Nowe artykuły

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Perz - Perz właściwy - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

perz
Perz – Perz właściwy, biały perz, psia pasza (Agropyron repens L.)

Perz masowo występuje w całej Europie,Azji północnej, Afryki i Ameryce Północnej.

U nas jest trudnym do wytępienia chwastem pól uprawnych i ogrodów, można go spotkać też na skrajach lasów, w zaroślach i na miedzach.

Jest to bylina, o wysokości oscylującej pomiędzy 20 -100 cm, wytwarzająca bogatą sieć podziemnych rozłogów, do 15 m długich, z drobnymi korzonkami w miejscach węzłów.

Liście ma sino zielone lub sine,płaskie, z wierzchu szorstkie.

Kwiaty zebrane są po 4 -5 w kłosach długości 10 cm. Kwitnie od czerwca do września.

Kłącze wykopuje się wczesną wiosną lub późną jesienią, najczęściej podczas uprawy pól, lub wykopuje, oczyszcza z łuskowatych pochewek liściowych i drobnych korzeni,myje i suszy.
Surowcem leczniczym są kłącze perzu.

Co zawiera perz - skład i działanie :

Rozłogi perzu zawierają śluzy, łatwo przyswajalne węglowodany, inulinę i inozyt, olejek eteryczny, proteiny, karoteny, witaminy C i B, kwasy organiczne (glikolowy i glicerynowy), sole mineralne (potas, żelazo, krzem) oraz saponiny, gumy i gorycze.

Przetwory z kłączy działają moczopędnie, regulują przemianę materii, należą do ziół”czyszczących krew”.

Perz zastosowanie w lecznictwie domowym :

Kłącze perzu polecane są w stanach zapalnych układu moczowego, przebiegających z obrzękami, w kamicy nerkowej i pęcherzowej, przy złej przemianie materii, przy skłonnościach do kamicy żółciowej, przy chronicznych zaparciach i zatruciach.
Zewnętrznie używa się go do lewatyw przy obstrukcji i do nasiadówek przy hemoroidach.


Perz postać leku :

Napar z perzu:
1 łyżkę kłączy perzu zalać szklanką wrzątku,zostawić po przykryciem na 10 minut, odcedzić. Pić 2 -4 razy dziennie po szklance naparu.

Piwo z perzu:
Wysuszone kłącze perzu kroimy na drobne kawałki i gotujemy z drożdżami i chmielem w taki sposób jak piwo domowe. Pić 2 -4 razy dziennie po szklance płynu.

Odwar z perzu:
1 łyżkę kłączy perzu zalać szklanką wrzątku i gotujemy pod przykryciem 15 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki odwaru.
Przy dolegliwościach chronicznych kurację taką należy przeprowadzać przez 3 -4 tygodnie,biorąc jednocześnie co kilka dni kąpiel z dodatkiem odwaru z 50 g kłączy na 5 litrów wody.

Ponieważ perz nie zawiera związków trujących ani też szkodliwych dla organizmu, odwar z kłaczy można pić w ilości do 1 litra dziennie.

Ziołowa mieszanka odtruwająca:
50 g kłączy perzu
50 g ziela rdestu ptasiego
50 g ziela szanty
25 g ziela fiołka trójbarwnego
25 g rozdrobnionego korzenia łopianu
25 g rozdrobnionego korzenia wilżyny
25 g kwiatów kasztanowca

2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 i 1/2 szklanki ciepłej wody, odstawić na 30 minut do napęcznienia, zagotować na wolnym ogniu ale nie gotować, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić 3 razy dziennie między posiłkami, po 2/3 szklanki.
Napój ma działanie odtruwające moczopędne, przeciw zapalne i przeciw krwotoczne. Może być stosowany w marskości wątroby, niewydolności nerek, dolegliwościach skórnych, w otyłości, gośćcu i dnie.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.