Nowe artykuły

wtorek, 23 maja 2017

Nalewka z dziurawca

Nalewka z dziurawca
Dziurawiec zwyczajny – zwany inaczej zielem św. Jana świętojańskim zielem, dzwonkami Panny Marii, arliką.
Bylina łodygowa dorastająca do sześćdziesięciu centymetrów wysokości.
Podługowate liście oglądane pod światło wyglądają jak podziurkowane i stąd nazwa ziela. Złocistożółte kwiaty zebrane są w gęste wielokwiatowe kwiatostany.
Kwitnie od czerwca do września.
Występuje w rowach przydrożnych, w rzadkich lasach, na miedzach, ma stokach gór.
Zbierać liście i kwiaty podczas rozkwitu. Zawiera olejek eteryczny, żywicę, śluz, witaminy ( A, C ) i substancję właściwą hiperycynę. Jest jednym z najcenniejszych ziół kuracyjnych.

Nalewka z dziurawca I

Składniki:

Świeże kwiaty dziurawca,
70 % wódka zrobiona ze spirytusu i przegotowanej wody
Miód ( 100 g miodu na 0,5 litra użytego alkoholu )

Wykonanie:

Do słoja włożyć zebrane świeże kwiaty dziurawca i zalać wódka 70 % w proporcji na każde 50 g kwiatu – 0,5 l wódki. Pozostawić w szczelnie zamkniętym słoju na dwa tygodnie.
Po tym czasie przefiltrować.
Do nalewki dodać 100 g gramów płynnego miodu na każde 0,5 litra użytego alkoholu. Przelać do butelek , szczelnie je zakorkować i odstawić na 4 miesiące, aby nalewka spokojnie dojrzała.

Działanie:

Nalewka zalecana jest w chorobach wątroby i dróg żółciowych, stanach zapalnych nerek i dróg moczowych, kłopotach z żołądkiem i jelitami. Pomaga w stanach zapalnych przyzębia, migrenowych bólach głowy, a także tonuje stany napięcia.

Dawkowanie:

Pić łyżkę stołową dwa razy dziennie.

Nalewka z dziurawca z koniakiem II

Składniki:

50 g kwiatu dziurawca
5 g bylicy pospolitej
2 mandarynki
1 litr białego wytrawnego wina
50 g koniaku

Wykonanie:

Do słoja włożyć 50 g kwiatu dziurawca, 5 g bylicy pospolitej, dwie dobrze umyte całe mandarynki. Zalać litrem białego wytrawnego wina zmieszanego z 50 g koniaku. Słój szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlać i przefiltrować. Rozlać do butelek i szczelnie zakorkować.

Działanie:

Nalewka jest dobra do stosowania w chorobach wątroby, stanach zapalnych nerek, pęcherza moczowego, nadciśnieniu tętniczym, rozstrojach żołądka i jelit, stanach zapalnych jamy ustnej, gardła,  przyzębia, migrenowych bólach głowy, robaczycy.
Pobudza apetyt i działa tonująco na układ nerwowy.

Dawkowanie:

Pić dwie łyżki stołowe dwa razy dziennie po jedzeniu. Można także używać do płukania jamy ustnej – piętnaście kropli na pół szklanki przegotowanej ciepłej wody.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.