Nowe artykuły

czwartek, 21 września 2017

Ślaz dziki - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Ślaz dziki – Ślaz leśny ( Malva silvestris )

Rodzime obszary występowania ślazu to Europa, duża część Azji, Afryka Północna.
W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych partiach gór. W wielu krajach jest uprawiana,

Ślaz dziki ma prosto wzniesioną łodygę , osiągającą niekiedy nawet 1 metr wysokości jest ona szorstko owłosiona.

Z katów górnych liści wyrastają pojedyncze kwiaty różowe lub fioletoworóżowe o 5 sercowato wyciętych płatkach korony i charakterystycznym podwójnym kielichu (5 i 3-działkowym).

Liście w nasadzie sercowate są długoogonkowe, 5 -7 –klapowe, obustronnie dość gęsto owłosione.


Owoce są charakterystyczne w kształcie okrągławych, płaskich” guziczków”, złożonych z wielu siatkowych pomarszczonych rozłupek.

Zbierane jako surowiec leczniczy są liście bez ogonków zdrowe oraz kwiaty w okresie kwitnienia od czerwca do sierpnia i suszone. Suche kwiaty nie wykazują zapachu, smak mają śluzowaty. Surowcem są liście i kwiaty.

Co zawiera ślaz dziki - skład i działanie:

Kwiaty zawierają znaczne ilości śluzu, kwasów organicznych i niewielkie ilości olejku eterycznego. Liście zawierają śluzy, garbniki, fitosterole, cukry, kwasy organiczne, pektyny, witaminę C, witaminę B –kompleks, karetonoidy i dużą ilość soli mineralnych.

Ślaz ma działanie przeciwkrwotoczne, przeciwwrzodowe, osłaniające przewód pokarmowy, przeciwzapalne.

Ślaz dziki zastosowanie w lecznictwie domowym:

Kwiaty i liście ślazu są stosowane w nieżytach dróg oddechowych, zapaleniu gardła, chrypce, w trudnościach z odkrztuszaniem, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w zaburzeniach trawienia i stanach zapalnych układu rozrodczego, oczu i gardła.

Ślaz dziki postać leku:

Słodki napar - 10 gramów kwiatów ślazu zalać 100 ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem 15 minut odcedzić. Napar osłodzić 20 gramami miodu lub cukrem. Pić co godzinę po łyżce.

Napar ze ślazem przy nieżytach jelit:
50 g kwiatów ślazu
50 g kwiatów lipy
20 g kwiatów nagietka

1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku , pozostawić pod przykryciem 15 minut, odcedzić. Pić 2 – 3 razy dziennie po ½ szklanki naparu w nieżytach jelit.

Ziołowa mieszanka na zaparcia atoniczne - osób starszych i otyłych:
zmieszać 2 łyżki kwiatów ślazu
1 łyżkę liści prawoślazu

Całą mieszankę zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 5 minut, przecedzić, odwar wypić w dwóch porcjach w ciągu dnia. Ten sam odwar można stosować w stanach zapalnych przełyku i żołądka.

Ziołowa mieszanka do płukania jamy ustnej:
50 g kwiatów ślazu
50 g kwiatów lipy
50 g kwiatów krwawnika
50 g liści szałwii

1 łyżkę mieszanki ziół, zalać jedną szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Napar stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych błon śluzowych.

Ziołowa mieszanka do kąpieli – jedną garść rozdrobnionych liści i kwiatów ślazu, 4 łyżki kwiatów lipy lub kwiatów krwawnika, albo kwiatów rumianku.
Mieszankę ziół zalać 2 litrami wody i odstawić na jedną godzinę. Po tym czasie ogrzać na wolnym ogniu do wrzenia, ale nie gotować.
Całość razem z ziołami wlać do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości, o temperaturze do 38 stopni. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Kąpiel ma działanie regenerujące na skórę, przeciwzapalne, przeciwświądowe, oraz ma właściwości kosmetyczne.

Uwaga !
Ślazu nie mogą stosować kobiety w ciąży, i w czasie karmienia piersią.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.