Nowe artykuły

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Pięciornik kurze ziele - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Pięciornik kurze ziele
Pięciornik kurze ziele -Kurzy ślad, kurze ziele,(Potentilla tormentilla Neck)

Roślina wieloletnia, osiągająca wysokość do 30 cm.
W Polsce występuje pospolicie w lasach, zaroślach, na łąkach i torfowiskach.

Nazwa kurzyślad pochodzi od charakterystycznego wyglądu liści, których kształt przypomina kurzą „stopkę”, charakteryzuje się trójdzielnymi listkami, opatrzonymi dwoma dużymi przylistkami (kształt kurzego śladu).

Kwiaty pięciornika mają po 4 żółte płatki,każdy z czerwoną plamką.

Łodyga rozgałęziona,ulistniona.

Kłącze ciemnobrązowe,wewnątrz czerwone. Jest również uprawiany w ogrodach,w miejscach słonecznych. Lubi ziemię mocno wilgotną. Kłącze zbieramy w jesieni,po odrzuceniu części łodyg – myjemy surowiec twardą szczotką i kroimy na kawałki, suszymy.
Surowcem jest kłącze.

Co zawiera pięciornik kurze ziele - skład i działanie:

Występują w nim garbniki hydrolizujące i katechinowe, glikozyd trójterpenowy – tormentozyd, kwasy polifenolowe (elagowy), żywice, woski.

Mają działanie przeciwbiegunkowe, ściągająco i zapierające, także bakteriostatycznie, tamuje drobne krwawienia. 

Pięciornik kurze ziele zastosowanie w lecznictwie domowym:

Kłącze pięciornika polecane jest w przewlekłych i ostrych biegunkach, szczególnie gdy towarzyszą im nieznaczne krwawienia i zakażenia bakteryjne, oraz w zatruciach pokarmowych (przed stosowaniem należy zasięgnąć porady lekarza).

Zewnętrznie stosowany do płukania, okładów, przymoczek, pędzlowań jamy ustnej, w żylakach odbytu hemoroidach, zapaleniu dziąseł, jamy ustnej gardła, trudno gojących się ran (wspomaga ich ziarnowanie), opryszczce, świądzie, nadmiernej potliwości i do irygacji.


Pięciornik kurze ziele postać leku:

Odwar z pięciornika:
1 łyżkę kłącza kurzyśladu zalać szklanką wody,ogrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia,odcedzić. Pić 3 -5 razy dziennie po ½ szklanki odwaru.

Napar z dodatkiem rumianku:
1 łyżkę rozdrobnionego kłącza kurzyśladu i 1 łyżkę kwiatów rumianku, zalać szklanką wrzątku,zaparzać 30 minut pod przykryciem, odcedzić. Pić 3 -5 razy dziennie po ½ szklanki naparu.

Odwar do użytku zewnętrznego:
3 łyżki kłącza kurzyśladu zalać szklanką letniej wody i gotować 15 minut, odcedzić. Przykładać na chore miejsca.

Nalewka alkoholowa:
1 część rozdrobnionych kłączy pięciornika-kurzyślad zalać 5 częściami 70% alkoholu, szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni, w temperaturze pokojowej, w miejscu zaciemnionym, od czasu do czasu mieszając.
Następnie nalewkę należy przecedzić przez gęstą gazę. Do wewnątrz podaje się ją rzadko- 10 kropli na ½ szklanki wody 3 razy dziennie.
Częściej nierozcieńczoną nalewką pędzluje się migdałki lub owrzodzone dziąsła,rozcieńczoną zaś używa się do płukania gardła.

Sproszkowane kłącze można podawać w przewlekłych biegunkach po pół grama 3 razy dziennie.
Pięciornik kurzyślad wchodzi w skład gotowej maści Tormentiol, która ma właściwości przeciwzapalne,ściągające i wysuszające.
Ponadto surowiec wchodzi w skład przeciwbiegunkowej mieszanki Tannosan.

Wino z kłącza pięciornika kurze ziele:
30 g sproszkowanych kłączy pięciornika kurze ziele
10 g krwawnika lub tasznika

Zioła zalać winem gronowym półsłodkim czerwonym 700 ml. Odstawić na 14 dni, często wstrząsając.
Po tym czasie dokładnie przefiltrować. Win pić 2 – 3 razy dziennie po małym kieliszku, jedną godzinę przed jedzeniem, przy małych krwawieniach wewnętrznych, połączonych z biegunką.

Ziołowa mieszanka na krwawienia z jelita grubego:
50 g rozdrobnionych kłączy pięciornika kurze ziele
50 g liści orzecha włoskiego
25 g rozdrobnionej kory kasztanowca
25 g ziela pięciornika gęsiego
25 g ziela krwawnika
25 g kwiatów nagietka
25 g rumianku

Do termosu wsypać 3 łyżki mieszanki ziół, zalać 2 ½ szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę. Pić po 2/3 szklanki naparu, 3 razy dziennie między posiłkami.
Wskazane jest aby w tym czasie przyjmować po 1 tabletce witaminy B1 i po 1 tabletce witaminy C. Mieszanka ziołowa ma działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne, zwłaszcza we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Ziołowa mieszanka przeciwbiegunkowa:
10 g rozdrobnionego kłącza pięciornika kurzego
10 g mięty pieprzowej
10 g liści orzecha włoskiego
10 g kwiatów wiązówki
10 g kwiatów arniki

1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką zimnej wody i odstawić na jedną godzinę. Następnie gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 7 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Pić porcjami po 2 – 3 szklanki odwaru w ciągu dnia przy biegunce.

Tannosan – Herbapolu – jest to mieszanka ziołowa zawierająca, kłącze pięciornika kurzego, owoce borówki czernicy, miętę pieprzową, liść szałwii, rumianek. 1 łyżkę mieszanki ziół zalać szklanką wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 2 minuty, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Pić po ¼ - ½ szklanki na jedną godzinę przed jedzeniem, 2 – 5 razy dziennie, jako lek przeciwbiegunkowy, oraz w nieżycie żołądka.
Dzieciom można podawać od 4 roku, po 1 – 3 łyżki zależnie od wieku, na jedną godzinę przed jedzeniem, 2 – 5 razy dziennie.

Ziołowa mieszanka na wlew doodbytniczy:
25 g rozdrobnionych kłączy pięciornika kurze ziele
25 g ziela rdestu ptasiego
50 g rumianku
50 g kwiatów nagietka

1 ½ łyżki mieszanki ziół, zalać 2 ½ szklanki wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić. Lekko ciepły odwar wprowadzać do odbytnicy w pozycji leżącej, i utrzymywać go około 30 minut. Wlewy stosować w owrzodzeniu jelita grubego lub odbytnicy. Po wlewie wprowadzać czopek Hemorol. Częstotliwość wlewów zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, nasilenia bólu i krwawień, zwykle 2 – 3 razy tygodniowo.

Balsam na odleżyny – jedną tubę maści Tormentiol zmieszać ze 100 g oleju nagietkowego lub oleju z dziurawca, dodać szczyptę tlenku cynku, oraz zawartość z 5 kapsułek witaminy A, E, dokładnie wymieszać.
Balsam stosować do smarowania odleżyn, lekkich oparzeń termicznych lub słonecznych, również w przypadku wyprysków, zaczerwienienia skóry oraz otarć naskórka.

Tormentiol – jest to maść zwierająca m, in wyciąg z pięciornika kurze ziele, jest stosowana w zapalnych i ropnych stanach skóry, trudno gojących się ranach, odleżynach i uszkodzeniach naskórka. Przyspiesza ziarnowanie i gojenie się ran.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.