Nowe artykuły

sobota, 17 czerwca 2017

Mydlnica - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Mydlnica - Mydlnica lekarska,mydlik, psie goździki (Saponaria officinalis L.)

Jest to roślina dziko występująca w całej Europie i Azji.
U nas spotykana w większych skupiskach na wilgotnych polach, nad rzekami, w zaroślach, na miedzach, przydrożach, nieużytkach, w pobliżu zabudowań.
Przez rabunkowy zbiór została prawie wytępiona, jest również uprawiana.

Mydlnica jest byliną od 30 do 70 cm wysoką,trwałą spokrewnioną z goździkiem.

Kwiaty jej są barwy białej lub różowej,zebrane na wierzchołku łodygi. Mają silny zapach, przypominający migdały.

Mydlnica jest łatwa do rozpoznania, przełamany korzeń, zmoczony i potarty, pieni się i mydli, stąd też pochodzi nazwa rośliny.
Mydlnicę uprawia się w każdej glebie, w miejscach słonecznych lub półcieniu.

Zbioru korzeni dokonuje się wczesną wiosną lub jesienią. Wykopane korzenie po oczyszczeniu z ziemi i usunięciu drobnych korzonków należ wypłukać pod bieżącą wodą, pokroić i suszyć.

Surowcem jest korzeń.

Co zawiera mydlnica - skład i działanie:

Korzenie i kłącza mydlnicy zawierają trójterpenowe związki saponinowe, cukry tłuszcze, fitosterole i sole mineralne (dużo manganu i żelaza oraz wapń, miedź, cynk i ślady kobaltu), a ziele także flawonoidy.
Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, ułatwia odkrztuszanie,jest typowym roślinnym lekiem wykrztuśnym.

Mydlnica zastosowanie w lecznictwie domowym :

Mydlnica ma zastosowanie przede wszystkim w ostrych i przewlekłych nieżytach oskrzeli przebiegających z suchym kaszlem i połączonych z trudnością w wykrztuszaniu śluzu z oskrzeli.

Ułatwia przyswajanie składników pokarmowych. Zewnętrznie działa przeciwobrzękowo, gojąco i lekko przeciwbakteryjnie. Hamuje też rozwój grzybów.

Mydlnica postać leku :

Odwar - 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni mydlnicy zalać szklanką wrzątku,gotować 5 minut, odcedzić. Pić 1 -3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Odwar z dodatkiem anyżu - 1 łyżkę korzenia rozdrobnionego i 1 łyżeczkę owoców anyżu zalać szklanką wrzątku gotować 5 minut,odcedzić. Pić 1 -3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Odwar do użytku zewnętrznego - 2 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy zalać szklanka wrzątku gotować 5 minut, odcedzić. Używać do okładów.

Nalewka z korzenia mydlnicy – Tinctura Saponariae – Herbapolu – Nalewka ma działanie wykrztuśne. Zalecane dawkowanie 10 – 20 kropli nalewki w kieliszku wody, kilka razy dziennie. Nalewka jest składnikiem wielu mikstur wykrztuśnych.

Mieszanka na choroby skórne :
25 g rozdrobnionego korzenia mydlnicy
25 g ziela fiołka trójbarwnego
25 g kłącza perzu
50 g rozdrobnionego korzenia łopianu
50 g ziela skrzypu
50 g rozdrobnionego korzenia lukrecji

Zioła zmieszać i 1 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić po ½ - 2/3 szklanki odwaru, 3 razy dziennie miedzy posiłkami, stosować przy dolegliwościach skórnych, w skazie moczanowej i kamicy moczowej.

Pectosol – Herbapolu -  są to krople zawierające wyciągi płynne z mydlnicy, omanu, porostu islandzkiego, hyzopu, macierzanki.
Zalecane dawkowanie dla dorosłych 20 – 30 kropli w kieliszku wody, 2 – 4 razy dziennie między posiłkami, do stosowania w nieżycie gardła, utrudnionym odkrztuszaniu, w męczącym suchym kaszlu i chrypce. Jeżeli stosujemy dłużej należy zmniejszyć dawkowanie , do 15 – 20 kropli, 3 razy dziennie.

Uwaga!
Odwar z mydlnicy przyjmowany w zbyt dużych ilościach może spowodować podrażnienie żołądka i wymioty. Mydlnica podawana razem z pokarmem np. w chałwie może wywołać mdłości i wymioty, a przy dłuższym stosowaniu anemię. 
Niektórzy z tej racji uważają, iż do wewnątrz lepsze jest stosowanie ziela, a jako środki zewnętrzne jedynie korzenia.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.