Lubczyk pochodzi prawdopodobnie z Iranu, choć zdziczały występuje dziś już w całej Europie, szczególnie masowo w Ligurii we Włoszech, a także w Ameryce Północnej.
W Polsce od lat uprawiany jest w ogródkach wiejskich,a obecnie na większą skalę na specjalnych plantacjach.
Jest to bylina o wysokości od pół do półtora metra.
Łodygę ma nagą, liście połyskujące na szczytach pędów tworzą się baldaszkowate kwiatostany z niepozornymi żółtawymi, pięciokrotnymi kwiatkami.
Korzenie lubczyku zbiera się jesienią z roślin kilkuletnich. Wykopane i dobrze umyte mogą być dopiero suszone.
Surowcem leczniczym jest korzeń,natomiast liście są zbierane do celów kulinarnych.
Co zawiera lubczyk - skład i działanie :
Korzeń lubczyku zawiera olejek eteryczny, żywice, kumaryny, kwasy organiczne (jabłkowy, chlorogenowy i kawowy), garbniki, sole mineralne (potas, wapń, magnez, sód bor, molibden, glin, mangan, żelazo i w większych ilościach cynk, miedź i kobalt), skrobię i cukry.
Liście natomiast zawierają sporo witaminy C, która jednak gnie przy gotowaniu lub suszeniu. W owocach jest dużo olejków eterycznych flawonoidów (rutyna), fitosteroli, olejku tłustego i witaminę E.
Korzeń lubczyku działa moczopędnie, wiatropędnie i wykrztuśnie oraz uspokajająco.
Lubczyk zastosowanie w lecznictwie domowym :
Korzeń tworzenie się i wydzielanie się soków trawiennych,działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit,żołądka i dróg moczowych. Działa też wykrztuśnie przy zaflegmieniu dróg oddechowych.
Odwar - 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanka wody, dobrze wymieszać i ogrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Przecedzić, pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej odwaru.
Dla celów leczniczych gotowanie korzenia nie jest wskazane.
Napar z lubczykiem - 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia zalewa się szklanką wrzątku,i parzy pod przykryciem 15 minut. Odcedzić i pić 3 razy dziennie od 1 łyżki do 1/3 szklanki naparu przy wyczerpaniu nerwowym,a także zaflegmieniu dróg oddechowych.
Mieszanka moczopędna z lubczykiem :
30 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
20 g liści brzozy
20 g ziela skrzypu
20 g strąków fasoli
10 g liści mącznicy lekarskiej
10 g owoców dzikiej róży
Zioła zmieszać i 1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zakręcić termos i odstawić na 1 godzinę. Pić po 1/3 szklanki naparu, 2 razy dziennie miedzy posiłkami.
Mieszanka wiatropędna :
50 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
50 g rumianku
25 g nasion anyżu
25 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla
Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 ½ szklanki ciepłej wody, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po ½ szklanki, 2 razy dziennie po jedzeniu.
Mieszanka ziołowa żołądkowo – jelitowa
50 g owoców lub rozdrobnionego korzenia lubczyku
50 g liści orzecha włoskiego
25 g kminku
25 g ziela krwawnika
Zioła zmieszać i 1 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić po 2/3 szklanki naparu, 2 razy dziennie po jedzeniu.
Stosować w lekkich przypadkach nieżytu żołądka i jelit, przebiegających z zaburzeniami trawiennymi i nieregularnymi wypróżnianiami.
Mieszanka ziołowa do kąpieli :
50 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
50 g rozdrobnionego korzenia łopianu
50 g ziela krwawnika
Mieszankę ziół zalać 4 litrami wody, ogrzewać na wolnym ogniu pod przykryciem do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić do wanny, napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 38 stopni, zioła wsypać do płóciennego woreczka zawiązać i zanurzyć w wannie.
Kąpiel powinna trwać 15 - 20 minut, po kąpieli nie wycierać się tylko owinąć się dużym ręcznikiem kąpielowym i odpocząć 30 – 60 minut.
Kąpiel stosować co 2 – 3 dni przez 4 tygodnie, przy dolegliwościach skórnych, przy zapaleniu i w stanach skurczowych pęcherza i organów płciowych.
Uwaga !
Przy stanach zapalnych nerek nie należy stosować lubczyku bez porozumienia się z lekarzem, ponieważ większe ilości mogą wywołać podrażnienia.
Prześlij komentarz