Nowe artykuły

niedziela, 20 sierpnia 2017

Szakłak - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Szakłak
Szakłak – Szakłak pospolity, szakłak ciernisty, jeleni róg (Rhamnus cathartica L.)

Ciernisty, gęsto ugałęziony krzew, pospolicie występuje w naszych lasach i zaroślach, dorasta do 3-8 m wysokości.

Liście ma naprzeciwległe, kształtu eliptycznego o brzegu drobno ząbkowanym.

Kwiaty ma drobne, zielonkawe, zakwitające w maju i czerwcu.

Owocem jest jagoda – pestkowiec, wielkości grochu, soczysty, słodkawy, początkowo zielony, po dojrzeniu fioletowo czarny.
Charakterystyczną cechą tej rośliny jest przekształcanie się szczytów pędów, pozbawionych pączka, w krótkie rozgałęzione, ostre ciernia – jeleni róg.

Surowcem leczniczym są dojrzewające owoce szakłaku, zebrane we wrześniu lub w październiku, kiedy zmieniły już zabarwienie z zielonego na czarne, ale nie są jeszcze zbyt miękkie i soczyste – przejrzałe owoce zlepiają się podczas suszenia w bryły.
Szakłak suszy się rozłożony w cienkich warstwach. W żadnym przypadku nie można w lecznictwie stosować owoców porażonych pleśnią.
Oprócz owoców surowcem leczniczym jest kora zbiera się wczesną wiosną z kilkuletnich gałązek
W tym celu należy je naciąć poprzecznie w odstępach 20 -30 centymetrowych, a następnie połączyć cięciem podłużnym łatwo się wówczas oddziela .

Co zawiera szakłak - skład i działanie:

W owocach występują antrazwiązki – glikozydy antrachinonowe ( glukofrangulina, frangulina), glikozydy antranolowe, wolne antranole i antrachinony. Także związki flawonoidowe, cukry i sole mineralne. Kora zawiera antrazwiązki, garbniki i flawonoidy.

Surowce działają przeczyszczająco oraz łagodnie żółciopędnie i moczopędnie.

Szakłak zastosowanie w lecznictwie domowym:

Surowce szaszłyka stosowane są przy złym trawieniu spowodowanym różnymi czynnikami z objawami zaparcia i wzdęciami.
Surowiec stosuje się często sam lub w mieszankach ziołowych jako środek wspomagający w leczeniu otyłości, niektórych schorzeń skórnych – trądzik młodzieńczy, w zaburzeniach czynności wydzielania żółci.
Może być wykorzystywany jako środek łagodnie przeczyszczający w zaparciach spowodowanych brakiem ruchu, nawet po zabiegach operacyjnych.


Szakłak postać leku:

Odwar - 2 łyżki owoców szakłaku zalać szklanką wrzątku, gotować 5 minut, odstawić na 10 minut, odcedzić. Pić raz dziennie szklankę odwaru przed snem.

Syrop - Wycisnąć sok z 1 kg owoców szakłaku zmieszać z równą objętością cukru ( 1:1 ) i powoli zagęszczać na wolnym ogniu do około połowy objętości. Gorący syrop odsączyć i zlać do butelek.

Wyciąg - 2 łyżeczki surowca szaszłyku zalać szklanką przegotowanej, wystudzonej wody i pozostawić na 8 godzin, następnie przecedzić. Pić 1 szklankę wyciągu.

Łyżeczkę rozdrobnionych owoców zmieszać z miodem lub powidłami śliwkowymi. Zjeść przed snem ,działa przeczyszczająco.

Ziołowa mieszanka przeczyszczająca :
30 g owoców szakłaka
30 g rozdrobnionego korzenia lukrecji
20 g rozdrobnionej kory kruszyny
20 g rozdrobnionych nasion kopru włoskiego lub owoców anyżu

1 łyżkę mieszanki ziół zalać jedną szklanką ciepłej wody, odstawić na 1 godzinę, gotować na wonnym ogniu do wrzenia i ponownie odstawić na 15 minut, przecedzić. Odwar pić po 1 szklance rano i wieczorem przy zaparciach nawykowych.

Uwaga !
Szakłak nie powinien być stosowany w stanach zapalnych jelit lub przy objawach wskazujących na podrażnienie wyrostka robaczkowego. Czasami spotykana jest nadwrażliwość na szakłak, objawiająca się nudnościami, wymiotami i bólami brzucha. Ta nadwrażliwość dotyczyć może wszystkich surowców, które zawierają antrazwiązki.
Nie powinny też go stosować kobiety karmiące piersią.

1 komentarz :

  1. Moreover, we have entry to many lenders, so I can get the best rate that suits your needs. canada mortgage calculator Do not use Refresh Financial websites in almost any manner that could interfere with every other party's use of the Refresh Financial websites. mortgage payment calculator canada

    OdpowiedzUsuń

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.