W lecznictwie mają zastosowanie kwiaty malwy czarnej o płatkach czarno-purpurowych o odcieniu fioletu.
Roślina pochodzi przypuszczalnie z Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego. Jest pospolicie uprawiana, niekiedy zdziczała, w Polsce często sadzona przy domach, w ogródkach. Jest to roślina wysoka do 3 m, roczna lub dwuletnia.
Kwiaty ma duże o 5 płatkach, barwne, osadzone pojedynczo lub po 2 -4 w kątach liści. Owocem jest rozłupina.
Surowiec stanowią kwiaty zabarwione ciemno, prawie czarno wraz z kielichem (lub czasami same płatki korony). Zbiera się od czerwca do jesieni co 3 -4 dni (w miarę rozkwitania).
Suszenie odbywa się bezpośrednio po zbiorze.
Co zawiera malwa czarna - skład i działanie :
Kwiaty zawierają glikozydy antocyjanowe (barwniki służący do barwienia artykułów spożywczych), śluz, pektyny, garbniki katechinowe , żywice, ślady olejku eterycznego.
Mają działanie osłaniające oraz pobudzające krwawienia miesiączkowe.
Malwa czarna zastosowanie w lecznictwie domowym :
Kwiaty malwy stosowane są w nieżytach górnych dróg oddechowych, zapaleniach gardła, chrypce, w trudnościach w odkrztuszaniu, w stanach zapalnych jamy ustnej, przy uszkodzeniach błon śluzowych jamy ustnej (np. przy lekkich oparzeniach).
Malwa bywa często używana , zwłaszcza w ziołolecznictwie ludowym, w nieregularnym, skąpym miesiączkowaniu.
Malwa czarna postać leku :
Odwar - 1 łyżkę kwiatów zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem 20 -30 minut, następnie gotować 3 minuty, odstawić na 10 minut. Po przecedzeniu, podawać porcjami ciepły odwar do picia przy schorzeniach układu oddechowego.
Napar z mieszanki - kwiaty czarnej malwy, ziele bylicy boże drzewko i kwiat nagietka w równych częściach zmieszać. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, przykryć na 15 minut , odcedzić, stosować 3 razy dziennie.
Prześlij komentarz