Nowe artykuły

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Poziomka – Poziomka pospolita - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Poziomka
Poziomka – Poziomka pospolita, poziomka zwyczajna, czerwona jagoda(Fragaria vesca L.)

Jest to roślina występująca dziko w strefie klimatu umiarkowanego.
W Polsce jest bardzo rozpowszechniona w lasach iglastych, na porębach leśnych, suchych zboczach i przydrożach. Jest też uprawiana.

Poziomka jest byliną od 5 do 25 cm wysoką.

Większość odmian dziko rosnących, wytwarza podobnie jak truskawka, liczne rozłogi nadziemne, zakorzeniające się w miejscach węzłów.
Liście odziomkowe są długoogonkowe, trójdzielne, brzegiem piłkowane, na wierzchu ciemno zielone, spodem szarawe, jedwabiście owłosione.

Szypułki kwiatowe są również pokryte jedwabistymi włoskami. Na ich szczycie znajdują się białe pięciopłatkowe kwiaty, zebrane po kilka w baldachogronach. Kwitnie od maja do czerwca.

Owoce dojrzewają w czerwcu i lipcu, są owalne lub okrągłe, najczęściej czerwone, czasami białe lub żółte i odznaczają się przyjemnym smakiem i silnym typowym aromatem.

Surowcem leczniczym są głównie liście i owoce rzadziej całe ziele, które zbiera się wyłącznie z roślin dziko rosnących, ponieważ poziomka uprawiana ma mniejsze właściwości lecznicze.
Liście można zbierać przez cały okres wegetacji,lecz tylko młode, zdrowe, nieuszkodzone bez plam i zaschnięć.
Ścina się same blaszki liściowe, bez ogonków i suszy. Owoce zbiera się dojrzałe w dni pogodne i też suszy. Surowcem są liście i owoce.

Co zawiera poziomka - skład i działanie :

Liście poziomki zawierają garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy), sole mineralne (potas), flawonoidy i niewielkie ilości olejku eterycznego.
Owoce zawierają karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne (salicylowy), sole mineralne (fosfor, żelazo, wapń i kobalt), oraz witaminy: C, B1, B2, B6, K i PP.

Liść poziomki posiada działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe, przeciwmiażdżycowe, regulujące ciśnienie, a w zewnętrznym stosowaniu ściągająco.

Poziomka zastosowanie w lecznictwie domowym:

Zaleca się stosowanie liści i owoców poziomki jako środek profilaktyczny w miażdżycy, zapobiegający wylewom, a także jako łagodny lek przeciwbiegunkowy i moczopędny.
Korzystnie działa także w schorzeniach skórnych na tle złej przemiany materii, przy podrażnieniu błon śluzowych przewodu pokarmowego i jamy ustnej.


Poziomka postać leku:

Napar z liści poziomki:
1 łyżkę liści poziomki zalać szklanką wrzątku, po 10 minutach odcedzić. Pić 2 – 3 razy dziennie po szklance naparu.

Napar z owoców poziomki:
2 łyżki suszonych owoców poziomki zalać szklanką wrzątku przykryć po 15 minutach odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.

Napar polecany przy kamicy nerkowej:
100 g liści poziomki
50 g liści brusznicy
50 g liści czarnej porzeczki 

Zioła zmieszać i 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć po przykryciem przez 10 minut. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu przy kamicy nerkowej.

Odwar :
1 łyżkę pokruszonych liści z owocami zalać szklanką wody,gotować 3 minuty, przykryć i parzyć przez 10 minut, odcedzić.
Pić 3 razy dziennie po ½ szklanki odwaru. Przy biegunce przygotowuje się odwar z podwójnej ilości surowca na 1 szklankę wody.

Ziołowa mieszanka na schorzenia dróg moczowych :
20 g liści poziomki
40 g ziela nawłoci
40 g rozdrobnionego kłącza pięciornika kurzego ziela
60 g rozdrobnionych owoców róży 
60 g ziela skrzypu
100 g ziela dziurawca

1 ½ łyżki mieszanki ziół, zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 7 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić odwar porcjami w ciągu dnia, przy nieżycie nerek i pęcherza moczowego, i w kamicy moczowej.

Uwaga !
Poziomki mogą wywoływać uczulenie.

1 komentarz :

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.