Nowe artykuły

niedziela, 20 sierpnia 2017

Skrzyp polny - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Skrzyp polny
Skrzyp polny – Skrzyp kartoflowy, jodełka, koński ogon, krzemionka (Equisetum arvense L.)

Występuje w stanie naturalnym w całej Europie, na północy Azji, Afryki i w Ameryce Północnej.
W Polsce występuje obficie na zakwaszonych, piaszczystych lub gliniastych glebach. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych chwastów polnych, ogrodowych i łąkowych.

Spotykany również nad brzegami wód i w wilgotnych zaroślach. Ze znanych na świecie 50 gatunków skrzypu, występuje u nas tylko 9 gatunków tej rośliny, ale za leczniczy uważany jest wyłącznie skrzyp polny.

Skrzyp to – poza paprociami i widłakami – jedna z najstarszych roślin na świecie. Jest to bylina o głęboko sięgających, licznych rozłogach i pędach nadziemnych dwojakiego rodzaju. Wczesną wiosną, w marcu lub kwietniu, pojawiają się pędy zarodnikonośne do 25 cm wysokie, soczyste, czerwonawe lub brunatnawe, pędy te są nie rozgałęzione i bezlistne, a w maju zaraz po wydaniu zarodników usychają.

Pędy płonne, sięgające 30 cm rozwijają się nieco później. Roślina ma wówczas kształt choinki, łodygę sztywną, kruchą, wewnątrz pustą, żeberkowaną i szorstką, z powodu dużej zawartości krzemu. Jest ona podzielona na węzły, z których rozgałęzia się półkowo. Cała roślina jest szorstka a przy zgniataniu skrzypi.

Surowcem leczniczym jest ziele skrzypu pozyskiwane, wobec masowego występowania, wyłącznie ze stanu naturalnego.
Zbiera się je w okresie od czerwca do sierpnia, ścinając górne części pędów na wysokości 7 -8 cm i suszy.
Surowcem są płonne pędy skrzypu polnego.

Co zawiera skrzyp polny - skład i działanie:

Ziele skrzypu zawiera flawonoidy, saponiny, sole mineralne ( kobalt, mangan, żelazo i dużo rozpuszczalnych związków krzemu oraz potasu), kwasy organiczne ( głownie krzemowy, szczawiowy, jabłkowy i askorbinowy), fitosterole, witaminę C, antywitaminę B1, karotenoidy garbniki i żywice.

Ma działanie słabo moczopędne, przede wszystkim demineralizujące, dostarczające organizmowi niezbędnych jonów oraz mikroelementów. Szczególne znaczenie ma występująca w surowcu krzemionka, która odgrywa pewną rolę w przemianie materii, wpływa także na stan błon śluzowych, kości tkanki łącznej, ścian naczyń krwionośnych.
W moczu utrudnia krystalizację niektórych składników mineralnych, a tym samym przeciwdziała tworzeniu się kamieni moczowych. Dlatego skrzyp podaje się najczęściej w przypadkach kamicy moczanowej.

Skrzyp zastosowanie w lecznictwie domowym:

Skrzyp jest bardzo często stosowany w schorzeniach dróg moczowych – kamica, zakażenia bakteryjne, mocznica, gośćcu i niektórych chorobach skórnych, spowodowanych złą przemianą materii.
Przyspiesza także tworzenie się tkanki w stanach pooperacyjnych. Zaleca się go osobom starszym przy niedoborze krzemu i słabym pobieraniu wapnia.
Używany bywa przy nadmiernych krwawieniach miesięcznych oraz krwotokach macicznych, żylakach, płucnych i z nosa.
Przy gruźlicy zwiększa apetyt, a przez to i wagę ciała, obniża gorączkę i zmniejsza nocne poty. Zewnętrznie bywa stosowany w formie płukanek i przemywań w schorzeniach gardła, jamy ustnej, a nawet oczu oraz w postaci okładów – przy liszajach i wrzodach.


