Nowe artykuły

piątek, 12 maja 2017

Głóg pospolity - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Głóg pospolity
Głóg jednoszyjkowy -Głóg pospolity (Crataegus oxyacantha L.)
Głóg dwuszyjkowy Crataegus moogyna Jacq

Oba gatunki głogu występują w Europie i Afryce Północnej, a głóg jednoszyjkowy również w Azji.

W Polsce pospolite są na pogórzu i zachodnim niżu,w lasach, zaroślach i na zrębach.
Jest to krzew wysokości kilku metrów,o ciernistych gałęziach,białych kwiatkach i czerwonych owocach.
Z racji swego leczniczego działania w chorobach serca głóg nazywany jest często „walerianą serca”.

Kwiatostany zbiera się w pełni rozkwitu, a owoce jesienią gdy są dojrzałe we wrześniu i październiku,po zebraniu suszy się je .
Surowcem leczniczym są owoce oraz kwiatostany z kilkoma liśćmi.

Co zawiera Głóg pospolity :

Kwiatostan z liśćmi zawiera flawonoidy (kwercetyna, hiperozyd, witeksyna), kwasy organiczne (krategolowy, cytrynowy, chlorogenowy i kawowy), garbniki, olejki eteryczne i witaminę C.

Owoce zawierają gorycze (krategina), kwasy organiczne (winowy, cytrynowy, krategowy, chlorogenowy i kawowy), fitosterole, pektyny, flawonoidy, cukry, garbniki, olejek eteryczny, prowitaminę A witaminy z grupy B, witaminę C, P oraz sole mineralne (żelazo, mangan, kobalt). Nasiona zawierają amygdalinę, hiperozyd i olej tłusty.

Głóg pospolity właściwości lecznicze :

Dzięki tym składnikom głóg działa rozkurczająco, nasercowo, moczopędnie i uspokajająco.

Głóg pospolity zastosowanie w leczeniu domowym :

Głóg ma działanie nasercowe, uspokajające, przeciwuczuleniowe, moczopędne i przeciw reumatyczne. 
Jest jednym z cenniejszych leków stosowanych w chorobach serca, w miażdżycy (skleroza) i nadciśnieniu (leczenie chorób serca przeprowadza się pod kierunkiem lekarza).

Działa uspokajająco na system nerwowy przy bezsenności i nadmiernej pobudliwości nerwowej.

Dodrze działa także napar z głogu w dolegliwościach reumatycznych (bóle mięśniowe i stawowe) Nalewka spirytusowa z głogu rozszerza naczynia krwionośne, chroni przed atakami dusznicy bolesnej. Należy ją ściśle stosować według wskazówek lekarza.

Leczenie głogiem przyśpiesz rekonwalescencję,obniża poziom cholesterolu we krwi,likwidując jednocześnie początkowe formy nadciśnienia.


Głóg pospolity postać leku :

Napar na bezsenność :
1 łyżkę kwiatów z liśćmi zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia.
Odcedzić i pić 2 razy dziennie po pół szklanki naparu jako lek uspokajający, w stanach przemęczenia i nadmiernej pobudliwości połączonej z bezsennością, a także jako środek przeciwuczuleniowy.

Wyciąg z głogu:
Przygotowujemy z 2 -3 łyżek suszonych i rozdrobnionych owoców,zalanych na noc chłodną wodą. Rano nastój zlewa się, a owoce zagotowuje w małej ilości wody.
Otrzymany odwar dolewa się do nastoju i po wymieszaniu pije kilkakrotnie w ciągu dnia między posiłkami. Stosuje się go przy uczuleniach.

Zagęszczony ekstrakt sporządza się go z 25 g owoców zalanych 100 ml wrzątku. Należy go gotować aby odparować o połowę zawartość wody. Stosuje się go 20 - 40 kropli 3 razy dziennie przed jedzeniem. Owoce maja jednak słabsze działanie od kwiatostanów.

Nalewkę przygotowuje się z 1 części soku ze świeżych kwiatów na 2 części spirytusu (90%), pozostawiając na 15 dni. Przyjmuje się po 40 kropli w kieliszku wody 3 razy dziennie przed jedzeniem. Nalewkę taką można też sporządzić z owoców.

Najlepiej jednak stosować gotowe preparaty; Intractum Crataegi -wyciąg, lub Tinctura Crataegi – nalewka.
Głóg wchodzi w skład następujących leków ziołowych ;”Cardiosan”,”Sclerosan”,”Intr. Crataegi”,”Tinct. Crataegi”,”Neospasmina”, „Passispasmina”,”Neocardina,” „Kelicardina”,”Cardiol „.

Mieszanka na nadciśnienie tętnicze :
30 g rozdrobnionych owoców głogu
30 g ziela jemioły
30 g ziela skrzypu
15 g ziela glistnika

Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić.
Pić po 1 szklance naparu, 2 – 3 razy dziennie między posiłkami, napar można stosować przy niewielki nadciśnieniu tętniczym.

Cardiosan Herbapolu - 1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić po ½ - 2/3 szklanki naparu, 1 – 3 razy dziennie po jedzenie.
Można stosować po konsultacji z lekarzem, przy niedomaganiach sercowych zwłaszcza w wieku starczym, szczególnie przy kołataniu serca, niemiarowości i przy obrzękach.

Sklerosan Herbapolu – 2 łyżki ziół zalać 2 ½ szklanki wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po ½ - 2/3 szklanki odwaru 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu, można stosować w początkowych stanach miażdżycy.

Intrakt z głogu Intractum Crataegi Herbapolu – jest to wyciąg alkoholowy ze świeżych kwiatów głogu.
Można go stosować w przewlekłych schorzeniach serca, zwłaszcza starczych zmianach w układzie sercowo – naczyniowym, oraz w zaburzeniach krążenia na tle miażdżycowym, w napadowym kołataniu serca i dolegliwościach wieńcowych.
Zalecane dawkowanie to 2- - 50 kropli do ½ łyżeczki w ¼ szklanki wody, 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu.

Neospasmina Herbapolu – zalecane dawkowanie po 1 łyżeczce, 2 – 5 razy dziennie po jedzeniu, przy nadmiernym pobudzeniu nerwowym , lub po 1 łyżce stołowej przed snem jako środek ułatwiający zasypianie i nieco obniżający ciśnienie krwi.

Passispasmina Herbapolu – zalecane dawkowanie dla dorosłych po 1 łyżeczce 3 – 6 razy dziennie po jedzeniu, przy zaburzeniach nerwowych, niepokoju i trudnościach w zasypianiu, przy bezsenności stosować podwójną dawkę przed snem. Dzieciom można podawać po ½ łyżeczki.

Uwaga!
Kurację głogiem można stosować latami,lecz w ilościach umiarkowanych,ponieważ zbyt duże dawki mogą działać ujemnie.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.