Nowe artykuły

piątek, 16 czerwca 2017

Malina - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Malina
Malina - Malina właściwa (Rubus idaeus L.)

Malina jest rośliną krzewiastą występującą w lasach i zagajnikach Europy i Azji.

W Polsce występuje pospolicie w wilgotnych lasach ,jest również uprawiana dorasta do 120 cm wysokości.

Surowcem leczniczym są owoce maliny zarówno uprawianej jak i dziko rosnącej. Zbiera się je w początkowym okresie dojrzewania,gdy są jeszcze twarde lipiec-sierpień i suszy.
Surowe owoce stanowią surowiec do produkcji soków i syropów.

Liście zrywa się bez ogonka ,nie uszkodzone i zdrowe od maja do jesieni i suszy.

Surowcem są owoce i liście.

Co zawiera malina - skład i działanie :

Owoce maliny zawierają cukry (fruktoza,glukoza i sacharoza), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, mrówkowy, salicylowy,benzoesowy), pektyny, śluzy, sole mineralne (żelazo, potas i dużo cynku), witaminy B1, B2, C i PP oraz prowitaminę A, a także w niewielkiej ilości olejek eteryczny.

Liście posiadają flawonoidy,garbniki,kwasy organiczne(cytrynowy,mlekowy,askorbinowy),żywice i sole mineralne oraz witaminę C i prowitaminę A. Bezlistne wierzchołki młodych pędów zawierają dużo salicyny.
Przetwory działają przede wszystkim napotnie oraz ściągająco. Są źródłem witaminy C.

Malina zastosowanie w lecznictwie domowym :

Owoce maliny działają napotnie,przeciwgorączkowo,przeciwzapalnie,przy przeziębieniach i grypie, oraz ściągająco,przeciwbakteryjnie. Odwary z liści stosuje się przy przewlekłych biegunkach, bólach żołądka i na poprawę trawienia. Odwar taki stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła.

Malina postać leku :

Odwar - 2 łyżki owoców malin zalać szklanką wrzątku,trzymać pod przykryciem 15 minut w stanie łagodnego wrzenia,odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance odwaru.

Napar - 2 łyżki owoców zalać szklanką wrzątku,parzyć pod przykryciem 15 minut,odcedzić. Pić przed snem. Zamiast naparu można używać także soku lub syropu w ilości 2 łyżki na szklankę herbaty z kwiatu lipowego.

Odwar do użytku zewnętrznego - 2 łyżki liści zalać szklanką letniej wody,wymieszać i ogrzewać przez 30 minut. Przecedzić,stosować do okładów i płukań.

Mieszanka ziołowa na anginę
20 g liści maliny
20 g liści szałwii
20 g rumianku

Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Napar stosować do płukania jamy ustnej i gardła wielokrotnie w ciągu dnia przy anginie, oraz do okładów.

Uwaga!
Malin w większej ilości nie powinni spożywać chorzy na podagrę i zapalne stany nerek.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.