Występuje pospolicie w ogrodach, zaroślach, na przydrożach i rumowiskach, w miejscach ocienionych i wilgotnych.
Wczesną wiosną lub jeszcze jesienią roślina wypuszcza przyziemną rozetę liści, następnie tworzą się nikłe łodygi z jaskrawożółtymi kwiatami, a po przekwitnięciu owoce podobne do strąków.
Cechą charakterystyczną glistnika jest sok mleczny barwy pomarańczowej, wyciekający po przełamaniu łodygi.
Jaskółcze ziele kwitnie od kwietnia do października. Zbieramy go w okresie kwitnienia, wraz z korzeniami i suszymy.
Należy też uważać, aby łodygi nie były uszkodzone, bo wypływający sok tworzy brunatne plamy.
Surowcem jest kwitnące ziele, rzadziej korzeń, z którego otrzymuje się czyste alkaloidy.
Co zawiera Glistnik - Jaskółcze ziele :
Zawiera mieszaninę kilkunastu alkaloidów, między innymi: (chelidoninę, sangwinarynę, protopinę), flawonoidy, olejek lotny, aminy, kwas chelidonowy i saponinę.
Glistnik - Jaskółcze ziele właściwości lecznicze :
Przetwory działają rozkurczająco, żółciopędne, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Glistnik - Jaskółcze ziele zastosowanie w leczeniu domowym :
Glistnik jest najczęściej stosowany jako lek przeciwbólowy w bólach wątrobowych w kamicy żółciowej, wrzodzie żołądka, kamicy nerkowej i bolesnym miesiączkowaniu.
W leczeniu ludowym świeży sok mleczny z glistnika używany jest do niszczenia kurzajek, brodawek.
Glistnik Jaskółcze ziele postać leku :
Odwar :
½ łyżki stołowej ziół zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej,wymieszać o ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia i odcedzić.
Pić 3 razy dziennie po łyżce odwaru.
Odwar z dodatkiem mięty :
1 łyżka jaskółczego ziela
1 łyżka liści mięty
Zioła zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej, wymieszać i podgrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia i odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po łyżce.
Nalewka z jaskółczego ziela – Tinctura Chelidonii Herbapolu – nalewkę można stosować w bólach brzucha, kolce jelitowej i żółciowej, w zaburzeniach i przy bolesnych miesiączkach, także pomocniczo w kamicy żółciowej i moczowej, oraz w schorzeniach wątroby z upośledzeniem wytwarzania żółci.
Zalecane dawkowanie to 10 – 30 kropli nalewki w kieliszku wody, 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu. Należy pamiętać że można ja tylko stosować z przepisu lekarza.
Chelidonina Chelidoninum hydrochloricum 0,02 Herbapolu – tabletki działają przede wszystkim rozkurczowo, znoszą ból spowodowany kolką . Stosować je można tylko z przepisu lekarza. Zalecane stosowanie 1 – 2 tabletki , 1 – 3 razy dziennie po jedzeniu.
Gastrochol Herbapolu – zalecane stosowanie 1 płaska łyżeczkę proszku rozpuścić w ½ - 2/3 szklanki ciepłej wody, pić 1 – 4 razy dziennie, 1 godzinę przed jedzeniem, ma działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i jest żółciopędny, może działać silnie przeczyszczająco w tedy należy zmniejszyć dawkę, przed stosowaniem skonsultować się z lekarzem.
Uwaga!
Duże dawki przetworów glistnika mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego,objawiając się paleniem w jamie ustnej i przełyku,bólem żołądka,wymiotami.
Glistnik można stosować wyłącznie pod kierunkiem lekarza ! Świeża roślina jest bardzo toksyczna.
Prześlij komentarz