Nowe artykuły

piątek, 12 maja 2017

Hyzop lekarski - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Hyzop lekarski
Hyzop lekarski – izop,józefek (Hyssopus officinalis L.)

Hyzop pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego oraz z zachodniej i środkowej Azji, a uprawiany jest w większości krajów Europy i Azji, szczególnie w Europie południowej,gdzie występuje na suchych, wapiennych wzgórzach.

W Polsce spotykany bywa czasem jako roślina zdziczała.
Jest to krzewina, 20 - 60 cm wysoka o łodygach czterokanciastych, wzniesionych sztywno.

Liście ma lancetowate ułożone naprzeciwlegle.

Kwiaty fioletowoniebieskie,niekiedy różowawe, lub białe zebrane są po 3- 7 w kątach liści. Kwitnie w lipcu i sierpniu,i już w sierpniu ma owoce.

Cała roślina w okresie kwitnienie odznacza się cierpkim aromatycznym zapachem.

Surowcem przyprawowym i leczniczym jest kwitnące ziele hyzopu. Zebrane w lipcu i wysuszone.

Co zawiera Hyzop lekarski :

Ziele hyzopu zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, sole mineralne (potas, wapń, fosfor, magnez, sód, bor, molibden, glin, kobalt, cynk, żelazo oraz w większej ilości mangan i miedź), żywice, kwasy organiczne (ursolowy) i glikozydy(hyzopina, hesperydyna i diosmina).

Hyzop lekarski zastosowanie w leczeniu domowym :

Obecnie hyzop rzadko bywa stosowany w medycynie, niekiedy jako lek przeciwpotny, wykrztuśny, żołądkowy, ściągający i przeciw robakom. Pobudza także wydzielanie soków trawiennych.
Zewnętrznie zaleca się go do płukania gardła oraz jako środek gojący na rany i ubytki skóry.


Hyzop lekarski postać leku :

Napar pobudzający apetyt :
1 łyżeczka suchego ziela zalać szklanka wrzątku, po 15 minutach ,odcedzić. Pić go 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki,jako środek przeciwpotny oraz pobudzający apetyt.

Napar na zaburzenia trawienne :
1 ½ łyżki ziela hyzopu lekarskiego wyspać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę.
Pić po ¼ - 1/3 szklanki naparu, 2 – 4 razy dziennie 1 godzinę przed jedzeniem, przy zaburzeniach trawiennych, natomiast napar pity po jedzeniu ma działanie wykrztuśne.
Napar z hyzopu można stosować przez 2 tygodnie , po tym okresie należy zrobić przerwę 10 dniową w przyjmowaniu.

Mieszanka przeciwpotna :
Zmieszać w równych częściach ziele hyzopu, liść szałwii, porost islandzki. 1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu, zalać 1 ½ szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę. Pić małymi łykami po ¼ - 1/3 szklanki naparu, 3 – 4 razy dziennie po jedzeniu, przy nadmiernej potliwości ciała.

Mieszanka na nadmierną potliwość nóg :
Zmieszać w równych częściach ziele hyzopu lekarskiego, ziele skrzypu, ziele krwawnika, korę dębu. Przygotować odwar i moczyć nogi w odwarze przy nadmiernej potliwości nóg.

Mieszanka wiatropędna i regulująca trawienie :
50 g ziela hyzopu lekarskiego
50 g mięty pieprzowej
25 g owoców kminku
25 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
25 g ziela pięciornika gęsiego

Zioła zmieszać i  ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 1 ½ szklanki wrzącej wody zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę.
Pić po ¼ - 1/3 szklanki naparu 3 – 4 razy dziennie po jedzeniu, przy zaburzeniach trawiennych, wzdęciach i przy bólach epigastrycznych i nudnościach. Dzieciom i młodzieży można podawać po 1 łyżeczce naparu.

Mieszanka wykrztuśna :
50 g hyzopu lekarskiego 
50 g liści podbiału
25 g ziela macierzanki
25 g liści szałwii

Zioła zmieszać i  1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 1 ½ szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę.
Pić po 1`/4 – 1/3 szklanki naparu kilka razy dziennie po jedzeniu, przy nieżycie gardła i oskrzeli, przy utrudnionym odkrztuszaniu i zaleganiu śluzu. Odwarem można płukać gardło i jamę ustną .

Mieszanka żołądkowa :
50 g hyzopu lekarskiego
25 g ziela dziurawca
25 g ziela drapacza lekarskiego
25 g liści orzecha włoskiego

Zioła zmieszać i 1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 1 ½ szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę.
Pić po 1/3 – ½ szklanki naparu 2 – 4 razy dziennie, 1 godzinę przed jedzeniem przy braku apetytu, niedokwaśności, odbijaniu i czkawce oraz w wzdęciach .

Kompres na stłuczenia :
Zmieszać 2 łyżki rozdrobnionego ziela hyzopu z ½ - 1 łyżki płatków owsianych dodać wody i zrobić papkę, do papki dodać kilka kropli octu, ogrzać do temperatury 40 stopni, przełożyć papkę na gazę i przyłożyć na siniak, obrzęk lub miejsce stłuczone, gazę nakryć ceratką i obwiązać, kompres zmieniać kilka razy dziennie.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.