Nowe artykuły

sobota, 19 sierpnia 2017

Sosna - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Sosna – Sosna zwyczajna, sosna pospolita, choina (Pinus silvestris L.)

Występuje masowo w Europie i Azji z wyłączeniem obszarów południowych. Rośnie w borach i lasach, w drzewostanach zwartych, jak również w zespołach mieszanych, czasem pojedynczo, najczęściej piaszczystych, ubogich glebach, o rozmaitej wilgotności podłoża.
Jest jednym z najpospolitszych drzew w naszym kraju.

Należy do drzew iglastych jednopiennych, zaliczana do gatunków długowiecznych, może żyć ponad 100 lat, dorasta do 45 m wysokości.

Pień ma prosty, równy, koronę szeroko -stożkowatą, czasem parasolowatą. W części górnej pień posiada korę czerwoną, łuszczącą się, a w dolnej grubą, spękaną, szarawą. Corocznie na starych bocznych pędach tworzą się pojedyncze pąki, a na młodych – koronki, z których wyrastają nowe pędy z igłami. Kwitnie w maju.

Szyszki są osadzone pojedynczo, rzadziej po 2 lub 3. Niedojrzałe zielone mają kształt stożkowaty, dojrzałe są zdrewniałe, brunatne, okrągławe lub owalne i opadają w całości.

Surowcem leczniczym są pączki sosny, czasem młode pędy, igły lub żywica.

Pączki zbiera się ręcznie z drzew ściętych lub przeznaczonych do ścięcia, w okresie spoczynku, czyli od listopada do marca, najlepiej wczesną wiosną.

Pędy zbiera się tuż po rozwinięciu się pączków, gdy mają długość do 5 cm, a są już okryte łuskami i lepkie od żywicy. Centynę, czyli jednoroczne igliwie, zbiera się także wyłącznie z drzew ściętych późną jesienią lub zimą, ucinając pędy długości do 30 cm. Używa się je w stanie świeżym lub suszonym. Żywicę można zbierać przez cały rok.


Co zawiera sosna - skład i działanie:

Pączki i igły sosny zawierają olejek lotny, a w nim terpeny, poza tym żywice, gorycze, witaminę C, garbniki i flawonoidy.
Pędy i wierzchołki zawierają olejek lotny (pinen, limonen, octan bornylu). Pewna forma stężonej żywicy, zwana bursztynem, stanowi połączenie węgla, wodoru i tlenu z dodatkiem siarki.

Pączki sosny mają działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne, jak również lekko moczopędne i napotne. Pozostałe surowce – również wykrztuśnie oraz przeciwskurczowo i antyseptycznie.

Sosna zastosowanie w lecznictwie domowym:

Olejki stosowane są głównie zewnętrznie do inhalacji lub w aerozolu przy bólach gardła, krtani czy oskrzeli, a także jako dodatek do kąpieli.

Natomiast odwar z pączków sosny można stosować szczególnie u dzieci i osób starszych przy przeziębieniu, nieżycie gardła i kaszlu, a także jako lek wykrztuśny.

Terpentyny stosuje się do wcierań przy bólach neuralgicznych i reumatycznych oraz jako środek drażniący skórę przy przeziębieniach, nacierając piersi i plecy przed snem.


Sosna postać leku:

Nalewka - 100 g świeżo zebranych pąków lub młodych pędów zalać 1 litrem białego wina. Pić 3 razy dziennie po kieliszki, po jedzeniu w wiosennych zaburzeniach przemiany materii.

Syrop z pączków sosny - 60 g świeżych zmiażdżonych pączków sosny zalać na 1 godzinę 50 g cukru, następnie zalać 1 litrem wrzącej wody.
Po 6 godzinach wsypuje się dalsze 60g cukru, zagotowuje, odcedza, a potem gotuje się w podwójnym naczyniu (garnek z syropem wstawiony do naczynia z wodą), aż do zgęstnienia.
Syrop pije się co kilka godzin po 1 łyżce ( do 5 -6 łyżek dziennie).

Odwar - 60 pączków lub igieł zalać 1 litrem wody i gotować przez kilka minut. Można używać do inhalacji lub kąpieli.

Nalewka bursztynowa - 1 część rozdrobnionego bursztynu zalać 2 częściami czystego spirytusu 98 %, odstawić na okres 2 – 3 tygodni, aż do momentu gdy nalewka będzie koloru lekkie herbaty. Stosuje się do nacierania dłoni, stóp i karku w celu wprowadzenia ujemnych ładunków i uodpornienia organizmu.

Odwar - 1/2 łyżki pączków zalać szklanką wody, gotować kilka minut pod przykryciem, pozostawić na 15 minut do naciągnięcia, odcedzić. Pić 3 razy dziennie po ¼ szklanki odwaru, przy przeziębieniu, nieżycie gardła i kaszlu.

Sosnowa kąpiel wzmacniająca - 2 -3 garście igliwia sosnowego lub kilkanaście młodych pędów sosny, zalać 2 -3 litrami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 10 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 stopni. Kąpiel powinna trwać około 20 minut, taka kąpiel ma działanie pobudzające na krążenie krwi w naczyniach obwodowych, jest nieco moczopędna i uspokajająca.
Kąpiel także zmniejsza bóle reumatyczne, spowodowane zapaleniem nerwów i ich zakończeń.
Kąpiel o podobnym działanie można sporządzić z olejku sosnowego, tylko należy pamiętać, że osoby uczulone na olejek sosnowy nie mogą brać takiej kąpieli.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.