Melisa pochodzi z wybrzeża Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej gdzie rośnie najczęściej w wilgotniejszych i zacienionych miejscach.
Obecnie jest powszechnie uprawiana w południowej i środkowej Europie.
W Polsce znana i uprawiana już od dawna.
Jest to bylina typu krzewinka, dorastająca do 1 metra wysokości, o przyjemnym cytrynowym zapachu.
Liście ma jasnozielone cienki,ułożone są na łodydze parami.
Kwiaty drobne,biało żółtawe lub niebieskawe,skupiają się na szczytach pędów.
Owocem jest poczwórna rozłupina.
Melisa kwitnie od czerwca do września i należy do roślin wybitnie miododajnych. Surowcem są liście melisy i ulistnione szczyty zebrane w okresie poprzedzającym kwitnienie. Wysuszone listki mają przyjemny cytrynowy zapach.
Surowcem są liście.
Co zawiera melisa - skład i działanie :
Ziele melisy zawiera olejki eteryczne (geraniol, linalol, cyrtonelol), garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne (kawowy, ursolowy, chlorogenowy, oleanolowy), gorczyce, żywice, śluzy, cukry, witaminę C i karoten.
Działa ogólnie uspokajająco oraz pobudza czynność trawienną żołądka.
Melisa zastosowanie w lecznictwie domowym :
Lek roślinny polecany w wyczerpaniu nerwowym,neurastenii, przy bezsenności, w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, oraz przy niektórych chorobach przewodu pokarmowego, głównie przy nerwicach wegetatywnych, biegunkach na tle nerwicowym i schorzeniach dróg żółciowych.
Odwar z melisą - 1 łyżkę liści zalać szklanką letniej wody,wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić i pić 2 razy dziennie po szklance odwaru.
Nalewka na winie z melisą - 50 g liści melisy zalać 1 litrem białego wina gronowego. Odstawić na 48 godzin po tym czasie należy macerat odsączyć. Pić 3 razy dziennie po 2 łyżki zażywać przy nerwicowych dolegliwościach żołądka.
Okłady na rany ze zmiażdżonych liści melisy działają przeciwbólowo i chłodząco.
Zewnętrznie melisa może służyć do nacierań i okładów przy bólach reumatycznych,oraz do kąpieli zarówno z dodatkiem olejku 2 -3 łyżki,jak i z naparem. Działa on także korzystnie na system nerwowy.
Melis wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych takich jak; Nerwogran, Nerwosol, Nerwosan.
Mieszanka uspokajająca i nasenna :
25 g liści melisy
25 g rumianku
15 g ziela dziurawca
15 g ziela bożego drzewka
10 g szyszek chmielu
10 g liści mięty
Zioła zmieszać i ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2/3 szklanki wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Cały napar wypić 2 godziny przed snem.
Mieszanka przeciw nerwicowa :
25 g liści melisy
25 g ziela krwawnika
10 g liści pokrzywy
10 g kwiatów nagietka
10 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla
10 g rozdrobnionego korzenia kozika
10 g rozdrobnionego nasienia kopru włoskiego
Do termosu wsypać 1 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę. Pić napar po ½ szklanki , 3 razy dziennie po jedzeniu.
Mieszanka na nerwicę serca :
25 g liści melisy
25 g rozdrobnionego korzenia biedrzeńca
15 g rozdrobnionego owocu głogu
15 g ziela serdecznika
10 g ziela jemioły
10 g ziela srebrnika
Do termosu wsypać 1 ½ łyżki mieszanki ziół, zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na około 2 godziny, przecedzić. Pić napar po 1/5 – ½ szklanki, 2 – 3 razy dziennie po jedzeniu, zależnie od stanu zaawansowania choroby.
Nervosol Herbapolu – jest to płyn zawierający wyciągi z melisy, lawendy, kozika, arcydzięgla, szyszek chmielu. Dla dorosły zalecane dawkowanie to 30 – 40 kropli w ¼ szklanki wody, 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu.
Nervosol można stosować przy stanach zwiększonego napięcia nerwowego, uczuciu niepokoju, i przy trudnościach w zasypianiu. Dzieciom można podawać ale dawki odpowiednio mniejsze w zależności od wieku.
Prześlij komentarz