Nowe artykuły

wtorek, 13 czerwca 2017

Kalina- opis, działanie i zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Kalina
Kalina -Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

Występuje w Europie i środkowo-zachodniej Azji, a odmiany geograficzne rosną także na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej.

W Polsce kalina jest pospolita na terenie całego kraju z wyjątkiem Tatr.
Występuje pospolicie w zaroślach i lasach,w miejscach wilgotnych, a więc przede wszystkim nad brzegami strumieni i rzek.

Krzew wyrastający do 3 -4 metrów wysokości, o pięknych kulistych lub wydłużonych owocach,koloru szkarłatnoczerwonego, zwanych popularnie „koralami”.

Zbiór kory do użytku leczniczego przeprowadza się na wiosnę, przed pojawieniem się liści.

Owoce natomiast jesienią kiedy są w pełni dojrzałe. Suszy się surowce, według ogólnych zasad.
Surowcem jest kora i owoce.

Co zawiera kalina :

Owoce zawierają dużo pektyn, cukry, kwasy organiczne, garbniki, karoten, dużo witaminy C i P, oraz substancję gorzką i pochodne kumaryny.

Kora zawiera kwasy organiczne, garbniki, żywice, substancje gorzkie i związki kumarynowe.

Jeżyna zastosowanie w leczeniu domowym :

W lecznictwie kalina doceniana jest przede wszystkim ze względu na działanie rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Wykazuje silne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie macicy, dlatego też szczególnie polecana jest przy bolesnych menstruacjach.

Zalecana jest również kobietom u których występują zbyt obfite krwawienia.
Kalina działa rozkurczowo na mięśnie jelit, łagodzi również stany zapalne żołądka. Ze względu na działanie moczopędne jest pomocna przy infekcjach dróg moczowych,kamicy moczowej i skąpomoczu, a także działa przeciwobrzękowo. Jako środek obniżający ciśnienie krwi stosowane są owoce z cukrem.

Ma też zastosowanie zewnętrzne ponieważ łagodzi stany zapale skóry,przyśpiesza gojenie się ran o owrzodzeń. Zalecana jest również przy żylakach nóg i odbytu (hemoroidy). Do przemywania stosuje się odwar z owoców lub kory.

Kalina postać leku :

Odwar z kaliny - 2 łyżki kory zalać szklanką wrzątku. Przez 30 minut utrzymać w stanie łagodnego wrzenia. Odcedzić i pić 3 razy dziennie po ½ szklanki odwaru.

Nalewka z kaliną - 50 dag. umytych owoców włożyć do słoja i dodać 25 dag cukru.
Słój zakryć gazą i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie odlewamy sok a owoce zalewamy 2 szklankami wódki i odstawiamy na 2 miesiące.
Po tym czasie odcedzamy nalewkę przez gazę i przelewamy do butelek. Można stosować po kilkanaście kropli przy bólach żołądka.

Odwar z kwiatów kaliny - stosowany jest jako lek poprawiający trawienie,jest też skuteczny w biegunkach.

Hemorol – Herbapol – są to czopki doodbytnicze stosować 1 czopek na noc w żylakach odbytu krwawieniach odbytniczych oraz w przewlekłych stanach zapalnych odbytu z dolegliwościami bólowymi. W ciężkich przypadkach stosować 2 – 3 czopki w ciągu dnia.

Uwaga!
Nie należy spożywać surowych owoców kaliny,gdyż działają silnie drażniąco na układ pokarmowy,powodując, wymioty i biegunkę, a także mogą prowadzić do zawrotów głowy i utraty przytomności.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.