełupka nerkowata lub kulista o średnicy 2 – 2,5 milimetra, koloru zielonego lub żółtobrunatnego, ma niewielkie wgniecenie na wierzchołku.
Dymnica kwitnie od kwietnia do października.

Dymnica już w medycynie staroarabskiej była stosowana jako środek na zaburzenia przemiany materii, - „ czyszczący krew „. O jej zaletach i właściwościach pisali słynni starożytni lekarze tacy jak Dioskorydes i Pliniusz, oraz w średniowieczu : Bock, Paracelsus i Matthioli.

Surowcem leczniczym jest ziele dymnicy, czyli całe nadziemne pędy,zbiera się je na początku kwitnienie rośliny, suszy w cieniu w przewiewnym miejscu, lub w suszarniach.

Co zawiera Dymnica pospolita :

Ziele dymnicy ma nieprzyjemny zapach i ostry, słono – gorzki smak. Taki smak nadają mu zawarte w zielu liczne alkaloidy izochinolinowe ( między innymi protopina, kryptopina), ziele zawiera pochodne tetrahydroberberyny ( np. synaktynę, tetrahydrokoptyzynę), bulbokapninę, fumarotycynę, oraz kwas fumarowy, garbniki, żywicę flawonoidy, sole mineralne i śluz.

Dymnica pospolita właściwości lecznicze :

Zawarte związki w zielu dymnicy mają działanie silnie rozkurczowe na mięśnie gładkie, jelit, dróg żółciowych i moczowych, oraz naczyń krwionośnych.
Dzięki czemu regulują ruch perystaltyczny jelit, co zapewnia odpowiednie przemieszczanie treści pokarmowej i regularne wypróżnianie.
Przetwory z ziela dymnicy są także pomocne w niewydolności wątroby, ponieważ zwiększają wytwarzanie żółci stosownie do potrzeb organizmu, a hamują jej wytwarzanie przy nadmiernej produkcji żółci, oraz ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy.
Maja także działanie moczopędnie i delikatnie obniżają ciśnienie krwi.

Przetwory z ziela dymnicy stosowane są w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, a także w kamicy i kolce żółciowej, oraz skurczach i stanach zapalnych powodujących dyskinezję, a także po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg żółciowych. Wyciągi z ziela dymnicy są też pomocne w niektórych przypadkach migreny spowodowanych, niewydolnością wątroby, lub na tle niedomogi żółciowej.


Dymnica pospolita postać leku :

Odwar z dymnicy :
 1/2 łyżki ziela dymnicy należy zalać jedną szklanką letniej wody i gotować na wolnym ogniu przez 3 minut, pod przykryciem, następnie odstawić na 15 minut, odcedzić.
Odwar stosować 1 – 3 łyżki 2 – 4 razy dziennie przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego, przez 10 – 15 dni następnie zrobić przerwę w stosowanie na 10 dni.
Ten sam odwar można również stosować przy braku apetytu na pobudzenie łaknienia, oraz jako środek moczopędny i wzmacniający.

Syrop:
od 200 g do  500 g świeżego ziela dymnicy bardzo dokładnie zmiażdżyć, wycisnąć sok przez gazę. Zmierzyć ile jest soku i dodać taką samą ilość cukru.
Sok z cukrem gotować powoli na wolnym ogniu, do uzyskania gęstego syropu. Tak przygotowany syrop stosować po 1 łyżeczce 2 – 3 razy dziennie, przez 15 – 20 dni po tym okresie stosowania należy zrobić 10 dniową przerwę w przyjmowaniu syropu.
Syrop z ziela dymnicy stosowany jest jako lek rozkurczowy w bólach brzucha, atonii jelit, dróg żółciowych.

Mieszanka metaboliczna :
Zmieszać w równych ilościach ziele dymnicy, liście brzozy, ziele pokrzywy, melisę, ziele skrzypu, ziele fiołka trójbarwnego, rozdrobniony korzeń mniszka lekarskiego, rozdrobnioną korę kruszyny, dokładnie zioła wymieszać.
Jedną łyżkę mieszanki ziół zalać 1 1/2 szklanki ciepłej wody, ogrzewać na wolnym ogniu do zagotowania pod przykryciem, odstawić na 20 minut, przecedzić. Odwar z mieszanki pić w dwóch porcjach rano i wieczorem.
Odwar stosować jako środek regulujący przemianę materii, ogólnie wzmacniający, szczególnie zalecany w okresie zimy i wczesnej wiosny.

Ziołowa mieszanka żółciopędna :
50 g ziela dymnicy
50 g mięty pieprzowej
25 g liści bobrka
25 g kwiatów kocanki
25 g ziela dziurawca
25 g rozdrobnionego korzenia mniszka lekarskiego

Zioła dokładnie zmieszać. Dwie łyżki mieszanki ziół zalać 3 szklankami gorącej wody, gotować pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 15 minut, odcedzić. Odwar z mieszanki pić po 2/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu jako środek żółciopędny, żółciotwórczy i rozkurczowy.


UWAGA
Należy pamiętać aby stosować zalecane dawki, ponieważ nadmierne stosowanie preparatów z ziela dymnicy, ma niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi, oddech , wątrobę i serce. Natomiast długotrwałe stosowanie preparatów z ziela dymnicy może spowodować uszkodzenie oczu, a nawet objaw jaskry, tak samo jak po stosowanie preparatów z ziela jaskółczego.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.