Nowe artykuły

piątek, 12 maja 2017

Jałowiec - opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Jałowiec
Jałowiec – jałowiec pospolity (Juniperus communis L.)

Występuje na glebach piaszczystych i jałowych- stąd jego nazwa na całej półkuli północnej.

W Polsce pospolity na terenie całego kraju, w rzadkich lasach iglastych, na piaszczystych wzgórzach, nieużytkach i przydrożach.

Jałowiec jest krzewem wyrastającym do wysokości 10 m. Ma charakterystyczne, granatowoczarne owoce, które po zawiązaniu się są zielone, a dojrzewają dopiero następnej jesieni.

Owoce zbiera się późna jesienią i zimą od października do marca, gdy są w pełni dojrzałe i czarne,zebrane suszy się.
Surowcem są owoce (szyszkojagody)


Co zawiera Jałowiec :

Szyszkojagody jałowca zawierają olejek eteryczny, gorzki związek juniperynę, kwasy organiczne (jabłkowy, mrówkowy, octowy), żywice, garbniki, woski, gorycze, sole mineralne, witaminę C, barwniki i cukry.

Jałowiec właściwości lecznicze :

Działa moczopędnie, żółciopędnie oraz w zaburzeniach trawienia. Olejek jałowca stosowany zewnętrznie działa drażniąco oraz odkażająco.

Jałowiec zastosowanie w leczeniu domowym :

Stosowany jest najczęściej jako środek moczopędny, zwiększający przesączanie nerek, szczególnie w obrzękach, spowodowanych niedomogą nerek lub krążenia krwi, oraz pobudzający perystaltykę jelit, zwiększający wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci.

Zewnętrznie używany jest przy leczeniu ropni i czyraków, jak również jako środek rozgrzewający poprzez przekrwienie skóry w reumatyzmie (olejek lub maść) , oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych.

Słynny za życia naszych prababek ksiądz Kneipp (1821 – 1897 ) z Worishofen, który kurował tysiące ludzi naturalnymi środkami, głownie ziołami i stosował hydroterapię ( leczył także chodzeniem boso po rosie, dietą jarzynową, piciem ziółek itp..), zalecał jadanie owoców jałowca w specjalny sposób.
Trzeba zaczynać od 4 sztuk i codziennie zjadać o jedną jagódkę więcej, aż do 15, a potem z powrotem: codziennie o jedną mniej.
Taka kuracja miała działać dodatnio na przemianę materii i na " odrodzenie " czyli " odmłodzenie" całego ustroju.


Jałowiec postać leku :

Odwar z jałowca na pobudzenie apetytu:
1 łyżkę stołową owoców zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej. Wymieszać i ogrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia,przecedzić.
Pić 3 razy dziennie po łyżce odwaru po jedzeniu dla pobudzenia apetytu i lepszego trawienia.

Wino z jałowca: 
Rozgnieść 60 g owoców, zalać 1 litrem wina i ogrzewać. Pozostawić do zmacerowania przez 3 dni następnie odcedzić i zlać do butelki.
Pić codziennie rano 1 szklankę płynu na czczo ma działanie moczopędne.

Kąpiel z jałowca :
Do przygotowanej kąpieli wlać płyn otrzymany przez zagotowanie 2 kg młodych gałęzi jałowca z garścią owoców – kąpiel działa przeciw reumatyzmowi, podagrze, wypryskom skórnym.

Powidło z jałowcem :
Świeże owoce utłuc delikatnie, by nie uszkodzić pestek (nasion), zalać wodą w takiej ilości, by zakryła owoce.
Gotować 30 minut na wolnym ogniu,przecedzić przez płótno,resztę mocno wycisnąć. Płyn otrzymany smażyć na małym ogniu do konsystencji miodu (można nieco dodać cukru).
Łyżkę powideł rozprowadzić 2 łyżkami wina lub wody. Zażywać po jedzeniu i na nanoc.

Przy bólach gośćcowych i nerwobólach oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych można stosować okłady z naparu,maść lub nalewkę.

Aby pozbyć się niemiłej woni z ust należy żuć po 4 jagody jałowca dziennie.

Jałowiec wykazuje działanie odtruwające, ułatwiając wydalanie ubocznych produktów przemiany materii

Jałowiec często bywa stosowany w formie mieszanek, szczególnie moczopędnych i żółciopędnych
„Cholagoga.”I i II. Wchodzi w skład leków homeopatycznych.

Owoce jałowca - można przyjmować przy zaburzeniach trawiennych oraz wzdęciach według następującego schematu. Przyjmowanie owoców jałowca zaczynamy od 4 sztuk i codziennie zwiększamy o 1 sztukę do 15 owoców dziennie, po czym codziennie zmniejszamy przyjmowanie o 1 sztukę mniej aż do 1 sztuki dziennie i na tym zakańczamy kurację.

Cholesol Herbapolu - zalecane stosowanie – 1 łyżeczkę płynu rozcieńczamy w 1/3 szklance wody, pijemy 3 razy dziennie30 minut przed jedzeniem, przy zbyt skąpym wydzielaniu żółci oraz soków trawiennych, oraz w schorzeniach wątroby.

Kąpiel jałowcowa - 1 kg młodych gałązek jałowca oraz 1 garść owoców jałowca , zalać 2 litrami wody i zagotować. Po ostudzeniu przecedzić i wlać do wanny , napełnionej wodą do 1/3 objętości o temperaturze 38 stopni.
Kąpiel stosować przy reumatyzmie, artretyzmie, i przy wypryskach skórnych, kąpiel powinna trwać około 15 minut.

Uwaga!
Należy go używać z umiarem,ponieważ może podrażniać nerki i wywoływać krwiomocz,a stosowany zewnętrznie może spowodować zapalne stany skóry z obrzękami.
Surowiec bardzo ostrożnie stosujemy u chorych z zapaleniem dróg moczowych i u kobiet w okresie ciąży. 
Wskazane są podczas dłuższego okresu stosowania przerwy w kuracji.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.