Skrzyp postać leku:

Odwar -2 łyżki ziela skrzypu zalać 2 szklankami wody, gotować 15 minut i odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance odwaru.

Odwar z dodatkiem liści poziomki - 2 łyżki ziela skrzypu i 1 łyżkę liści poziomki, zalac2 szklankami wody gotować 15 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance odwaru.
Nalewka. 15 -20g ziela skrzypu zalać na dłuższy czas 1 l białego wina. Pić rano na czczo po 3 łyżki stołowe, przy silnych lub krwawych biegunkach.

Dla lepszej przemiany materii można , w ramach kuracji wiosennej, stosować codziennie3 łyżki soku ze świeżego ziela.

Przy reumatyzmie, neuralogii, nadmiernym poceniu się stóp używa się do kąpieli odwaru ze 100g ziela na kilka litrów wody. Kąpiel taka nie powinna trwać dłużej niż 15 -20 minut.

Ziele skrzypu wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, Betagranu, Reumogranu, Reumosanu, Urogranu, Cardiosanu, Urosanu, Pulmosanu, Betasolu, Cholesolu i Fitolizyny.

Ziołowa mieszanka ogólnie odtruwająca:
50 g ziela skrzypu
50 g mięty pieprzowej
50 g rozdrobnionych korzeni łopianu
25 g ziela rdestu ptasiego
25 g liści orzecha włoskiego
25 g kwiatów bzu czarnego
25 g kwiatów chabru

2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 ½ szklanki ciepłej wody, odstawić na 30 minut, zagotować do wrzenia na wolnym ogniu i odstawić na 15 minut, przecedzić.
Pić napar po 2/3 szklanki, 3 razy dziennie między posiłkami. Napar ma działanie odtruwające, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne w marskości wątroby, niewydolności nerek, i w dolegliwościach skórnych, otyłości, gośćcu i dnie.

Ziołowa mieszanka na wypadanie włosów – zmieszać w równych częściach :
ziele skrzypu
rozdrobniony korzeń łopianu
ziele nawłoci
ziele fiołka trójbarwnego
ziele uczepu trójdzielnego lub liści brzozy

2 łyżki mieszanki ziół, zalać 2 ½ szklanki ciepłej wody, odstawić na jedną godzinę, na wolnym ogniu zagotować do wrzenia i ponownie odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić napar po 2/3 szklanki, 3 razy dziennie między posiłkami. Wskazane jest aby w tym czasie przyjmować 3 razy dziennie po jednej kapsułce witaminy A, E.

Ziołowa mieszanka na łysienie :
50 g ziela skrzypu
50 g rozdrobnionego korzenia pokrzywy
25 g rozdrobnionego korzenia łopianu
25 g kwiatów nagietka

4 łyżki mieszanki ziół zalać 1 litrem wody, gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 10 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Odwarem zmywać owłosioną skórę głowy, przy tym lekko masując, nie wycierać, tylko zawinąć ręcznikiem na 30 minut.
Przed nacieraniem należy umyć włosy mydłem siarkowym lub dziegciowym. Początkowo wcieranie odwarem stosować co 2 – 3 dni, w miarę poprawy raz na tydzień.

Pulmosan – Herbapolu – jest to mieszanka ziołowa zawierająca – ziele skrzypu, ziele rdestu ptasiego, rozdrobniony korzeń mniszka, kwiaty krwawnika, kwiat słonecznika. Na noc zalać 2 łyżki mieszanki ziół, 2 ½ szklanki gorącej wody.
Rano gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 7 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić. Odwar pić po 1 szklance , rano przed śniadaniem i wieczorem po kolacji. Odwar stosować pomocniczo w leczeniu płuc np., w gruźlicy, w zatruciu lotnymi związkami żrącymi i w pylicy.

Uwaga!
Przy dłuższym stosowaniu wewnętrznym skrzypu należy co tydzień robić 3-dniowe przerwy, a porcje dzienne tego leku zmniejszać, ponieważ mógłby nastąpić w organizmie niedobór witaminy B1.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.