Nowe artykuły

czwartek, 17 sierpnia 2017

Rozmaryn lekarski - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Rozmaryn lekarski
Rozmaryn lekarski - (Rosmarinus officinalis L.)

Jest to roślina pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego. W krajach o klimacie ciepłym jest uprawiana w ogrodach, u nas wyłącznie w doniczkach, ponieważ w gruncie zazwyczaj wymarza.

Rozmaryn jest zimozieloną krzewinką,w cieplejszych krajach dorastającą do 2 m wysokości, u nas w donicach do 40 cm.

Korzeń ma mocny, rozgałęziony, zdrewniały. Wzniesione pędy w dolnych partiach także drewnieją.

Gęste osadzone liście, podobne do igieł świerka lub jodły, są od 1 do 3,5 cm długie równowąskie, skórzaste, całobrzegie, góra ciemnozielone, a spodem szaro omszone, o brzegach podwiniętych ku dołowi.

Kwiaty osadzone w katach liści, na szczytach pędów, są jasnofioletowe lub niebieskie. Kwitnie od marca do maja, a niekiedy powtarza kwitnienie też w jesieni.

Owocem jest jajowata, brunatna, opatrzona białym znaczkiem niełupka.

Cała roślina odznacza się silnym,typowym, kamforowym zapachem i gorzkawym, ściągającym smakiem.
Surowcem jest ziele lub liść, a czasami nawet korzenie i kwiaty. Sprowadza się go głównie z krajów o klimacie cieplejszym. Dla własnych potrzeb uprawia się rozmaryn w doniczce, przy czym na okres lata można go wysadzać do gruntu, zabierając do domu przed zimą, nie znosi bowiem temperatur niższych od -3C.

Liście rozmarynu powinny być zbierane na początku kwitnienia, bo wówczas zawierają najwięcej olejku. Ścina się całe pędy co najmniej na wysokości 10 cm od ziemi, aby nie były jeszcze zdrewniałe,suszy się. Wysuszone liście osmykuje się z łodyg lub ociera na sicie.

W medycynie duże znaczenie ma także olejek otrzymywany z tego ziela.

Co zawiera rozmaryn lekarski - skład i działanie:

Liście rozmarynu zawierają zawierają, olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne (rozmarynowy i kawowy), trójterpeny, gorycze, fitosterole i sole mineralne.

Rozmaryn ma działanie rozkurczowe, przeciwbólowe, dezynfekujące, moczopędne, żółciopędne, wzmacniające i pobudzające apetyt.

Rozmaryn zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ziele rozmarynu stosuje się przy chorobach jelit, żołądka i dróg żółciowych, dla pobudzenia apetytu,przy niedokrwistości i w niedomaganiach trawienia. Zewnętrznie stosuje się przy bólach reumatycznych do wcierań lub okładów.


Rozmaryn postać leku:

Napar:
1 łyżkę liści rozmarynu zalać szklanką wrzątku, pozostawić do naciągnięcia 15 minut, odcedzić. Pije się po ¼ szklanki naparu przed jedzeniem.

Nalewka:
80 g liści rozmarynu zalać 1 litrem spirytusu 90%,odstawić na miesiąc,dokładnie odcedzić. Stosować do wcierań i okładów w bólach reumatycznych.

Napar:
2 łyżki liści rozmarynu zalać szklanką wrzątku,pozostawić 15 minut,odcedzić. Taki napar jest do stosowania zewnętrznego. Silniejsze działanie od naparu ma olejek rozmarynowy.

Wino rozmarynowe: 50 g pędów kwitnącego rozmarynu zalać 1 litrem wytrawnego wina gronowego i pozostawić na 3 dni. Po ty czasie dokładnie odsączyć. Pić 2 -3 kieliszków dziennie. Wino takie nadaje się też do użytku zewnętrznego w formie okładów przy opuchliźnie.

Uwaga !
Rozmarynu nie należy podawać kobietom ciężarnym.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.