Nowe artykuły

niedziela, 18 czerwca 2017

Papryka ostra - opis, dzialanie, zastosowanie w leczeniu i ziololecznictwie

Papryka ostra
Papryka ostra – Pieprz turecki, pieprzowiec.(Capsicum annuum L.)

Pochodzi z tropikalnej strefy Ameryki Środkowej i Południowej,a obecnie jest uprawiana prawie na całym świecie w strefie ciepłej i umiarkowanej, w Europie -głównie w krajach Półwyspu Bałkańskiego. W Bułgarii i na Węgrzech stała się narodowym warzywem i przyprawą.

W Polsce uprawiana jest odmiana wielkoowocowa, szczególnie w centralnych i południowych rejonach kraju.

Papryka jest roślina jednoroczną,od 30 do 80 cm wysoką, o łodydze wzniesionej, rozgałęzionej, u nasady lekko drewniejącej.

Liście ogonkowate są gładkie, eliptyczne, na szczycie zaostrzone.

Kwiaty ma małe zwisając osadzone pojedynczo lub po kilka ,białe lub żółtawe. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Owocem jest rozdęta, mięsista jagoda, o twardej,gładkiej powierzchni,podzielona na komory. Na jej przegrodach osadzone są nasiona. Zależnie od odmiany owoce w pełni dojrzałości mogą posiadać różne zabarwienie, od kremowego przez zielone, żółte, czerwone do ciemnowiśniowego.

Znacznie zróżnicowane są również kształt i wielkość,a także smak (ostrość) owoców. Obecnie w Polsce uprawiana jest głównie krajowa odmiana „Bronowicka Ostra”.

Surowcem leczniczym i przyprawowym jest owoc otrzymany z tym, że odmiany ostrej, zawierające dużo kapsaicyny traktowane jako lek i przyprawa, a łagodniejsze jako warzywo.

Co zawiera papryka ostra - skład i działanie:

Owoce papryki zawierają kapsaicynę, olejek eteryczny, karoteinoidy i flawony, witaminy A, B1, C, E, K, i PP, sole mineralne (potas, fosfor, sód, siarka, wapń, magnez i żelazo), oraz saponiny, cukry i tłuszcze.

Nasiona zawierają substancję bakteriobójczą – kapsycydynę.

Papryka ostra zastosowanie w lecznictwie domowym:

Papryka wywołuje przekrwienie tkanek działa podrażniająco i rozgrzewająco.

Stosuje się ją zewnętrznie w postaci maści, plastrów i nalewek przy bólach mięśniowych i reumatycznych, przy nerwobólach oraz zapaleniu korzonków nerwowych. 

Przyjmowana do wewnątrz wydzielanie śliny i soku żołądkowego, wzmaga ruch jelit i pracę żołądka. Zbyt duże dawki mogą jednak wpłynąć drażniąco,a nawet powodować uszkodzenie nerek,dróg moczowych,żołądka i wątroby

Papryka ostra postać leku:

Papryka wchodzi w skład takich leków jak; maść Histodermin, Linimentum capsici, Capsiderm, Capsigel, Capsiplex, Capsiplast i Tinctura Capsici.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.