Nowe artykuły

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Porzeczka czarna - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Porzeczka czarna
Porzeczka czarna – Smrodina (Ribes nigrum L.)

Krzew, osiągający wysokość do 2 m, rozpowszechniony w Europie, spotykany w Azji Środkowej. Uprawiany w wielu krajach.

W Polsce występuje w stanie naturalnym w całym kraju, ponadto jest krzewem uprawianym. Można ją spotkać w wilgotnych lasach liściastych i nad brzegami rzek.

Należy jednak pamiętać, że jest to roślina pod ochroną, a więc zbiór surowca z krzewów dziko rosnących jest zabroniony.

Wykształca liście okrągławe, wcinane, po roztarciu wydzielające charakterystyczny zapach.

Kwitnie od kwietnia do czerwca,kwiaty są zebrane w grona wielokwiatowe.

Owocem czarnej porzeczki są jagody tworząc grona,dojrzałe jagody są koloru ciemno-fioletowego o smaku słodkawym.

Do zbioru nadają się wyłącznie liście młode, z każdego krzaku możemy zebrać nie więcej niż 1/3 liści i suszymy. Owoce zbiera się dojrzałe i suszy w wysokiej temperaturze. Surowcem są liście i owoce.

Co zawiera porzeczka - skład i działanie:

Liście zawierają głównie garbniki, flawonoidy, nieznaczne ilości olejku eterycznego, kwasy organiczne oraz witaminę C.
Owoce są źródłem prowitaminy A,witamin B1, B2, E, K, PP, P. Znaczna zawartość witaminy C stawia czarną porzeczkę wśród najbogatszych w ten związek europejskich roślin sadowniczych.
Poza tym owoce zawierają: flawonoidy, antocyjany, pektyny cukry (fruktoza i galaktoza), kwasy organiczne, składniki mineralne (potas i żelazo).

Surowce działają moczopędnie, ściągająco.

Porzeczka zastosowanie w lecznictwie domowym:

Liście czarnej porzeczki maja działanie moczopędne powodują zmniejszenie obrzęków oraz polepszają krążenie, mogą przynieść ulgę w chorobach przeziębieniowych, przebiegających z gorączką.
Jako lek wspomagający w bólach reumatycznych. Zewnętrznie w postaci okładów na trudno gojące się rany, do płukań w zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła.


Porzeczka postać leku:

Napar z liści porzeczki:
1 łyżkę liści porzeczki zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu ma działanie przeciwgorączkowe.

Odwar z dodatkiem kory z wierzby:
1 łyżkę liści porzeczki czarnej i 1 łyżeczkę kory wierzby, zalać szklanką zimnej wody,gotować 10 minut,następnie odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance odwaru.

Odwar do użytku zewnętrznego:
5 -8 dag suszonych liści porzeczki zalać 1 litrem wody. Trzymać na małym ogniu nie gotować przez 30 minut, przecedzić. Ciepłym odwarem nasycać gazę,kompres przykładać na owrzodzenia żylakowe.

Odwar z liści:
1 łyżkę liści zalać szklanką wody,zagotować trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po 1/3 szklanki odwaru jako łagodny środek przeciwbiegunkowy, lub stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.

Napój witaminowy:
1 łyżkę liści porzeczki i 1 łyżkę borówki brusznicy oraz 1 łyżkę dzikiej róży, zalać szklanką wrzątku, zaparzać 10 minut,odcedzić. Pić kilka razy dziennie.

Napój witaminowy z owoców: 1 łyżkę suszonych owoców porzeczki zalać szklanką wrzątku, przykryć na kilka minut. Pić kilka razy dziennie.

Napar przeciw nieżytowy - zmieszać w równych częściach: 
liść czarnej porzeczki
liść mięty pieprzowej

1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić po 2 – 3 łyżki naparu między posiłkami, 2 – 4 razy dziennie, w nieżycie żołądka lub jelita.

Napar przeciw zapalny – zmieszać w równych częściach liść porzeczki, liść szałwii. 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić.
Pić po 2 – 3 łyżki naparu między posiłkami 2 – 4 razy dziennie w nieżycie żołądka i jelita. Ten sam napar można stosować do płukania jamy ustnej i gardła, można dodać do naparu przeznaczonego do płukania 10 – 15 kropli Azulanu.

Ziołowa mieszanka moczopędna:
50 g liści porzeczki czarnej
50 g kwiatów chabru bławatka
25 g kwiatów mniszka
25 g kwiatów robinii akacjowej
25 g ziela pięciornika gęsiego

3 łyżki mieszanki ziół, zalać 3 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić do termosu.
Pić po 1 szklance 3 razy dziennie miedzy posiłkami w kamicy moczanowej i w dolegliwościach skórnych. Odwar z mieszanki ziołowej stosowany jest pomocniczo w gośćcu i dnie – artretyzmie.

Ziołowa mieszanka na owrzodzenie jelit:
50 g liści porzeczki czarnej
50 g liści podbiału
50 g liści babki lancetowatej
50 g liści pokrzywy
25 g liści mięty pieprzowej
25 g ziela dziurawca
25 g ziela rdestu ptasiego

Do termosu wsypać 3 łyżki mieszanki ziół, zalać 2 ½ szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę.
Pić po 2/3 szklanki naparu między posiłkami, 3 razy dziennie jako środek przeciwbiegunkowy, przeciw zapalny, szczególnie we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Ziołowa mieszanka na kompres odbytu - zmieszać równe ilości liści czarnej porzeczki, liści babki lancetowatej, kwiatów nagietka. 3 mieszanki ziół zalać niewielką ilością wody, tak aby były zwilżone, ogrzewać w naczyniu.
Ogrzaną mieszankę ziołową zawinąć w gazę lub płótno. Ostudzić do temperatury 35 stopni, przyłożyć do odbytu w pozycji leżącej na brzuchu.
Trzymać możliwie długo, następnie odbyt osuszyć i posmarować maścią lub olejem nagietkowym, można maścią Termentiol.
Kompresy powtarzać na przemian z nasiadówkami co drugi dzień wieczorem przez 2 – 3 tygodnie w żylakach odbytu i w szczelinie odbytu.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.