Nowe artykuły

czwartek, 11 maja 2017

Dziewanna wielokwiatowa - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Dziewanna wielokwiatowa
Dziewanna wielokwiatowa (Verbascum thapsiforme Schrad.)

Pochodzi z Azji południowo-zachodniej. Występuje w stanie naturalnym prawie w całej Europie, Afryce Północnej i Ameryce gdzie również jest uprawiana.

W Polsce rośnie na piaszczystych, słonecznych miejscach, na skrajach lasów, przydrożach i łąkach. Jako roślina dwuletnia, w pierwszym roku wypuszcza liście,duże, szerokie, gęsto owłosione.
W drugim roku wytwarza kwiatostany.

Kwiaty są złocistożółte, osadzone po kilka na górnej części łodygi. Cała roślina wydziela przyjemny miodowy zapach,dochodzi do 2 metrów wysokości.

Dziewannę można również uprawiać w ogrodzie.
Zbioru kwiatów dokonuje się stopniowo, w miarę zakwitania, przy suchej słonecznej pogodzie. Delikatnie wyrywa się same korony kwiatowe bez kielichów i następnie suszy. Surowcem są kwiaty.

Co zawiera Dziewanna wielokwiatowa :

Kwiaty dziewanny zawierają śluzy, saponiny, gorycze, flawonoidy, antoksantyny, kwasy organiczne
(jabłkowy), związki tłuszczowe, olejek eteryczny, węglowodany oraz sole mineralne (fosfor, potas, wapń, chlor, żelazo i w dużych ilościach krzem).

Dziewanna wielokwiatowa właściwości lecznicze :

Działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo i osłaniająco. Działanie wykrztuśne poprzedzone jest rozpuszczeniem śluzu w oskrzelach.

Dziewanna wielokwiatowa w leczeniu domowym:

Dziewanna powszechnie używana jest jako lek przeciw kaszlowy, a także w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, astma oskrzelowa, oraz w zaburzeniach przewodu pokarmowego, jak „kolka”żołądkowa i jelitowa.
Zewnętrznie stosuje się niekiedy dziewannę w postaci okładów na oparzenia, stłuczenia, w stanach ropnych skóry (pryszcze, krosty) oraz w nerwobólach.


Dziewanna wielokwiatowa postać leku :

Napar z dziewanną na kaszel :

 Łyżkę stołową kwiatu dziewanny zalać szklanką wrzącej wody, zagotować, dokładnie odcedzić.
Pić 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki naparu, w nieżytach oskrzeli,kaszlu,chrypce i duszności.

Odwar:
4 -8 łyżek stołowych kwiatów dziewanny zalać 2 szklankami zimnej wody, gotować 30 minut i odcedzić. Przykładać na chore miejsca.

Napar:
Łyżkę stołową kwiatu dziewanny zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić napar pod przykryciem 20 minut.
Odcedzić, dodać mleko i miód. Pić 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki naparu,można używać przy astmie i duszności, a także płukać nim gardło i jamę ustną przy anginie.

Napar z dziewanną na kaszel :
2 łyżki kwiatu dziewanny
2 łyżki ziela tymianku
2 łyżki kwiaty podbiału

Zioła zmieszać i  1 łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku,pozostawić na 20 minut. Odcedzić. Pić co 2 godziny po ¼ szklanki naparu na kaszel.

Odwar:
2 łyżki kwiatów dziewanny zalać szklanką wody,gotować 10 minut po przykryciem. Odcedzić. Zażywać odwar z miodem przed snem jest dobrym środkiem uspakajającym.

Natomiast odwar bez miodu można stosować na odleżyny,oparzenia,rany,pryszcze,krosty i inne ropne stany skóry.

Syrop dla dzieci:
7 g suchego kwiatu dziewanny i 7 g suchego rozdrobnionego korzenia prawoślazu, zalać 1 ½ szklanki wody i gotować 20 minut pod przykryciem, odcedzić dodać 20 dag odparować aż otrzyma się gęsty syrop. Podaje się dzieciom syrop po łyżeczce kilkakrotnie w ciągu dnia.

Mieszanka przeciwkaszlowa: 
40 g kwiatów dziewanny
20 g liści babki lancetowatej
20 g liści podbiału
20 g ziela fiołka trójbarwnego
20 g ziela tymianku
20 g owoców anyżu, lub kopru włoskiego

Zioła zmieszać i  2 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 3 szklankami wrzącej wody przykryć i naparzać 30 minut, przecedzić do termosu. Pić kilka razy w ciągu dnia po ¼ - ½ szklanki naparu przy męczącym suchym kaszlu.

Mieszanka wykrztuśna :
60 g kwiatów dziewanny
60 g liści podbiału
20 g liści babki lancetowatej
20 g rozdrobnionych korzeni lukrecji

Zioła zmieszać i  1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanka ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić po 1 szklance odwaru, 2 – 3 razy dziennie po jedzeniu, przy nieżytach górnych dróg oddechowych, oraz przy suchym kaszlu i chrypce.

Mieszanka na zapalenie krtani:
30 g kwiatów dziewanny
30 g ziela bylicy pospolitej
40 g kwiatów ślazu
40 g rozdrobnionych korzeni biedrzeńca
40 g rozdrobnionych korzeni prawoślazu
20 g kwiatów arniki

Zioła zmieszać i  3 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 5 minut, przecedzić do termosu. Pic po ½ szklanki odwaru 3 – 4 razy dziennie po jedzeniu.
Oprócz tego należy często płukać gardło odwarem przygotowanym w równych częściach z szałwii i ziela skrzypu. 2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody gotować na wolnym ogniu 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić. Odwar stosować do płukania gardła w zapaleniu jamy ustnej, gardła , krtani i w uporczywej chrypce.

Mieszanka do kąpieli regenerująca skórę:
50 g liści dziewanny
25 g liści babki
25 g liści brzozy

Zalać 2 litrami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 10 minut. Przecedzić do wanny napełnionej woda do 1/3 objętości o temperaturze do 39 stopni, zioła włożyć do płóciennego woreczka zawiązać i włożyć do wanny.
 Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Ten sam odwar można użyć do nasiadówek, okładów, częściowej kąpieli np., nóg. Odwar ten rozcieńczony równą ilością wody można użyć do irygacji.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.