Nowe artykuły

piątek, 16 czerwca 2017

Konwalia – Konwalia leśna - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Konwalia
Konwalia – Konwalia leśna (Convallaria majalis L.)

Występuje w strefach klimatu umiarkowanego Europy, Azji i Ameryki Północnej.
W Polsce rośnie w prześwietlonych lasach liściastych lub mieszanych przeważnie w zaroślach, tworząc często duże skupiska.
W stanie dzikim jest pod częściową ochroną.

Jest uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna lub roślina lecznicza, w uprawach zielarskich.

Znana z białych, pięknie pachnących kwiatów. Jako roślina częściowo chroniona może być zbierana wyłącznie z uprawy. Czas zbioru przypada na początkowy okres kwitnienia.

Zbiera się kwiatostany i liście (bez kwiatów już żółknących). Suszyć należy szybko,przechowywać surowiec można tylko 1 rok.

Surowcem jest kwiatostan wraz z liśćmi.

Co zawiera konwalia - skład i działanie :

Ziele zawiera heterozydy kardenolidowe (między innymi konwalatoksynę, konwalatoksol, lokundiozyd), saponiny,kwas chelidonowy oraz inne związki.

Zwalnia tętno i reguluje czynności serca, reguluje wahania ciśnienia tętniczego krwi, działa lekko moczopędnie.

Konwalia zastosowanie w lecznictwie domowym :

Stosujemy wyłącznie w porozumieniu z lekarzem ! Dobre wyniki uzyskuje się w leczeniu niewydolności krążenia oraz w nerwicach sercowo-naczyniowych, wzmacnia akcję serca oraz wzmaga napięcie mięśnia sercowego.

Konwalia postać leku :

Cardiol – Herbapol – są to krople, zalecane dawkowanie dla dorosłych 20 – 40 kropli w kieliszku wody 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu, przy osłabieniu mięśnia sercowego. Przed stosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Convafort Herbapol – są to drażetki które zawierają wyciąg z ziela konwalii. Zalecane dawkowanie dla dorosłych 1 – 2 drażetek, 2 – 3 razy przed jedzeniem. Do stosowania przy osłabieniu mięśnia sercowego. Przed stosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Kelicardina – Herbapol są to krople zawierające wyciąg z ziela konwalii, głogu i aminka egipskiego oraz rutynę. Zalecane dawkowanie dla dorosłych 30 – 60 kropli w kieliszku wody, 2 – 4 razy dziennie miedzy posiłkami, w przewlekłych zaburzeniach serca, postępującej miażdżycy i skurczu naczyń wieńcowych.

Neocardina – Herbapol są to krople zawierające wyciągi z ziela konwalii, głogu, kozłka lekarskiego i jemioły. Zalecane dawkowanie dla dorosłych 20 – 30 kropli w kieliszku wody, 2 – 3 razy dziennie po jedzeniu, w osłabieniu mięśnia sercowego,, miażdżycy naczyń wieńcowych, bólu i kołataniu serca.

Tinctura Convallariae Herbapol - jest to nalewka z konwalii. Zalecane dawkowanie dla dorosłych; 15 – 30 kropli w kieliszku wody, 2 – 3 razy dziennie. Największa dawka jednorazowa to 1,5 g a w ciągu doby to 5 g. Do stosowania w niewydolności serca i krążenia. Przed stosowanie skonsultować się z lekarzem.

Uwaga !
Konwalia jest rośliną silnie trującą.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.