Nowe artykuły

piątek, 16 czerwca 2017

Lubczyk - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Lubczyk – Lubczyk ogrodowy, lubczyk lekarski, (Levisticum officinale Koch L.)

Lubczyk pochodzi prawdopodobnie z Iranu, choć zdziczały występuje dziś już w całej Europie, szczególnie masowo w Ligurii we Włoszech, a także w Ameryce Północnej.

W Polsce od lat uprawiany jest w ogródkach wiejskich,a obecnie na większą skalę na specjalnych plantacjach.

Jest to bylina o wysokości od pół do półtora metra.

Łodygę ma nagą, liście połyskujące na szczytach pędów tworzą się baldaszkowate  kwiatostany z niepozornymi żółtawymi, pięciokrotnymi kwiatkami.

Korzenie lubczyku zbiera się jesienią z roślin kilkuletnich. Wykopane i dobrze umyte mogą być dopiero suszone.

Surowcem leczniczym jest korzeń,natomiast liście są zbierane do celów kulinarnych.

Co zawiera lubczyk - skład i działanie :

Korzeń lubczyku zawiera olejek eteryczny, żywice, kumaryny, kwasy organiczne (jabłkowy, chlorogenowy i kawowy), garbniki, sole mineralne (potas, wapń, magnez, sód bor, molibden, glin, mangan, żelazo i w większych ilościach cynk, miedź i kobalt), skrobię i cukry.

Liście natomiast zawierają sporo witaminy C, która jednak gnie przy gotowaniu lub suszeniu. W owocach jest dużo olejków eterycznych flawonoidów (rutyna), fitosteroli, olejku tłustego i    witaminę E.

Korzeń lubczyku działa moczopędnie, wiatropędnie i wykrztuśnie oraz uspokajająco.

Lubczyk zastosowanie w lecznictwie domowym :

Korzeń tworzenie się i wydzielanie się soków trawiennych,działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit,żołądka i dróg moczowych. Działa też wykrztuśnie przy zaflegmieniu dróg oddechowych.

Lubczyk postać leku :

Odwar - 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanka wody, dobrze wymieszać i ogrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Przecedzić, pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej odwaru.

Dla celów leczniczych gotowanie korzenia nie jest wskazane.

Napar z lubczykiem - 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia zalewa się szklanką wrzątku,i parzy pod przykryciem 15 minut. Odcedzić i pić 3 razy dziennie od 1 łyżki do 1/3 szklanki naparu przy wyczerpaniu nerwowym,a także zaflegmieniu dróg oddechowych.

Mieszanka moczopędna z lubczykiem :
30 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
20 g liści brzozy
20 g ziela skrzypu
20 g strąków fasoli
10 g liści mącznicy lekarskiej
10 g owoców dzikiej róży

Zioła zmieszać i 1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zakręcić termos i odstawić na 1 godzinę. Pić po 1/3 szklanki naparu, 2 razy dziennie miedzy posiłkami.

Mieszanka wiatropędna :
50 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
50 g rumianku
25 g nasion anyżu
25 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla

Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 ½ szklanki ciepłej wody, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po ½ szklanki, 2 razy dziennie po jedzeniu.

Mieszanka ziołowa żołądkowo – jelitowa 
50 g owoców lub rozdrobnionego korzenia lubczyku
50 g liści orzecha włoskiego
25 g kminku
25 g ziela krwawnika

Zioła zmieszać i 1 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić po 2/3 szklanki naparu, 2 razy dziennie po jedzeniu.
Stosować w lekkich przypadkach nieżytu żołądka i jelit, przebiegających z zaburzeniami trawiennymi i nieregularnymi wypróżnianiami.

Mieszanka ziołowa do kąpieli :
50 g rozdrobnionego korzenia lubczyku
50 g rozdrobnionego korzenia łopianu
50 g ziela krwawnika

Mieszankę ziół zalać 4 litrami wody, ogrzewać na wolnym ogniu pod przykryciem do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić do wanny, napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 38 stopni, zioła wsypać do płóciennego woreczka zawiązać i zanurzyć w wannie.
Kąpiel powinna trwać 15 - 20 minut, po kąpieli nie wycierać się tylko owinąć się dużym ręcznikiem kąpielowym i odpocząć 30 – 60 minut.
Kąpiel stosować co 2 – 3 dni przez 4 tygodnie, przy dolegliwościach skórnych, przy zapaleniu i w stanach skurczowych pęcherza i organów płciowych.

Uwaga !
Przy stanach zapalnych nerek nie należy stosować lubczyku bez porozumienia się z lekarzem, ponieważ większe ilości mogą wywołać podrażnienia.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.