Nowe artykuły

niedziela, 18 czerwca 2017

Ostropest plamisty - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Ostropest plamisty
Ostropest plamisty – Silybum marianum

Ostropest pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, występuje w Europie Południowej, Egipcie, Izraelu i Turcji oraz w innych rejonach świata.

W Polsce rośnie na nie użytkach i ugorach, jest też uprawiany w ogrodach, a także do celów leczniczych.

Ostropest jest rośliną jednoroczną, z wyglądu podobny do ostów.

Dorasta do 2 metrów wysokości z łodygą prostą grubą, górą rozgałęzioną.

Liście ma lśniące bezogonkowe, odwrotnie jajowate, z nakrapianymi białymi plamkami, o ząbkowanych kolczastych brzegach.

Kwiaty ostropestu wyrastają na szczycie łodygi zebrane są w kwiatostany, tworząc duże rurkowate koszyczki kwiatowe, koloru purpurowego. Kwiaty otoczone są kolczastymi łuskowatymi okrywkami. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Owocem ostropestu jest lśniąca niełupka z puchem kielichowym, biała, szara lub żółto nakrapiana.
Zbiera się pod koniec lata, w czasie dojrzewania gdy nasiona zaczynają wysypywać się z koszyczka.

Jako ciekawostka ostropest po niemiecku to Mariendistel, czyli oset maryjny. Ze względu na wypływające białe mleczko z żyłek liści po rozerwaniu nazwano go kroplami mleka Marii Dziewicy, i używano go dawniej by pobudzić laktację u kobiet.

Co zawiera ostropest plamisty - skład i działanie:

Owoc ostropestu zawiera flawonolignany - (sylibina, sylichrystyna oraz sylidolina), także zawiera sylimaryny, kwercytynę, tyraminę, histaminę, śluz,kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry i tłuszcze z dużą ilością kwasu linolowego, a także minerały; miedź, selen, cynk.

Liście zawierają podobne składniki jak owoce. Natomiast olej z ostropestu zawiera – nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ostropest ma działanie; przeciwzapalne, żółciopędne, regenerujące, przeciwrakowe i odtruwające wątrobę oraz przeciwkrwotoczne – (w krwotokach z nosa, z jelita grubego i z żylaków odbytu).

Ostropest plamisty zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ostropest najczęściej stosowany jest w schorzeniach wątroby; spowodowanych złą dietą i cukrzycą, oraz w rekonwalescencji po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków, nadużywaniu alkoholu, chemioterapii oraz po zatruciach grzybami.

Stosowany jest wspomagająco przy wirusowym zapaleniu wątroby typ C, zapaleniu dróg żółciowych i woreczka żółciowego, endometriozie – która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet, w profilaktyce i leczeniu kamicy żółciowej, oraz przy marskości wątroby, wzdęciach i odbijaniu, a także w obniżeniu cholesterolu.

Chroni miąższ wątroby i nerki przed działaniem trucizn, reguluje czynności trawienne, stosowany jest w niedokwaśności żołądka, i w braku apetytu.
Zewnętrznie stosowany jest w chorobach skórnych; szczególnie w łuszczycy.

Ostropest plamisty postać leku:

Napar z ostropestu - 1 łyżeczkę zmielonych nasion ostropestu, zalać szklanką wrzątku, naparzać pod przykryciem 10 – 15 minut. Pić 3 razy dziennie.

Ostropest mielony - nasiona zemleć (lub kupić gotowe mielone). Stosować 2 – 3 razy dziennie po
1 łyżeczce suche nasiona, przed, w czasie posiłku lub po.

Nalewka z ostropestu - 100 g ostropestu zemleć (można w młynku do kawy, lub kupić gotowe mielone nasiona). Wsypać do butelki, zalać 0.5 l spirytusu 70% , odstawić na 14 dni w ciepłe miejsce i zaciemnione.
Po tym czasie przefiltrować, i trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Pić po 15 kropli na łyżkę przegotowanej wody 3 razy dziennie.

Mieszanka na trawienie:
20 g nasion ostropestu
10 g korzeni mniszka
5 g kminku lub nasion kopru włoskiego
5 g liści mięty pieprzowej
5 g kory kruszyny

Składniki mieszanki rozdrobnić można użyć młynka do kawy. Stosować po 1/3 – ½ łyżeczki sproszkowanej mieszanki ziół w ¼ szklanki wody, 2 – 3 razy dziennie po jedzeniu. Mieszankę ziół można stosować przy niestrawności, oraz przy małej ilości soku żołądkowego, żółci i przy zaparciach.

Odwar - 1 łyżeczkę rozdrobnionych nasion ostropestu zalać 1 szklanką wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 7 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po 1 łyżce co jedną godzinę jako środek przeciwkrwotoczny.
Natomiast jako środek ochraniający wątrobę i naczynia, pić po ½ szklanki po jedzeniu, 2 razy dziennie. Do odwaru można dodać 10 – 20 kropli nalewki miętowej lub nalewki z dziurawca.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.